Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.12.2014 

Poselství papeže Františka ke Světovému dni míru 2015

Vatikán. „Globalizovaným bratrstvím proti hanebnému zjevu otroctví“ – to je jádro papežova poselství ke Světovému dni míru připadajícímu na 1. leden. Název dnes publikovaného dokumentu je parafrází jednoho obratu sv. Pavla z listu Filemonovi (1,15-16): „Už ne otroci, ale bratři“. V dokumentu jsou popsány hluboké příčiny obchodu s lidmi řízeného zločineckými organizacemi. Papež František vybízí vlády států, aby použily účinné kontrolní mechanismy a nepřenechávaly prostor korupci a beztrestnosti.

Petrův nástupce mluví bez obalu o „hnusném fenoménu“ a „urážce lidství“, která se dotýká několika milionů lidských bytostí. Letošní poselství má dvě části. V první papež popisuje podoby otroctví a připomíná oběti otrocké práce, migranty, kteří jsou zbaveni svobody, zneužíváni, drženi v nelidských podmínkách a vydíráni zaměstnavatelem; dále sexuální otrokyně a otroky, dětské vojáky, oběti transplantací tělesných orgánů či fingovaných adopcí, vězně teroristů.

Mnoho podob otroctví má hluboké příčiny. První, na kterou papež poukazuje, je „ontologická“ a je způsobena „hříchem, který korumpuje lidské srdce“; „odmítání lidství druhého člověka,“ s nímž se nakládá jako s předmětem, prostředkem nebo účelem. Dalšími příčinami je chudoba, odepřený přístup ke vzdělání a k práci, „kriminální sítě, které řídí obchod s lidmi“, ozbrojené konflikty, terorismus, kriminální užívání internetu na přilákání těch nejmladších. A potom korupce, která – jak papež výslovně říká – „prostupuje složky bezpečnostních a státních institucí“.

Druhá část Poselství ke Světovému dni míru vyzývá k potření otroctví „společným a globálním“ jednáním, „globalizací bratrství“, která dovede čelit „globalizované lhostejnosti“. Instituce by měly postupovat třemi způsoby: zákonně definovat zločin otroctví, chránit oběti a stíhat ty, kteří jsou za něj zodpovědní. Je proto zapotřebí „spravedlivých zákonů“ o migraci, adopci a delokalizaci podnikání na ochranu základních práv člověka a respektování lidské důstojnosti. Kromě toho – píše papež – je zapotřebí také „účinných mechanismů kontroly“, které nedají prostor „korupci a beztrestnosti“. Papež František pak oslovuje všechny aktéry společnosti, požaduje uznání sociální role žen, důstojnou práci a náležité mzdy pro zaměstnance a takové distribuční řetězce, které by nezahrnovaly fenomén obchodování s lidmi, a žádá také mezivládní kooperaci pro potírání „nadnárodních sítí organizovaného zločinu, které řídí ilegální obchod s migranty“.

Papež se obrací také ke spotřebitelům a poukazuje na „sociální odpovědnost“, aby si byli vědomi toho, co napsal Benedikt XVI. v encyklice Caritas in veritate, že totiž „nakupování je vždycky mravní a nejen ekonomický úkon“ (č.66). Obchod s lidmi a zboží produkované vykořisťováním druhých lidí interpelují nás, všechny, zdůrazňuje papež: ty, co lhostejně či prospěchářsky zavírají oči, tak ty, kdo jsou zapojeni na občanské rovině či drobnými gesty, abychom věnovali pozdrav či úsměv obětem otroctví.

Globalizovat bratrství, nikoli otroctví či lhostejnost. K tomu vybízí papež František, aby všichni muži i ženy dobré vůle nebyli spoluviníky tohoto zla a dovedli dávat naději obětem otroctví. V závěru papež připomněl svatou Josefinu Bakhitu a četné řeholní kongregace, zvláště ženské, které – následováním jejího příkladu – pracují ve prospěch obětí tohoto obchodu. Petrův nástupce se v závěru poselství ke Světovému dni míru obrací rovněž ke křesťanské obci, „místu sdílení mezi bratry“, jejichž rozdílný původ či odlišné sociální postavení „neumenšuje důstojnost, ani nevylučuje z příslušnosti k Božímu lidu,“ poněvadž všichni jsou „v Kristu spojeni bratrským poutem“, které je základním poutem rodiny i společnosti.

PLNÉ ZNĚNÍ poselství papeže Františka ke Světovému dni míru 2015 je na stránkách ČBK

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.12.20 Papež: Kultura péče jako přednostní cesta k dosažení míru
12.12.19 Svatý otec: Bratrství, smíření a ekologická konverze jako cesty k míru
18.12.18 Dobrá politika slouží míru – poselství papeže Františka k 52. světovému dni míru
6.11.18 Svatý stolec zveřejnil téma poselství k příštímu Světovému dni míru
24.11.17 Římský biskup vyzval ke kontemplativnímu pohledu na migraci



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti