Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.11.2015 

Papež František: Michelangelovu pietu nemohu dát do dražby

Vatikán. „Poklady církve“ jsou ve skutečnosti poklady celého lidstva, nemůžeme je rozprodávat, řekl papež František v rozhovoru pro holandský časopis Straatnieuws. Tento charitativní žurnál– podobně jako český Nový patron – slouží na podporu bezdomovců, kteří ho sami prodávají. Svatý otec odpovídal na otázky jeho redaktorů a Marca, jednapadesátiletého bezdomovce, který jej nabízí na ulicích Utrechtu, 27. října letošního roku ve své vatikánské rezidenci v Domě sv. Marty. Zajímal je především papežův vztah k chudým, bezdomovcům a k bohatství církve.

„Ježíš přišel na svět jako bezdomovec a stal se chudým – vzkázal František bezdomovcům a se svou typickou zálibou v kontrastech dodal: Církev chce obejmout každého a říct mu, že má právo na střechu nad hlavou.“ Ve vztahu k chudým lidem má církev dvojí úkol, na jedné straně mluvit v pravdě a druhé straně svědčit. S tím souvisejí také dvě pokušení, která mohou církev činit nevěrohodnou, vysvětloval František. Nelze kázat chudobu a žít jako faraon. Druhým pokušením je korupce, zpřaženost s politickým establismentem.
„Ptal jsem se kdysi jednoho argentinského ministra, čestného člověka, který opustil svůj úřad, protože si nechtěl zavdat s některými poněkud obskurními záležitostmi: Když posíláte chudým a domorodcům pomoc, ať už jídlo, oblečení nebo peníze, kolik z toho, co posíláte, dorazí na místo určení? Odpověděl: 35%. To znamená, že 65% se ztrácí. A to je korupce, něco pro mě, něco proto tebe!“ – vyprávěl František.

Jak je to s papežovou svobodou, zajímal se holandský bezdomovec. Bezdomovci sice mají finanční potíže, ale zachovávají si svobodu, tvrdil. Papež na to reagoval chválou svého bydlení u Svaté Marty, kde se setkává při společných jídlech s obyvateli tohoto vatikánského hotelu – a „když příjdu dřív, najím se se zaměstnanci – podotýká. Potkávám lidi, zdravím se s nimi a díky tomu tato zlatá klec není tak docela klecí. Ale ulice mi chybí,“ přiznává. Na druhou stranu papež poznamenává, že kontakt s lidmi nepostrádá, a přitakává i tomu, že své projížďky mezi davy na generální audienci si užívá.

Necítíte se někdy jako papež a římský biskup pod tlakem, když máte na očích poklady církve? – zněla další otázka, za kterou lze vytušit protestantské zázemí tazatelů. „To je snadná otázka. Nejde o poklady církve, nýbrž o poklady lidstva. – odvětil František. - Není možné, abych si například řekl, že zítra dám Michelangelovu Pietu do dražby. Protože to není majetek církve. Je sice v kostele, ale patří celému lidstvu. Totéž platí i pro další poklady církve,“ vysvětlil Svatý otec. Jak ale dodal, rozhodli se spolu s papežským almužníkem arcibiskupem Krajewskim, že budou rozprodávat dary, které papež dostává, a na účely chudých je ve Vatikánu vypisována také loterie.
Petrův nástupce připomněl rovněž některá historická fakta. Když se v roce 1929 uzavíral konkordát s italským státem, nabídli papežovi jeden z velkých římských parků. Pius XI. jej však odmítl s tím, že žádá jen půl čtverečního kilometru, který církvi zajistí nezávislost. A to je princip, jenž platí dodnes, zdůraznil František a dodal, že církevních nemovitostí, je sice mnoho, ale slouží k podpoře mnoha charitativních struktur, včetně škol a nemocnic, v zemích, kde jsou potřeba.

Ne, papežem jsem být nechtěl, rozhodně odmítl František. Když jsem se asi jako čtyřletý procházel po tržišti, zaujal mě řezník, přiznal na Marcův dotaz, kým si přál být jako malý. „A když se mě pak zeptali, čím bych chtěl být až budu velký? Řekl jsem: řezníkem!“

Dokážete si představit svět bez chudých? – zněla poslední otázka. „Přál bych si svět bez chudých. Musíme za něj bojovat. Ale já jsem věřící a vím, že v nás stále působí hřích“ – odvětil papež. Chudobu plodí lidská chtivost a egoismus, proto je svět bez chudých těžko představitelný, dodal a zmínil některé ještě horší plody hříchu, jako je sexuální i jiné zneužívání dětí nebo dokonce jejich zabíjení s cílem získat orgány k transplantacím. Hřích nás stále vede k egoismu, proto nevím, jestli dokážeme uskutečnit svět bez chudých, ale bojovat za to, je potřeba, vždycky...! - končil papež rozhovor pro holandský deník Straatnieuws.

PLNÉ ZNĚNÍ ROZHOVORU je ZDE

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.2.21 Papež k americkým novinářům: Učte rozlišovat dobro od zla
21.1.21 Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem
11.1.21 Papež: Doba si žádá jednotu
3.1.21 Františkova „encyklika o sportu“ v sedmi slovech
31.10.20 Jsem veden láskou svého lidu, následujícího Ježíše Krista – říká v novém rozhovoruHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti