Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.11.2013 

Papež František k hendikepovaným: Jste drahocenný poklad církve

Vatikán. Když mladý římský mladík Giovanni Battista Tomassi cestoval před sto deseti lety do Lurd, měl v kapse revolver a sledoval jediný cíl. Chtěl na mariánském poutním místě prosit o uzdravení z deformující artrózy, která jej poutala na invalidní vozík. Pokud by k němu nedošlo, plánoval demonstrativní sebevraždu přímo před lurdskou jeskyní. Fyzické zdraví se třiadvacetiletému muži sice nevrátilo, avšak jeho okolí si všimlo podstatnější změny. Tommasiho totiž oslovila milosrdná láska lurdských dobrovolníků a po návratu do Itálie zakládá sdružení, které dodnes doprovází nemocné a invalidy na poutní místa. Vzniku UNITALSI – tedy Italské národní jednoty pro dopravu nemocných do Lurd a mezinárodních svatých míst – požehnal sv. Pius X. Zakladatel sdružení své dílo doprovázel nezměrným elánem až do své brzké smrti ve čtyřiceti letech (jejíž příčinou mimochodem nebyl původní handicap, nýbrž nákaza tetanem při práci v zahradě).

Více než sedm tisíc dobrovolníků z italské asociace spolu s nemocnými a postiženými lidmi v těchto dnech přijelo do Říma na celonárodní setkání ( u příležitosti sto desátého výročí založení), jehož vyvrcholením byla dnešní audience s papežem Františkem ve vatikánské aule Pavla VI. Petrův nástupce si vyhradil celé dopoledne, aby mohl osobně pozdravit, požehnat a obejmout desítky přítomných nemocných. Ve své promluvě se obrátil nejprve k dobrovolníkům:

Vaše dílo není podpůrná služba nebo filantropie, nýbrž je ryzí hlásání evangelia milosrdné lásky. Je to úřad útěchy – a to je velká věc. Členové vašeho sdružení (…) se neobracejí zády, když vidí trpícího. To, že neodvracíte tvář, je ctnost – nadále ji upevňujte!

Naopak, stávejte se vždy pohledem, který přijímá, rukou, která pozvedá a doprovází, slovem, jež utěšuje, něžným objetím, pokračoval papež František. Kéž ve vás každý nemocný a slabý člověk vidí Ježíšovu tvář – a kéž také vy rozpoznáváte v trpcím člověku Kristovo tělo.

Chudí – a tedy také ti, kterým schází zdraví – jsou pro církev bohatstvím. Vaše asociace a spolu s ní další církevní sdružení obdržela dar a závazek toto bohatství přijmout a docenit – nejen v očích církve, nýbrž pro celou společnost.

Dnešní společnost považuje fyzickou křehkost za problém, který je nutno skrývat, poukázal Petrův nástupce. Staví se k němu rezignovaně nebo se zbožným sentimentem, pokud rovnou tělesně méně zdatné úplně nevyloučí.

Jste povoláni k tomu, abyste se stali prorockým znamením a protipólem této mondénní logiky – skartační logiky. A to tím, že trpícím pomůžete, aby ve společnosti, církvi i vaší organizaci měli vůdčí postavení. (…) Jde o to, abychom přítomnost a svědectví křehkých a trpících lidí skutečně považovali za hodnotu, abychom je nepojímali jako pouhé adresáty evangelizace, ale jako aktivní subjekty apoštolské činnosti.”

Papež pak promluvil k půldruhému tisíci zdravotně postižených poutníků. Pět set z nich přijelo do vatikánské auly na invalidním vozíku.

Drahé nemocné sestry a bratři, nepovažujte se za pouhé objekty solidarity a milosrdné lásky, nýbrž vnímejte své plnohodnotné zapojení do života církve a jejího poslání. Máte své místo a svou zvláštní úlohu ve farnosti a v každém církevním prostředí. Vaše přítomnost – tichá, ale výmluvnější než množství slov, vaše modlitba, každodenní nabízení vašeho utrpení za spásu světa v jednotě s utrpením ukřižovaného Krista, trpělivé a také radostné přijímání vašeho stavu jsou duchovním zdrojem, bohatstvím každého křesťanského společenství. Nestyďte se za to, že jste drahocenným pokladem církve!

V závěru papež František všem doporučil, aby napodobovali mateřskou péči Panny Marie a svěřovali se do ochrany Boží Matky. “Ona se za nás přimlouvá a modlí v naší slabosti a zmaru a zejména v hodině hříchu”, zakončil Svatý otec dopolední audienci pro italské sdružení.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.9.20 Papež František: Nemocný člověk je daleko víc než diagnóza
6.9.19 Tady se přivádí na svět naděje
17.11.18 Papež přijal Apoštolské hnutí nevidomých
10.9.16 Římský biskup udělil svátost biřmování
31.3.16 Papež přijal osmiletého chlapce s vzácným onemocněnímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti