Evangelium není tržní produkt

22.10.2012 

Synod o nové evangelizaci dnes přerušil své zasedání. Hlavní relátor synodu, relátoři jednotlivých jazykových sekcí a generální sekretář se zabývali formulací závěrečných propositiones – tedy jakéhosi výstupu ze synodu, který bude předložen Svatému otci k definitivnímu zpracování formou písemného papežského dokumentu.
O víkendu synodní otcové představili první provizorní návrh závěrečného poselství synodu, jehož konečný text bude schválen tento pátek. Evangelium není tržní produkt, zdůrazňují účastníci synodu, proto také nová evangelizace nepotřebuje žádné zvláštní strategie. Hlásání radostné zvěsti je povinností všech křesťanů – rozhodující proto je, aby katolíci vírou překonali svůj strach a odhodlali se nést evangelium světu, stojí v poselství synodních otců.
Tiskové středisko synodální auly rovněž na konci minulého týdne zveřejnilo psané příspěvky biskupů, kteří s nimi – z časových důvodů – nevytoupili v rámci všeobecné diskuse. Zmiňme se o několika z nich:

Společným jmenovatelem pro příspěvky afrických biskupů je jejich důraz na mládež. Afrika je mladý kontinent, zaznívá opakovaně; mládež je protagonistkou nové evangelizace a pastorační programy k tomu musí přihlížet, říká Mons. Vella z Madagaskaru, se kterým souzní i biskup Libena z Tanzánie.
Súdánský biskup Mons. Kussala požaduje „teologii přírody“ – africké nerostné bohatství je živnou půdou válek, staletí kolonialismu uvrhla kontinent do chudoby. Přírodní bohaství se stalo zlořečením, poukazuje biskup diecéze Tombura-Yambio a požaduje duchovní reflexi tohoto jevu.
Liberijský biskup Mons. Borwah upozorňuje na hluboce zakořeněnou mariánskou úctu, která v jeho zemi vede i nekatolíky k účasti na novénách, procesích a poutích k Boží Matce. Začněme více čerpat z moudrosti Kristovy matky, vysvítající z uznaných mariánských zjevení, požaduje biskup západoafrické země.
Eritrejský biskup Mons. Tesfamariam vyzývá k vnitřní poctivosti – musíme připustit, že nežijeme podle toho, co hlásáme. Tento postoj vždy byl a dosud je hlavním nepřítelem víry. Dokud tuto průměrnost neodstraníme z našich vlastních komunit, mnoho víry nepředáme, píše biskup hlavního eritrejského města Asmary.
K otázkám mezináboženského dialogu se vyjadřují dva afričtí biskupové. Mons. Charles Mahuza Yava z ostrovní republiky Komory hovoří o tiché přítomnosti katolíků v zemi, obývané z 99 procent muslimy. Islám je na Komorách státním náboženstvím, proselytismus přísně zakázán, křesťané jsou spíše tolerováni než akceptováni. O mezináboženském dialogu tudíž nelze hovořit. Znepokojivým jevem jsou smíšené křesťansko-muslimské sňatky, kdy katoličky jsou nuceny konvertovat k islámu. Naproti tomu arcibiskup nigerijské Abudži opět potvrdil, že v jeho zemi nedochází k masovému pronásledování křesťanů, byť to tak mediálně může vyznívat. Ze 160 milionů obyvatel je křesťanů zhruba polovina, požívají stejných práv a vlivu. Je mnoho typů islámu, zdůraznil Mons. Onayiekan, a dodal: Většina muslimů, s kterými máme sousedské zkušenosti, je přátelská. Rozdíly mezi křesťanstvím a islámem jsou nepopiratelné, avšak existují i široké oblasti společných základů, které nám připomíná třetí kapitola koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím, Nostra aetate.

V synodní aule nevystoupilo během všeobecné diskuse také několik asijských biskupů. Dva z nich ve svých diecézích zažívají zcela odlišnou situaci církve: arcibiskup koadjuktor barmského Mandalaj hovoří o praktické obtížnosti evangelizace buddhistů ze dvou důvodů: prvním je identifikace náboženství s národem a kulturou. Za druhé buddhismus ze své tradice a reinkarnační teorie není schopen uznat, že někdo, kdo zemřel krutou smrtí na kříži, může být bůh, píše Mons. Mang Thang z Myanmaru. Svědectví o kvetoucí církvi naopak přináší Mons. Basílio Do Nascimento z Východního Timoru. V této historicky mladé zemi, kde průměrný věk obyvatelstva je pouhých 26 let, se katolická víra těší výjimečné úctě. Veřejně ji vyznávají také politické špičky. Filipíny a Východní Timor jsou tak v rámci asijského kontinentu dvěma nepochopitelnými případy, uzavírá biskup diecéze Baucau.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.