Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.6.2015 

Papež: Utíkáme před obtížnými problémy, jako je hlad ve světě, leč neopomíjíme konference a deklarace

Vatikán. Papež František dnes v Klementinském sále apoštolského paláce přijal účastníky 39. konference FAO, tedy Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství v čele s jejím předsedou panem La Mamea Ropatim. Čtyři sta padesát účastníků této konference si vyslechlo obsáhlou promluvu Petrova nástupce, v níž poukázal na „rostoucí počet těch, kteří s obtížemi dosáhnou na pravidelný a zdravý pokrm. Místo abychom jednali, raději tento problém na všech úrovních postupujeme někomu jinému,“ poznamenal papež:

Naše tendence „zběhnout“ před obtížnými problémy je lidská. Ba dokonce je to postoj, který s oblibou preferujeme, třebaže potom neopomíjíme schůze, konference či redakci nějakého dokumentu. Místo toho bychom však měli reagovat na imperativ, že všichni mají právo na nezbytný pokrm. A práva neposkytují žádnou výjimku.

Papež připustil, že počet hladovějících na světě se od roku 1992 snížil a to dokonce za rostoucího počtu světové populace. Zneklidňujícím však jsou statistiky plýtvání - řekl dále. „Sem spadá třetina potravinových produktů. A kromě toho je velké množství zemědělských produktů používáno k jiným účelům, které možná nejsou špatné, ale neuspokojují bezprostřední potřeby hladovějících. Omezit plýtvání je proto podstatné a rovněž je třeba zvažovat užívání velkého množství zemědělských produktů k nepotravinovým účelům, ke krmení zvířat či na biopaliva.“

Snažme se co nejrozhodněji změnit životní styl a možná budeme potřebovat méně zdrojů. Střídmost neodporuje rozvoji, ba naopak. Je zřejmé, že se stala jeho podmínkou. Pro FAO to znamená ubírat se cestou decentralizace, stanout v zemědělském světě a chápat potřeby lidí, kterým je tato Organizace povolána sloužit.

Další otázka, kterou papež formuloval, je vliv trhu a jeho pravidel na hlad ve světě. „Z vašich studií plyne – řekl papež účastníkům konference FAO – že od roku 2008 se ceny potravin mění, napřed se zdvojnásobily, pak ustálily, ale stále jsou vysoko nad úrovní z předešlých dob. Je správné, že si v této souvislosti děláme starosti s klimatickými změnami, ale nelze přitom zapomínat na finanční spekulace. Například ceny obilí, rýže, kukuřice a sóji, které kolísají na burze, bývají vázány na výnosy a proto čím vyšší je jejich cena, tím větší jsou výnosy.

Také tady se snažme jít jinou cestou a uznejme, že produkty země mají hodnotu, kterou je možné označit za „posvátnou“, protože jsou plodem každodenní práce lidí, rodin, rolnických komunit. Práce, která je nezřídka vydána nejistotě, starostem spojeným s klimatickými podmínkami a s úzkostmi před možným zničením úrody.

Papež dále poukázal na to, že účelem Organizace pro výživu a zemědělství by měl být rozvoj zemědělské práce, rybolovu, chovu a lesnictví. V této snaze se však vyskytují další kritické body.

Stěží přípustná je především všeobecná rezignace, nezájem a absence mnohých, dokonce i států. Někdy se dokonce zdá, že hlad je nepopulární téma, neřešitelný problém, jehož rozuzlení překračuje zákonodárný či předsednický mandát a neumožňuje tak dosažení konsensu. Důvody, které vedou k ideovým, technologickým, odborným a finančním omezením spočívají v nedostatku vůle přijmout závazná opatření, protože se jako za ohradou skrýváme za otázku světové ekonomické krize a za myšlenkou, že hlad je v každé zemi.

Zapomíná se na to – řekl dále papež – že chudobu nelze vyřešit sociální politikou, protože jde o strukturální problém. „Tento postoj se může změnit, pokud si v mezinárodních vztazích vezmeme k srdci solidaritu a přeneseme ji ze slovníku do politických rozhodnutí.“

Papež dále vyjádřil potřebu výchovy ke správné výživě. Na Severu planety je problémem konzum a plýtvání a na Jihu je to převládající dovoz potravin na úkor místní zemědělské produkce. Papež dále potvrdil existenci práva na vodu, která má být přístupná všem. Naznačil také vážnost problematiky užívání půdy:

Stále více zneklidňuje skupování zemědělské půdy nadnárodními společnostmi a státy, což nejenom odnímá zemědělcům podstatné dobro, ale přímo narušuje svrchovanost států. Dnes existují mnohé regiony, odkud jsou potravinové produkty vyváženy do zahraničí a místní populace chudne dvojnásobně, protože nemá ani potraviny, ani půdu. A co říci o ženách, které v důsledku nerovnosti práv v mnoha krajích nesmějí vlastnit půdu, kterou obdělávají, což kalí poklidný rodinný život, který je tak neustále ohrožován ztrátou pole? A víme přece, že světová potravinová produkce je v drtivé většině dílem rodinných podniků. Je proto důležité, aby FAO podporovala spoluúčast a rodinné podniky a podněcovala státy, aby rovnoměrně regulovaly užívání i vlastnictví půdy. Tak bude možné odstranit nerovnosti, které jsou dnes středem mezinárodní pozornosti.

Papež František v závěru své promluvy vybídnul účastníky konference Organizace pro výživu zemědělství k dalšímu společnému boji proti hladu bez postranních úmyslů.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.12.20 Svatý stolec podpořil Mezinárodní fond pro rozvoj zemědělství
17.7.19 Svatý stolec: Lidstvo nedostálo svým povinnostem vůči hladovějícím
14.2.19 Papež: Boj proti hladu nesmí být jenom slogan
13.2.19 Papež navštíví Mezinárodní fond pro rozvoj zemědělství
27.11.18 Petrův nástupce opět zavítá do římského sídla OSNHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti