Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

17.2.2014 

Papež František: Trpělivost není rezignace

Vatikán. Trpělivost Božího lidu, který ve víře snáší každodenní životní zkoušky, je tím, co umožňuje církvi kráčet vpřed – řekl dnes papež František v homili při ranní eucharistii v kapli Domu sv. Marty.

„Trpělivost není rezignace. To je něco jiného“ – komentoval papež dnešní čtení z listu sv. Jakuba (1,1-11): »Velmi se z toho radujte, když se octnete ve všelijakých zkouškách«. „Vypadá to jako výzva k nějakému fakírskému počínání, ale není tomu tak. Trpělivost, snášení zkoušek, tedy věcí, které nechceme, dává našemu životu zralost. Kdo nemá trpělivost a chce všechno hned, všechno rychle; kdo nezná tuto moudrost trpělivosti – zdůraznil papež – je člověkem vrtošivým, jako rozmarné děti, kterým se nic nezdá dobrým. Člověk, který nemá trpělivost, neroste a zůstává ve vrtoších dítěte, které neumí brát život, jak přichází: buď toto anebo nic. Toto je jedno z pokušení: stát se vrtošivými. Dalším pokušením těch, kteří nemají trpělivost, pokračoval papež, je jakási všemocnost, tedy chtít něco okamžitě, jako farizeové, kteří žádají po Ježíši znamení z nebe (Mk 8,11-13). Ti chtěli podívanou, zázrak:

Směšují jednání Boha a jednání mága. Bůh nejedná jako nějaký mág. Bůh postupuje svým vlastním způsobem. Trpělivě. Také Bůh má trpělivost. Pokaždé když přistupujeme ke svátosti smíření, pějeme hymnus na Boží trpělivost! Pán nás nosí na svých ramenou s obrovskou trpělivostí. Křesťanský život se má odvíjet v této melodii trpělivosti, která je melodií našich otců, Božího lidu, těch, kdo uvěřili v Boží Slovo a následovali přikázání, které dal Pán našemu Otci Abrahamovi: »Choď v mé přítomnosti a buď dokonalý« (Gen 17,1)

Boží lid - parafrázoval papež jednu pasáž z listu Židům - vytrpěl mnoho, byl pronásledován, umíral a radostně vítal, co Bůh slíbil, i když se toho nedočkal (srov. Žid 11,13). Toto je trpělivost, kterou máme mít ve zkouškách. Trpělivost zralého člověka, trpělivost Boha, který nás nese na svých ramenou. A taková je trpělivost našeho lidu.

Jak trpělivý je náš lid. I nyní. Když jdeme do farností, setkáváme se s lidmi, kteří trpí, mají problémy, postižené dítě či nemoci, avšak s trpělivostí jdou životem dál. Nežádají znamení jako ti, o nichž je řeč v dnešním evangeliu, kteří žádali znamení a říkali: »Dej nám znamení!« Ne, oni nežádají, ale dovedou číst znamení doby. Vědí, že když pučí fík, přichází jaro, dovedou rozlišovat. Netrpělivci z dnešního evangelia nikoliv. Ti chtěli znamení, neuměli číst znamení doby a proto Ježíše nerozpoznali.

Papež uzavřel svou homilii chválou lidu, „našeho lidu, který trpí a nese tolik bolestí, ale neztrácí úsměv víry, má radost víry“.

A tito lidé, náš lid, v našich farnostech, v našich institucích – množství lidí – nese církev svojí každodenní svatostí vpřed. »Velmi se z toho radujte, moji bratři, když se octnete ve všelijakých zkouškách. Víte, že zkouška vaší víry vede k vytrvalosti. S vytrvalostí ať je spojeno dílo dokonalé, abyste byli dokonalí, nic vám nescházelo a v ničem jste nezůstávali pozadu« (Jak 1,2-4). Kéž nám všem Pán daruje trpělivost, radostnou trpělivost, přičinlivou a pokojnou trpělivost, Boží trpělivost, tu, kterou má Bůh, a ať nám dá trpělivost našeho lidu, který je tak příkladný.

Končil papež dnešní ranní homilii.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti