Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.3.2015 

Petrův nástupce přijal biskupy Bosny a Hercegoviny

Vatikán. Papež František se dnes setkal s biskupy Bosny a Hercegoviny, kteří zahajují kanonickou návštěvu ad limina. Audience se konala necelé tři měsíce před plánovanou jednodenní pastorační cestou římského biskupa do Sarajeva, sídla metropolity kard. Vinka Puljiče. Katolická církev v Bosně a Hercegovině dnes čítá zhruba 450 tisíc věřících, zejména chorvatské národnosti, z celkového počtu čtyř milionů obyvatel. Administrativně se člení do čtyřech diecézí, ke kterým se v roce 2011 přidružil vojenský ordinariát. A právě jeho biskup, mons. Tomo Vukšič, poskytl rozhovor naší rozhlasové stanici.

“Očekáváme papežovu návštěvu v souladu s tím, co o ní prohlásil on sám: Pojedu do Sarajeva, abych povzbudil tamní katolické věřící, podnítil kvas dobra, přispěl k upevnění bratrství, pokoje, mezináboženského dialogu a přátelství. Papež u nás najde církev, která jej miluje a těší se z jeho návštěvy. Vyhnul bych se pojmu „mučednická církev“ a přiklonil bych se k označení „církev trpící“. To je rys, který naši církev doprovází již po staletí – od osmanské říše, přes období dvou Jugoslávií, kdy církev opět za komunismu trpěla, až do poslední války. Jsme postní církev, které Boží prozřetelnost vyhradila úlohu, aby svědčila také v utrpení. Cítíme se jako misionáři a díky Bohu zjišťujeme, že i v takovýchto situacích je možné žít a vydávat svědectví.“

Jaké úkoly stojí před katolickou církví v Bosně a Hercegovině?

“Jsou to demografické otázky. Mnoho uprchlíků, obětí poslední války, se nevrátilo. Bylo povinností místních i mezinárodních politických sil, aby zajistily tuto možnost návratu, avšak bohužel se nic nestalo. Na katolickou církev tato skutečnost dopadá velice silně, protože ztratila několik stovek tisíců věřících kvůli nedostatku práce, z ekonomických či jiných příčin. Nyní probíhá pomalá, ale nezvratná emigrace na Západ, kam odcházejí zejména mladí lidé. Dalším problémem je nízká porodnost, přibývá pohřbů, ale ubývají křty. A samozřejmě, jako všude jinde na světě, před námi stojí pastorační práce.“

A její součástí je v zemi s muslimskou převahou zejména mezináboženský dialog. Jak vícekrát zdůraznil kard. Vinko Puljič, vztahy mezi jednotlivými náboženskými komunitami jsou výrazně lepší než před dvaceti lety, nikoli však ideální. Katolická menšina zažívá diskriminaci v sociální a administrativní oblasti, kupříkladu při hledání práce. Zatímco je byrokraticky velice zdlouhavé získat povolení pro stavbu kostela, pouze v Sarajevu vzniklo v posledních letech 70 nových mešit. Tento vývoj se podepisuje také na školních osnovách. Biskup Vukšič k tomu podotýká:

“Dialog mezi náboženskými komunitami skutečně existuje, a to nejenom na institucionální úrovni, ale především na každodenní rovině mezilidských vztahů. Věřící různých náboženství se denně potkávají na ulici, v dopravních prostředcích a na pracovišti a žijí spolu. A to je možná na dialogu to nejdůležitější!

Soudí vojenský ordinář Bosny a Hercegoviny. V psaném textu, který papež rozdal jejím biskupům, se zmiňuje právě o problematice emigrace a mezináboženského kontextu. Z vnitrocírkevních otázek se papež dotýká složitých vztahů mezi diecézním klérem a řeholníky. Je nutné bdít nad tím, aby řeholní služba a charismata skutečně směřovaly k budování Božího království a nebyly poznamenány dílčími zájmy, naléhá František. V samém závěru svého listu vybízí rovněž samotné bosensko-hercegovinské biskupy, aby v jednotě s Petrovým stolcem usilovali o vzájemné společenství navzdory existující osobitosti. „Je nezbytné jednat na základě příslušnosti k témuž biskupskému sboru, veškeré další úvahy jsou podružné a podléhají analýze ze zorného úhlu katolicity vaší víry a služby“, připomíná papež Biskupské konferenci Bosny a Hercegoviny.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.19 Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu
18.6.19 Angolští biskupové: Papež zná situaci v naší zemi
9.3.19 Papež František upřesňuje: Bůh dopouští mnohost náboženství
16.11.18 Chorvatští biskupové u papeže
10.11.18 Na jaře příštího roku navštíví papež Rumunsko



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti