Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.6.2015 

Tiskovka o. Lombardiho k papežově cestě na latinskoamerický kontinent

Vatikán. Během včerejší polední promluvy o slavnosti sv. Petra a Pavla papež František obrátil pozornost věřících k nadcházející apoštolské cestě do Latinské Ameriky:

Příští týden od 5. do 13. července se vydávám do Ekvádoru, Bolivie a Paraguaye.Prosím vás všechny: provázejte mne modlitbou, aby Pán žehnal této mojí cestě na latinskoamerický kontinent, který, jak si můžete domyslet, je mi velice drahý. Těší mne, že budu moci pobýt na návštěvě u drahých obyvatel Ekvádoru, Bolivie a Paraguaye, a vás prosím: modlete se zvláště za mne a za tuto cestu, aby nás všechny provázela Panna Maria svojí mateřskou ochranou.

Žádal včera Petrův nástupce věřící shromážděné na Svatopetrském náměstí.

Dnes v tiskovém středisku Svatého stolce o. Federico Lombardi a organizátor papežských cest Alberto Gasbarri seznámili s touto devátou zahraniční apoštolskou cestou akreditované novináře. Zmíněné tři země, které papež hodlá navštívit - podotkl přitom vatikánský tiskový mluvčí - nejsou geopoliticky na prvním místě světového panoramatu a ani v latinskoamerickém kontextu, byť nejsou nejmenší, nezaujímají ty nejvýznamnější pozice. Poměrně nedávno tyto země prožívaly obtížnou dobu diktátorských režimů i mezinárodních konfliktů (např. v Paraguay vládl diktátor Alfred Stroessner a v Bolívii Hugo Banzer).

Je dobře mít trochu na zřeteli tyto věci, které jsou důležité jakožto určité pozadí. Připomeňme například, že mezi Ekvádorem a Peru došlo poměrně nedávno k napětím a hraničním sporům. Bolívie a Chile na konci 19. století vedly válku, v jejímž důsledku ztratila Bolívie přístup k moři. Paraguay, Brazílie a Argentina vedly krvavou válku rovněž v posledních desetiletích 19. století. Dějiny těchto zemí je proto zapotřebí mít na paměti vzhledem k případnému nynějšímu odkazu k míru a smíření.

Dalším význačným momentem je poloha těchto zemí, které leží mezi Andami, Atlantikem a potom spadají směrem k Amazonii a Rio della Plata. Jednotlivé etapy cesty budou probíhat ve značně rozdílných nadmořských výškách. Začíná se ve výši 2 tisíc metrů v hlavním ekvádorském městě Quito, potom se klesne na úroveň moře v Guayaquil. V Bolivii přistane letadlo ve výši více než čtyř kilometrů nad mořem, hlavní město La Paz je o něco níže, 3600 metrů nad mořem, a město Santa Cruz 400 metrů nad mořem. V Paraguayi se opět klesne téměř na úroveň několika desítek metrů nadmořské výšky. Pokud jde o klima, tak na jižní polokouli je nyní zimní období. Teploty tedy nejsou vysoké.

Zásadním prvkem této cesty bude také etnická, jazyková a kulturní rozmanitost, která existuje nejen mezi jednotlivými zeměmi, ale také v rámci jednotlivých zemí. Kromě španělštiny, která je ve všech těchto zemích oficiálním jazykem, se v jednotlivých zemí používá celkem sedm dalších, domorodých jazyků.

Během sedmi dnů papež pronese celkem 22 promluv, všude bude mluvit španělsky. Na cestu se papež František vydává v neděli v 9 hodin ráno z římského letiště Fiumicino. Po třinácti hodinovém letu přistane v hlavním městě Ekvádoru v 15 hodin tamějšího času, u nás bude 22 hodin. Většina bodů programu papežovy návštěvy se tedy bude odehrávat pozdě večer nebo v noci našeho času. O veškerém dění budeme referovat v našich pořadech počínaje pondělím 6. července.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.7.15 Papežova návštěva v bolivijském vězení Palmasola
14.7.15 Tiskovka papeže Františka při návratu z Latinské Ameriky
13.7.15 Papež František v Paraguay - 3. den
12.7.15 Papež František v Paraguay – 2. a 3. den
11.7.15 Učit se od dětíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti