Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.8.2015 

Krize nás sjednotila – říká mons. Bangui o mezináboženském dialogu ve své vlasti

Ženeva. Představitelé tří náboženských vyznání Středoafrické republiky obdrželi na půdě OSN cenu Nadace Sergia Vieira de Mella. Byl to zástupce generálního tajemníka OSN a pracovník vysokého komisariátu pro uprchlíky, který zahynul během atentátu na úřad OSN v Bagdádu v roce 2003. Nadace nesoucí jeho jméno uděluje cenu těm, kdo se výrazně zasloužili o mír. Včera (19.8.) ji v Ženevě společně obdrželi arcibiskup Bangui, mons. Dieudonné Nzapalainga, imám Umar Kobine Layam a luteránský pastor Nicolas Guérékoyaméné-Gbangou (foto). Všichni tři náboženští představitelé společným úsilím dokazují, že příčinou války v jejich zemi není náboženské vyznání, nýbrž jeho účelové zneužívání. Vatikánskému rozhlasu všichni tři postupně popsali, o co usilují. Nejprve arcibiskup Bangui, mons. Dieudonné Nzapalainga:

Vidět utrpení našich bratří a zůstávat lhostejnými bylo neslučitelné s vírou, kterou vyznáváme. Proto jsme se spojili a navázali těsné vzájemné vztahy. Ne že bychom se před válkou neznali, setkávali jsme se a vyměňovali si názory, ale nyní došlo k něčemu novému. Začali jsme jednat společně a jednotně. Lze říci, že nás krize v naší zemi přivedla k jednotě. Zjistili jsme, že společnost v naší vlasti je ohrožována v samotné svojí podstatě a proto jsme začali spolupracovat na obraně lidu Středoafrické republiky, která se řítila do propasti. Ježíš hlásal jednotu. My jako náboženští představitelé se nemůžeme tvářit jako by se nic nedělo. Proto jsme se sjednotili a totéž jsme začali požadovat každý po svých souvěrcích, začali jsme klidnit srdce a duchy, aby mohla převážit skutečnost, že jsme všichni bratři. Ježíš přišel hlásat všeobecné bratrství všem, nejenom katolíkům a protestantům, nýbrž všem. Všichni lidé jsou součástí tohoto bratrství. Podali jsme si ruku. Imám přišel za mnou a já jsem se vydal za protestantským pastorem a naopak. Stali jsme se bratry a nadále šíříme toto poselství společně po světě, ale především ve své zemi.

Po arcibiskupovi z Bangui se vyslovil imám Umar Kobine Layam:

Ti kdo vzali do rukou zbraně a mylně byli nazváni „muslimskými ozbrojenci“ se nechopili zbraní proto, aby bránili Korán, ale zájmy islámu a muslimů, tedy vojenské a politické zájmy. Setkali jsme se tedy s těmito lidmi a upozornili jsme je na hrozící nebezpečí. Ve chvíli největší krize toto poselství přijato nebylo, ale bylo pochopeno později a dnes se pomalu začíná vracet rozum. Myslím si, že muslimská komunita, která byla účelově používána těmi, kdo se chopili zbraní, se postupně vrací k rozumu, shromažďuje se kolem svých představitelů, aby se do země mohl vrátit mír.

A nakonec luteránský pastor Nicolas Guérékoyaméné-Gbangou:

Před krizí se mluvilo někdy o protestantech, někdy o evangelikálech. Díky této krizi se dnes hovoří o evangelikálních protestantech. To znamená, že se všichni sjednotili kolem svého představitele, který se zasazuje o mír po boku svých kolegů z muslimské obce a z katolické církve. Všichni pochopili, že pro dosažení míru není třeba ničeho jiného než přijmout se a setkat se jedni s druhými jako tvůrci pokoje, kteří chtějí znovu najít mír. Jsem dnes pln vděčnosti a hrdosti, protože protestantsko-evangelikální sbor se postavil za svého představitele a mluvíme nyní jedním hlasem.

Říká luteránský pastor, který se spolu s imámem a katolickým arcibiskupem úspěšně zasazují o mír ve svojí vlasti. Středoafrická republika se před dvěma roky stala dějištěm války o kontrolu nad těžbou drahých kovů a diamantů.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.1.21 Po útoku rebelů panuje „napjatý klid“ – říká biskup Bangassou
22.5.19 Řeholnice surově zavražděna ve Středoafrické republice
14.5.19 Boj italského misionáře s čínskými těžaři zlata v Africe
23.11.18 Pokusy o islamizaci Středoafrické republiky pokračují
20.11.18 Generální vikář z Bangui: Z války profitují mnozí a halí ji do náboženstvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti