Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 10. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.2.2013 

Poslední tisková konference pontifikátu Benedikta XVI.

Vatikán. Církev se připravuje v modlitbě na prožití příštích důležitých dní, upozornil přítomné novináře O. Federico Lombardi na dnešní tiskové konferenci a dodal: „Rád bych, abyste o tom přiměřeně informovali.“ Poslední brífink pontifikátu Benedikta XVI. se týkal podrobného programu závěrečných veřejných vystoupení Svatého otce a také některých detailů jeho budoucího života – titulu, oblékání, osudu papežských insignií. Vatikánský tiskový mluvčí rovněž připomněl, že všude po světě se konají děkovné mše sv. na závěr pontifikátu:

Na dnešním programu Svatého otce jako každé úterý nebyly audience, ani promluvy. Benedikt XVI. strávil den v modlitbě a v přípravách na poslední veřejná vystoupení. Tráví poslední dny ve svém papežském apartmá a připravuje se na stěhování do nového sídla, což obnáší také organizaci soukromého archivu. Dokumenty, které se týkají pontifikátu nebo ještě úřadu prefekta Kongregace pro nauku víry, budou uloženy v příslušných archivech. Osobní korespondenci si samozřejmě odveze s sebou do nové rezidence. Svatý otec v těchto dnech obdržel výjimečné množství poselství a korespondence z celého světa – jak sdělil jeho osobní sekretář Mons. Georg Gänswein, který je pomáhá papeži utřídit a seznámit se s nimi, aby na ně mohl v budoucnu odpovědět. To je tedy také jeden z aspektů těchto dní – papež přijímá projevy účasti a poděkování od mnoha lidí. Jsou mezi nimi také četné významné osobnosti či státní představitelé, kteří ve svých poselstvích vyjadřují vděčnost a blízkost.

Tiskový mluvčí Svatého stolce podrobně popsal středeční a čtvrteční program Benedikta XVI.:

Na středeční generální audienci se podle dosud odebraných vstupenek očekává nejméně padesát tisíc lidí. Audience bude probíhat jako obvykle, avšak předpokládá se, že papamobil projede širším okruhem mezi shromážděnými věřícími. Po katechezi a obvyklém shrnutí v různých jazycích nebude následovat tzv. baciamano, tedy možnost krátce osobně pozdravit Svatého otce pro vybrané účastníky audience. Nikoliv z bezpečnostních důvodů – jediným kritériem je zde jednoduchost a úcta ke všem věřícím bez jakýkoliv preferencí. Benedikt XVI. poté krátce pozdraví v Klementinském sále Apoštolského paláce hlavy států a další osobnosti, které byly přítomny na generální audienci. Budou mezi nimi slovenský prezident, který se účastí národní poutě, kapitáni regenti San Marina, představitelé Andorry a Bavorska.

Ve čtvrtek v 11 hodin dopoledne Svatý otec pozdraví kardinálské kolegium. Předpokládá se, že do 28. února se sjede velký počet kardinálů, ačkoliv přesná čísla dosud nejsou známa. Setkání zahájí krátký pozdrav děkana kardinálského kolegia a poté bude Benedikt XVI. osobně zdravit jednotlivé kardinály. Před pátou hodinou odpolední Svatý otec opustí Apoštolský palác a odletí do papežské rezidence v Castel Gandolfo. Z jejího balkonu zhruba v půl šesté večer pozdraví věřící diecéze Albano – tento pozdrav bude posledním veřejným vystoupením Svatého otce.

Ve čtvrtek v osm hodin večer nastane období uprázdněného papežského stolce, pokračoval ředitel Tiskového střediska Svatého stolce. Tato hodina se nepojí s žádným symbolickým úkonem, pouze švýcarská garda před rezidencí v Castel Gandolfo ukončí svou veřejnou službu a brána letního papežského sídla se uzavře.

Jak budeme Benedikta XVI. titulovat a oslovovat? Svatý otec si ponechá své jméno Benedikt XVI. a můžeme se na něj obracet jako na Jeho Svatost. Se souhlasem Svatého otce bylo rozhodnuto o budoucím titulu emeritní papež nebo emeritní římský pontifex. Co se týče oděvu, bude Benedikt XVI. nadále oblékat jednoduchou bílou kleriku. Nebude už nosit červené pontifikální střevíce, ale zřejmě hnědý pár bot, který dostal vloni jako dar v mexickém Leonu. Benedikt XVI. bude nosit nadále prsten, nikoliv však rybářský, který bude zničen stejně jako olověná pečeť tak, jak to předpokládá příslušná apoštolská konstituce.

V pátek 1. března – tedy první den období sedisvakance – úředně svolá děkan kardinálského sboru všechny kardinály ke společným poradním zasedáním před chystaným konkláve – tzv. generálním kongregacím. Ty mohou začít od pondělka 4. března, informoval dále O. Lombardi. Kongregace se odehrávají v nové synodní aule a sami kardinálové stanoví jejich počet.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.6.20 Otec Lombardi: Komunikace jako Dobro, Pravda, Setkání
15.9.19 Otec Koláček zprostředkovával pocit spojení se srdcem katolické církve
4.9.18 Otec Lombardi se vrací do “Civiltá Cattolica”
23.2.17 Řád čestné legie pro Federica Lombardiho
11.2.17 P. Lombardi: Benedikt XVI. a František příklad jednoty v církviHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti