Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

5.9.2013 

Papež František: Pán nepovolává naprázdno, nýbrž k činu

Vatikán. Když přichází Pán, „mám obavy, že přejde kolem a nevšimne si mě“. Touto citací ze sv. Augustina, začal papež František svoji homilii při dnešní ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Petrův nástupce se zamýšlel nad způsoby, jakými se Kristus projevuje v životě křesťana, když každému poskytuje oporu a svěřuje poslání.

Utěšující příslib, požadavek velkorysosti a mise k uskutečnění – tak se Ježíš zpřítomňuje v životě křesťana. Tento trojitý postup nikdy nezanedbává. Papež František to zdůraznil v souvislosti s dnešním evangeliem (Lk 5,1-11), které podává příhodu, v níž se Kristus ukazuje Petrovi, Jakubovi a Janovi znamením zázračného rybolovu. Ježíš předně dodává odvahu Petrovi, otřesenému tímto znamením, a slibuje mu, že bude „rybářem lidí“. Potom jej vyzývá, aby zanechal všeho a šel za ním, přičemž mu svěřuje misi. V případě apoštolů, poznamenal papež František, „Pán vešel do jejich života zázrakem. Ne vždy ovšem – dodal – nás předchází nebo vchází do našeho nitra nějakým zázrakem. Vždycky se však nechává vnímat“.

Vždycky když Pán vstupuje do našeho života, vchází do našeho srdce, říká nám něco a zároveň přislibuje: »Jdi dál... odvahu, neboj se, učiň tak!«. Je to mise, pozvání následovat Jej. A když zaznamenáme tento okamžik, spatříme, že v našem životě je něco, co není, jak má být, a co musíme korigovat, a velkodušně toho zanecháváme. Anebo je v našem životě něco dobrého, ale Pán nás inspiruje k tomu, abychom toho zanechali a následovali Jej blíže, jako se to stalo tady, když rybáři nechali všeho, jak říká evangelium. »Vytáhli lodě na břeh, nechali sítě a všechno. A šli za Ním.« (srov. Lk 5,11).“

Ježíš však nežádá nechat všeho za nějakým účelem, který zůstává skrytý tomu, koho vybral, aby Jej následoval. Naopak, cíl je okamžitě vyhlášen a je dynamický:

Ježíš nikdy neříká »Pojď za mnou«, aniž by k tomu dal misi. Nikoli. »Pojď za mnou a já ti dám udělat to a to«. »Pojď za mnou a budeš toto«. »Chceš-li být dokonalý, zanech toto, následuj mne a budeš dokonalý«. Vždycky je tu nějaká mise. Jdeme Ježíšovou cestou, abychom něco dělali. Jít Ježíšovou cestou neznamená vystavovat se na odiv. Jdeme za Ním, abychom něco konali. To je mise.

Příslib, prosba, mise. Tyto tři momenty řekl v závěru papež František, se netýkají jenom aktivního života, ale také modlitby. Jednak „modlitba bez Ježíšova slova, bez důvěry a bez příslibu není dobrá modlitba. Za druhé je dobré, prosit Krista, abychom byli s to něco opustit, což připravuje na třetí moment, protože není modlitby, ve které by Ježíš neinspiroval k „nějakému činu“:

Pravá křesťanská modlitba vnímá Pánovo Slovo útěchy, pokoje a příslibu, osměluje oprostit se od něčeho, co nám brání rychle Jej následovat a plnit danou misi. Neznamená to, že pak už nepřijdou pokušení. Přicházejí mnohá! Vidíme, že Petr těžce zhřešil zapřením Ježíše, ale Pán mu potom odpustil, Jakub a Jan... hřešili kariérismem, když se chtěli dostat výše, ale Pán jim odpustil.

Řekl dnes mimo jiné papež František v homilii při ranní eucharistii slavené spolu se skupinou věřících z řad zaměstnanců Vatikánu.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti