Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.2.2014 

Pastorační návštěva římského biskupa ve farnosti Infernetto

Řím. V neděli odpoledne navštívil římský biskup farnost sv. Tomáše na jižní periferii hlavního města, nazývané Infernetto, doslova Malé peklo. Za zvláštním místním jménem se však neskrývá nic ďábelského – upomíná jen na množství milířů, které tu doutnaly v minulosti.

Papež sem přijel půl století od založení farnosti (19. února 1964) a necelý rok po vysvěcení nového kostela (13. dubna 2013) spojeného s velkým komunitním centrem. Na území farnosti přiléhající římskému pobřeží se totiž za poslední čtyři desetiletí usadilo více než dvacet tisíc nových obyvatel, kterým schází prostory ke shromažďování. První pozdrav Svatého otce patřil dětem a mladým lidem, kteří jej informovali „o splněných domácích úkolech“ – všichni znali datum svého křtu. Papež odpověděl na otázku, jak milovat Ježíše.

Řeknu vám, v čem je tajemství lásky k Ježíšovi. Poslouchejte mne dobře – abyste milovali Ježíše, musíte nejdřív dovolit, aby On miloval vás. Rozumíte? On dělá všechnu práci, ne my. On nás miluje jako první!“

Papež si pak na to se všemi dětmi kamarádsky plácl a vydal se za rodiči, kteří dali pokřtít své děti v poslední době, za starými a nemocnými farníky a za kněžími. Setkal se také s asociací rodin s postiženými dětmi, která působí ve farních prostorách, a před večerní eucharistickou slavností vyzpovídal pět věřících. Ve své homilii papež vyšel z nedělního Matoušova evangelia. Kázal spatra a Boží lid – navzdory množství a pestrému složení – mu usebraně naslouchal.

Myslím, že nám dnes prospěje, zamyslíme-li se nad tím, zda je má duše špinavá nebo čistá. Zamyslet se nad tím, co máme ve svém srdci a nitru. Říci sami sobě pravdu.“

Mezilidské vztahy v úzkém prostoru městské čtvrti musí být pravdivé a upřímné, zdůraznil papež František. Nestačí klást jen všeobecné otázky, nýbrž je nutné ptát se v hloubi srdce a odhalit, jaké city se tam skrývají.

Je tam láska? (…) Je tam nenávist? (…) Je tam odpuštění vůči těm, kdo mne urazili, nebo je tam pomsta? Musíme se ptát, co máme uvnitř, aby to, co je uvnitř, vyšlo na povrch a třeba i způsobilo zlo, je-li to zlé. Pokud je to však dobré, aby vyšlo ven a činilo dobro.

Tento proces není jednoduchý, upozornil Petrův nástupce, je však nutný. Poznání pravdy prospívá, stejně jako stud za to, co je špatné. Jenom když pochopíme své nejhlubší pocity, nežijeme v sebeklamu. To je první milost, o kterou máme prosit, vyzýval papež František. Druhá milost je naučit se jednat pouze podle toho dobrého, co máme v srdci.

Prosme stále o tuto milost – poznat, co se děje v mém srdci, abych si vždy mohl dobře zvolit, volit dobro. A kéž nám Pán pomáhá, abychom se měli rádi. Co ale dělat, když někoho prostě nedokážu mít rád? Modlit se za toho člověka, aby mne Pán naučil milovat ho. A vždy pamatovat na to, že to nečisté v našem životě je špatnost, vycházející z našeho srdce. Kéž nám k tomu pomáhá Pán.

Zakončil papež František svou nedělní homilii ve farnosti sv. Tomáše apoštola v římské čtvrti Infernetto. Po mši svaté římský biskup ještě pozdravil rodinné příslušníky místních kněží a setkal se s farní radou.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.12.19 František vydal apoštolský list o významu a hodnotě vánočních jesliček
30.11.19 Papež František v římské Charitě: Bláznovství lásky, služby a zranitelnosti
21.9.19 Prosme o milost nevidět v nikom nepřítele, kázal papež v Albanu
15.7.19 Petrův nástupce navštíví diecézi Albano
16.6.19 Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměťHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti