Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.2.2014 

Papež František s argentinskými přáteli: o exilu a uprchlících

Vatikán. Středeční odpoledne papež František věnoval osobnímu setkání se dvěma známými krajany. Bratři Carlos a Rodolfo Luna uprchli před argentinskou vojenskou diktaturou do Švédska a celý, téměř hodinový rozhovor, se týkal této životní zkušenosti. Vše by nasvědčovalo téměř sousedskému poklábosení ve Svaté Martě, kdyby nemělo vážný podtext. Tchýni jednoho z hostů, Esther Balestrinovou De Careaga, totiž, jako přesvědčenou komunistku, popravila argentinská vojenská junta. Tato žena byla vedoucí chemické laboratoře, kde Jorge Bergoglio v padesátých letech minulého století pracoval. Jak včera papež řekl oběma jejím příbuzným, “jako šéfka byla hodně přísná”, velmi si ji však oblíbil. Vzpomínal dále, jak tehdy ukryl její knihy ( před zraky režimu) v jezuitské koleji v Buenos Aires a jak se postaral o její pochování v Santa Cruz.

V souvislosti s životem obou bratří pak papež vyslovil vděk za pohostinnost švédského národa.

Jak je krásné najít národ s takovým srdcem. Švédsko mělo velké světce – v počátcích křesťanství, svatou Brigitu, a také mezi luterány. V luteránské církvi byli velcí mužové a ženy. (…) Příběh vašeho přijetí ve Švédsku mne přivádí k myšlence, že dnes je slovo “uprchlík” téměř nadávka. Uprchlíků je hodně a nikdo je nechce. (…) Ale křesťanská víra ví, že také Ježíš byl uprchlík, když jej jako dítě chtěli zabít. To je jedno z prvních poselství evangelia. Ježíš nebyl turista, nevydal se na cestu za prací. Utíkal před smrtí, jako uprchlík.

Po chvále Švédska nicméně nastupuje kritika ostatních evropských zemí, které nechávají uprchlíky žít na ulici, kde se živí prostitucí nebo krádežemi.

Globalizace lhostejnosti nás vede k tomu, že říkáme: Je to uprchlík, ať se zařídí. Na italském ostrově Lampedusa však lidé zjistili, že je nezbytné tyto uprchlíky přijímat. A přijímají je. Lampeduský lid – společně se svou odvážnou starostkou – pochopil, že jeho posláním je přijetí.

Je tudíž nutné znovu utvářet lidské svědomí, aby se nepoddávalo globalizaci lhostejnosti, podotkl František. Upozornil pak na zájem papežských institucí o obdobné sociální otázky (Papežská rada Iustitia et Pax pracuje na programech pro uprchlíky, zatímco Papežská akademie věd po prosincovém sympoziu o novodobém otroctví připravuje konferenci na téma zaměstnaneckých organizací). V závěru se rozhovor stočil na téma čtyř milionů emigrantů v Argentině, mezi nimiž převažují Bolívijci a Paraguajci. Tady papež podal netradiční návrh:

Podle mého mínění jsou paraguajské ženy největší hrdinky v celé Americe. Po válce tu zůstalo z deseti obyvatel osm žen. A tyto ženy se rozhodly, že budou mít děti, aby zachránily vlast, jazyk, kulturu a víru. Moc bych si přál, aby výbor Nobelovy ceny jednoho dne udělil cenu paraguajské ženě, za záchranu vlasti. Zachovala se hrdinsky – a proto ji navrhuji! (smích)“(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti