Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.12.2014 

Teologie se rodí z naslouchání Božímu lidu

Vatikán. Papež František dnes zahájil nové, pětileté funkční období Mezinárodní teologické komise, v pořadí již deváté. Odborné reflexe této třicetičlenné skupiny teologů z celého světa, v čele s jejím předsedou, kard. Müllerem, využívá přímo Svatý stolec. Tato služba církvi, poznamenal papež ve své promluvě, předpokládá nejenom intelektuální kompetenci, nýbrž také duchovní vlohy. Mezi posledně jmenovanými se František zaměřil zejména na schopnost naslouchat a doložil ji citací z proroka Ezechiela: “Lidský synu, všechna slova, která ti řeknu, přijmi do srdce, poslouchej s napjatýma ušima” (Ez 3,10).

”Teolog je především věřící, který naslouchá Slovu živého Boha a přijímá je ve svém srdci a mysli. Avšak teolog také musí pokorně naslouchat tomu, “co říká Duch církevním obcím” (Zj 2,7), a to prostřednictvím různých projevů víry, kterými žije Boží lid. Na to upomenul rovněž poslední dokument vaší komise o sensus fidei v životě církve. (…) Teolog je povolán “poslouchat, chápat a vykládat, co všechno naše doba říká, a ve světle Božího slova to posuzovat – to Boží slovo posuzuje – aby se mohla zjevená pravda stále hlouběji chápat, lépe poznávat a přiměřeněji podávat” (Gaudium et Spes,44)”.

V tomto světle bych rád poukázal na stále se vyvíjející složení vaší komise, pokračoval papež. Máte mezi sebou pět žen, avšak stále jich není dostatek, dodal. Jsou jako třešničky na dortu, bylo by ovšem třeba ještě něco navíc.

”Jejich přítomnost by se měla stát výzvou k zamyšlení nad rolí, kterou ženy mohou a mají mít na poli teologie. “Církev totiž uznává neodmyslitelný přínos ženy pro společnost, její senzibilitu, intuici a určité zvláštní schopnosti, které jsou obvykle vlastní spíše ženám než mužům. S potěšením sleduji (…), jak mnohé ženy nabízejí nové pohledy k teologické reflexi” (srov. Evangelii gaudium, 103). Na základě svého ženského nadání mohou teoložky odhalovat – a to k dobru všech – jisté neprozkoumané aspekty bezedného tajemství Krista, “ve kterém jsou skryty všechny poklady moudrosti a poznání” (Kol 2,3).”

Proto vás zvu, abyste ku svému prospěchu čerpali z tohoto zvláštního přínosu žen k moudrosti víry, vybízel papež a přešel k jiné charakteristice zastoupených teologů – tedy jejich národnosti. Mezinárodní povaha komise v sobě odráží katolicitu církve, podotkl Petrův nástupce.

”Různé názorové úhly mají tuto katolicitu obohacovat, aniž by škodily jednotě. Tato jednota katolických teologů se opírá o jedinou víru v Krista a čerpá z různosti darů Ducha svatého. Na těchto základech a ve zdravém pluralismu se různé teologické přístupy, vyvinuté v odlišných kulturních kontextech a za použití různých metod, nemohou navzájem ignorovat. Naopak by se měly v teologickém dialogu navzájem obohacovat a korigovat. Práce vaší komise může dosvědčovat takovýto růst a také svědčit o Duchu svatém. Právě On totiž rozsévá různá mínění a tuto rozrůzněnost charismat v církvi. A stejně tak On poté vytváří jednotu. On je protagonista a ti stále.”

Učitelkou ryzí teologie je Matka Boží, končil papež František.

”Žena, která naslouchá, rozjímá, je nablízku církvi i lidem v jejich problémech. Pod vedením Ducha svatého a za využití všech zdrojů své ženskosti trvale vstupuje do “celé pravdy” ( Jan 16,13). Maria je tak obrazem církve, která v netrpělivém očekávání svého Pána, den za dnem roste v moudrosti víry, rovněž díky trpělivé práci teologů a teoložek.”

Modlete se za mne – a prosím, teologicky!, vymínil si papež František v závěrečném pozdravu ke členům Mezinárodní teologické komise.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.3.20 Nový dokument Mezinárodní teologické komise o vzájemnosti víry a svátostí
29.11.19 Papež František k teologům: Předkládejte Božímu lidu fortelný pokrm víry
28.11.19 List Benedikta XVI. k 50. výročí založení Mezinárodní teologické komise
5.5.18 Dokument Mezinárodní teologické komise o synodalitě
29.12.17 Papež František: Dnešní doba od teologa žádá kreativní věrnostHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti