Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.10.2012 

Evangelium není tržní produkt

Vatikán. Synod o nové evangelizaci dnes přerušil své zasedání. Hlavní relátor synodu, relátoři jednotlivých jazykových sekcí a generální sekretář se zabývali formulací závěrečných propositiones – tedy jakéhosi výstupu ze synodu, který bude předložen Svatému otci k definitivnímu zpracování formou písemného papežského dokumentu.
O víkendu synodní otcové představili první provizorní návrh závěrečného poselství synodu, jehož konečný text bude schválen tento pátek. Evangelium není tržní produkt, zdůrazňují účastníci synodu, proto také nová evangelizace nepotřebuje žádné zvláštní strategie. Hlásání radostné zvěsti je povinností všech křesťanů – rozhodující proto je, aby katolíci vírou překonali svůj strach a odhodlali se nést evangelium světu, stojí v poselství synodních otců.
Tiskové středisko synodální auly rovněž na konci minulého týdne zveřejnilo psané příspěvky biskupů, kteří s nimi – z časových důvodů – nevytoupili v rámci všeobecné diskuse. Zmiňme se o několika z nich:

Společným jmenovatelem pro příspěvky afrických biskupů je jejich důraz na mládež. Afrika je mladý kontinent, zaznívá opakovaně; mládež je protagonistkou nové evangelizace a pastorační programy k tomu musí přihlížet, říká Mons. Vella z Madagaskaru, se kterým souzní i biskup Libena z Tanzánie.
Súdánský biskup Mons. Kussala požaduje „teologii přírody“ – africké nerostné bohatství je živnou půdou válek, staletí kolonialismu uvrhla kontinent do chudoby. Přírodní bohaství se stalo zlořečením, poukazuje biskup diecéze Tombura-Yambio a požaduje duchovní reflexi tohoto jevu.
Liberijský biskup Mons. Borwah upozorňuje na hluboce zakořeněnou mariánskou úctu, která v jeho zemi vede i nekatolíky k účasti na novénách, procesích a poutích k Boží Matce. Začněme více čerpat z moudrosti Kristovy matky, vysvítající z uznaných mariánských zjevení, požaduje biskup západoafrické země.
Eritrejský biskup Mons. Tesfamariam vyzývá k vnitřní poctivosti – musíme připustit, že nežijeme podle toho, co hlásáme. Tento postoj vždy byl a dosud je hlavním nepřítelem víry. Dokud tuto průměrnost neodstraníme z našich vlastních komunit, mnoho víry nepředáme, píše biskup hlavního eritrejského města Asmary.
K otázkám mezináboženského dialogu se vyjadřují dva afričtí biskupové. Mons. Charles Mahuza Yava z ostrovní republiky Komory hovoří o tiché přítomnosti katolíků v zemi, obývané z 99 procent muslimy. Islám je na Komorách státním náboženstvím, proselytismus přísně zakázán, křesťané jsou spíše tolerováni než akceptováni. O mezináboženském dialogu tudíž nelze hovořit. Znepokojivým jevem jsou smíšené křesťansko-muslimské sňatky, kdy katoličky jsou nuceny konvertovat k islámu. Naproti tomu arcibiskup nigerijské Abudži opět potvrdil, že v jeho zemi nedochází k masovému pronásledování křesťanů, byť to tak mediálně může vyznívat. Ze 160 milionů obyvatel je křesťanů zhruba polovina, požívají stejných práv a vlivu. Je mnoho typů islámu, zdůraznil Mons. Onayiekan, a dodal: Většina muslimů, s kterými máme sousedské zkušenosti, je přátelská. Rozdíly mezi křesťanstvím a islámem jsou nepopiratelné, avšak existují i široké oblasti společných základů, které nám připomíná třetí kapitola koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím, Nostra aetate.

V synodní aule nevystoupilo během všeobecné diskuse také několik asijských biskupů. Dva z nich ve svých diecézích zažívají zcela odlišnou situaci církve: arcibiskup koadjuktor barmského Mandalaj hovoří o praktické obtížnosti evangelizace buddhistů ze dvou důvodů: prvním je identifikace náboženství s národem a kulturou. Za druhé buddhismus ze své tradice a reinkarnační teorie není schopen uznat, že někdo, kdo zemřel krutou smrtí na kříži, může být bůh, píše Mons. Mang Thang z Myanmaru. Svědectví o kvetoucí církvi naopak přináší Mons. Basílio Do Nascimento z Východního Timoru. V této historicky mladé zemi, kde průměrný věk obyvatelstva je pouhých 26 let, se katolická víra těší výjimečné úctě. Veřejně ji vyznávají také politické špičky. Filipíny a Východní Timor jsou tak v rámci asijského kontinentu dvěma nepochopitelnými případy, uzavírá biskup diecéze Baucau.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.10.12 Benedikt XVI. zakončil biskupský synod o nové evangelizaci
27.10.12 Benedikt XVI.: I přes poryvy protivětru církev cítí především vanutí Ducha svatého
27.10.12 Služba chudým mění lidi více než projevy
27.10.12 První bilance synodu
26.10.12 Kardinál Dolan: potřebujeme návrat k základům, kterým učil Kristus



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti