Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.6.2004 

Kéž Pán dějin očistí naši paměť od předsudků a hořkostí. Setkání Jana Pavla II. s patriarchou Bartolomějem I.

Vatikán. ?Vítejte ve jménu Páně! Jemu patří náš dík, že nám dopřál setkat se ve svátek sv. Petra a Pavla, uctívaných také v pravoslavné liturgii jako Protóthronoi, ti, kdo sedí na prvních trůnech.? Těmito slovy uvítání přijal Jan Pavel II. v Klementinském sále apoštolského paláce delegaci řecké pravoslavné církve vedenou konstantinopolským ekumenickým patriarchou, Bartolomějem I. Jan Pavel II. vyjmenoval také další setkání v duchu vzájemného smíření, která jsou vyjádřením společného úsilí pokračovat k naplnění Kristovy vůle: ut unum sint! ? aby byli jedno. Cestu k jednotě zatěžují bolestné činy minulosti. Mezi ně patří vyplenění Konstantinopole křižáky, od něhož uplynulo v dubnu 800 let. Papež Inocenc III. na zprávu o prolévání bratří ve víře reagoval hněvem a bolestí. K jeho postoji se přihlásil také Jan Pavel II. a vyzval k modlitbě, aby Pán dějin očistil naši paměť od všech předsudků a hořkostí a dovolil pokračovat na cestě jednoty.
Velký krok v upevnění vzájemných bratrských vztahů učinili patriarcha Atenagoras I a papež Pavel VI. Svatý otec zdůraznil, že důležitým nástrojem dialogu je práce teologické spojené komise. Vyzval k tomu, aby její činnost byla co nejdříve obnovena.

?Je přáním mým i mých spolupracovníků využít všech prostředků k posilnění ducha vzájemné vstřícnosti a porozumění ve věrnosti evangeliu a společné apoštolské tradici. Na tuto cestu nás pobízí dávné a vždy nové přikázání lásky, které zaznívá ve známých slovech sv. Pavla: ?Milujte se navzájem bratrskou láskou, v úctě dávejte přednost jeden druhému.? (Řm 12,10). - řekl Svatý toec v promluvě ke konstantinopolské delegaci.

Nutnost posílit vzájemný dialog mezi oběma církvemi zdůraznil také patriarcha Bartoloměj. Výkyvy v dialogu přisoudil obtížím nahromaděným během dlouhé historie rozdělení. Dodal, že také ?některé akce vyvolaly zastavení nebo vznik překážek v pokračování dialogu?. To nic nemění na povinnosti a odpovědnosti, k níž nás zavazuje Velekněžská modlitba ? řekl konstantinopolský patriarcha.

?Svatosti, v radosti si představujeme den, ve kterém pominou všechny překážky k plnému společenství, a bezustání se modlíme za to, aby na sebe nenechal dlouho čekat.?

V delegaci ekumenického patriarchy nechybějí čtyři metropolité ? pravoslavný metropolita Itálie, který je patriarchálním exarchou pro Jižní Evropu, metropolita Efesu, Pergama, a Atlanty ve Spojených státech.
V závěru audience předal patriarcha Bartoloměj papeži dary, mezi nimi stříbrný kříž. Svatý otec mu na oplátku věnoval pamětní medaili k výročí historického setkání v Jeruzalémě.
Z apoštolského paláce se konstantinopolský patriarcha odebral do krypty baziliky sv. Petra, kde se pomodlil u hrobu Pavla VI.

***

Svatý otec se k návštěvě vzácného hosta z Istanbulu vrátil znovu ve své promluvě před modlitbou Anděl Páně. Přinášíme ji v plném znění:ZDE

Vyvrcholením svátku apoštolů Petra a Pavla byla eucharistická slavnost na Svatopetrském náměstí. Stejně jako při své minulé návštěvě roku 1995 se patriarcha Bartoloměj zúčastnil po boku Jana Pavla II. úvodní části mši svaté, bohoslužby slova a vyznání víry, recitovaného v originálním řeckém znění nicejsko-konstantinopolského creda. Pak se odebral na své místo a k oltáři se vrátil až k závěrečné části mše svaté. Patriarcha i papež přednesli homilie a společně udělili také závěrečné požehnání. Homilii Svatého otce najdete: ZDE

Při slavnostní bohoslužbě dostalo z rukou Svatého otce palium 44 arcibiskupů metropolitů. Dalším osmi bude palium předáno v jejich metropolích.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.11.18 František patriarchovi Bartoloměji: Sdílíme starost o tragickou situaci bratří a sester na Blízkém východě
24.5.18 Batoloměj I. na návštěvě Říma: modlitba před ostatky apoštolů Filipa a Jakuba
30.11.17 Uznáváme naléhavost růstu k plné a viditelné jednotě, píše papež patriarchovi Bartolomějovi
27.6.17 Papež: plné společenství neznamená přizpůsobení a uniformnost
25.3.14 Papež přijal členy řecké pravoslavné organizaceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti