Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.8.2014 

František: Také papež má rodinu

Vatikán. Dnešní generální audience se kvůli letnímu horku konala v aule Pavla VI., kterou zcela zaplnilo sedm tisíc věřících. Vyslechli si promluvu, ve které papež František bilancoval svoji návštěvu v Korejské republice a v jejímž závěru řekl:

Drazí bratři, dějiny víry v Koreji ukazují, že Kristus neničí kultury, nepotlačuje snažení lidu, který během staletí a tisíciletí hledá pravdu a prokazuje lásku Bohu a bližnímu. Kristus neruší to, co je dobré, ale nese to dál a naplňuje.
Kristus však bojuje proti zlému a potírá zlého, který rozsévá koukol mezi lidi a mezi národy, produkuje sociální vylučování v důsledku idolatrie peněz a do srdcí mládeže zasévá jed nicoty. Ano, Ježíš Kristus přemohl a porazil zlo svou Obětí lásky. A zůstaneme-li také v Něm, v Jeho lásce jako oni mučedníci, můžeme žít a dosvědčovat Jeho vítězství. V této víře jsme se modlili a modlíme se i nyní, aby všechny děti korejské země, které jsou sužovány důsledky válek a rozděleními, mohly kráčet cestou bratrství a smíření.

PLNÉ ZNĚNÍ papežské promluvy je ZDE

Po hlavní promluvě pokračoval papež v pozdravech určených a následně tlumočených jednotlivým jazykovým skupinám. V pozdravu adresovaném francouzsky mluvícím poutníků zmínil situaci v Iráku:

Vybízím vás, abyste se spolu s celou církví spojili v modlitbě za ty asijské komunity, které jsem navštívil, jakož i za křesťany pronásledované ve světě, zejména v Iráku, a také za ostatní nekřesťanské náboženské menšiny, které jsou rovněž pronásledovány.

V samotném závěru generální audience pak v souvislosti se včerejší tragickou automobilovou nehodou papežových příbuzných v Argentině, František řekl:

Děkuji vám také za modlitby a projevenou soustrast k tomu, co se včera stalo v mojí rodině. I papež má rodinu. Bylo nás pět sourozenců. Mám šestnáct synovců a jeden z nich měl včera silniční nehodu, při níž zemřela jeho manželka a dvě maličké děti, jedno dvouleté a druhé teprve několika měsíční. On sám je nyní v kritickém stavu. Mnohokrát vám děkuji za projevenou soustrast a za modlitbu.

Řekl Petrův nástupce, který pak po společné modlitbě Otče náš všem požehnal.

V průběhu dnešní generální audience papež pozdravil jednu francouzskou rodinu, která připutovala do Říma z Avignonu na oslech. Jde o osmičlennou rodinu manželů Quentina a Ingrid Blaiseových, jejichž nejmladší dítě je teprve devítiměsíční a ostatním jsou 3, 5, 7, 10 a 11 let. Spolu s nimi byli přítomni také dva oslíci (Totó a Menelao), které si pořídili loni v květnu, kdy se na tuto pouť vydali. Italský týdeník Famiglia Christiana přináší ve svém posledním čísle reportáž a rozhovor s touto francouzskou rodinou, která se rozhodla vyrazit na tuto pouť s úmyslem „strávit spolu čas pomalejším a drahocennějším tempem, aby se lépe poznali“. Manželé Quentin a Ingrid se poznali v Argentině v Buenos Aires v době, kdy tam kardinál Bergoglio byl biskupem. Oba pracovali v různých nadnárodních společnostech. Po narození šestého dítěte se otec rozhodl vzít si pracovní volno a podniknout pěšky s celou rodinou tuto cestu, protože – jak řekl – „při chůzi se vidí věci jinak a zakouší se větší jednota“. Rodina Blaiseových se rozhodla založit „sdružení, které bude půjčovat oslíky Totó a Menelao ostatním rodinám, které se rozhodnou darovat si tuto zvláštní zkušenost života vzdáleného každodennímu stresu“.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti