Krize nás sjednotila – říká mons. Bangui o mezináboženském dialogu ve své vlasti

20.8.2015 

Představitelé tří náboženských vyznání Středoafrické republiky obdrželi na půdě OSN cenu Nadace Sergia Vieira de Mella. Byl to zástupce generálního tajemníka OSN a pracovník vysokého komisariátu pro uprchlíky, který zahynul během atentátu na úřad OSN v Bagdádu v roce 2003. Nadace nesoucí jeho jméno uděluje cenu těm, kdo se výrazně zasloužili o mír. Včera (19.8.) ji v Ženevě společně obdrželi arcibiskup Bangui, mons. Dieudonné Nzapalainga, imám Umar Kobine Layam a luteránský pastor Nicolas Guérékoyaméné-Gbangou (foto). Všichni tři náboženští představitelé společným úsilím dokazují, že příčinou války v jejich zemi není náboženské vyznání, nýbrž jeho účelové zneužívání. Vatikánskému rozhlasu všichni tři postupně popsali, o co usilují. Nejprve arcibiskup Bangui, mons. Dieudonné Nzapalainga:

Vidět utrpení našich bratří a zůstávat lhostejnými bylo neslučitelné s vírou, kterou vyznáváme. Proto jsme se spojili a navázali těsné vzájemné vztahy. Ne že bychom se před válkou neznali, setkávali jsme se a vyměňovali si názory, ale nyní došlo k něčemu novému. Začali jsme jednat společně a jednotně. Lze říci, že nás krize v naší zemi přivedla k jednotě. Zjistili jsme, že společnost v naší vlasti je ohrožována v samotné svojí podstatě a proto jsme začali spolupracovat na obraně lidu Středoafrické republiky, která se řítila do propasti. Ježíš hlásal jednotu. My jako náboženští představitelé se nemůžeme tvářit jako by se nic nedělo. Proto jsme se sjednotili a totéž jsme začali požadovat každý po svých souvěrcích, začali jsme klidnit srdce a duchy, aby mohla převážit skutečnost, že jsme všichni bratři. Ježíš přišel hlásat všeobecné bratrství všem, nejenom katolíkům a protestantům, nýbrž všem. Všichni lidé jsou součástí tohoto bratrství. Podali jsme si ruku. Imám přišel za mnou a já jsem se vydal za protestantským pastorem a naopak. Stali jsme se bratry a nadále šíříme toto poselství společně po světě, ale především ve své zemi.

Po arcibiskupovi z Bangui se vyslovil imám Umar Kobine Layam:

Ti kdo vzali do rukou zbraně a mylně byli nazváni „muslimskými ozbrojenci“ se nechopili zbraní proto, aby bránili Korán, ale zájmy islámu a muslimů, tedy vojenské a politické zájmy. Setkali jsme se tedy s těmito lidmi a upozornili jsme je na hrozící nebezpečí. Ve chvíli největší krize toto poselství přijato nebylo, ale bylo pochopeno později a dnes se pomalu začíná vracet rozum. Myslím si, že muslimská komunita, která byla účelově používána těmi, kdo se chopili zbraní, se postupně vrací k rozumu, shromažďuje se kolem svých představitelů, aby se do země mohl vrátit mír.

A nakonec luteránský pastor Nicolas Guérékoyaméné-Gbangou:

Před krizí se mluvilo někdy o protestantech, někdy o evangelikálech. Díky této krizi se dnes hovoří o evangelikálních protestantech. To znamená, že se všichni sjednotili kolem svého představitele, který se zasazuje o mír po boku svých kolegů z muslimské obce a z katolické církve. Všichni pochopili, že pro dosažení míru není třeba ničeho jiného než přijmout se a setkat se jedni s druhými jako tvůrci pokoje, kteří chtějí znovu najít mír. Jsem dnes pln vděčnosti a hrdosti, protože protestantsko-evangelikální sbor se postavil za svého představitele a mluvíme nyní jedním hlasem.

Říká luteránský pastor, který se spolu s imámem a katolickým arcibiskupem úspěšně zasazují o mír ve svojí vlasti. Středoafrická republika se před dvěma roky stala dějištěm války o kontrolu nad těžbou drahých kovů a diamantů.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.