Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.9.2012 

Vysvěcena neogotická katedrála v Kazachstánu

Karaganda. „Ať tato katedrála přetrvá staletí a stane se pro příští pokolení majákem ve vaší zemi, a také pro Evropu a Asii. Kéž je symbolem národa věřících lidí,“ to popřál Benedikt XVI. katolíkům v Kazachstánu, kteří mají od včerejška novou katedrálu v Karagandě. Místní církev tvoří převážně potomci polských, litevských a německých vyhnanců. Slova Svatého otce přednesl Kazachům jeho zvláštní legát pro slavnost svěcení katedrály, kard. Angelo Sodano. Právě on před osmi lety, tehdy ještě jako vatikánský státní sekretář, reprezentoval Jana Pavla II. při svěcení základního kamene tohoto chrámu.

V homilii připomněl, že katedrála má být svědectvím Božího primátu v životě člověka, duchovním centrem celého kazašského národa. Je rovněž jakýmsi zpřítomněním žebříku do nebe z Jákobova snu. „Dovoluje nám totiž vystupovat k Bohu po stupních modlitby a zároveň je místem, kde k nám, sestupuje jeho milost,“ řekl děkan kardinálského kolegia. Zdůraznil také, že katedrála bude zvláštním mariánským místem, je totiž zasvěcena P. Marii Fatimské. „Matka Boží s vámi byla v nejchmurnějších chvílích vašich dějin. Kéž nad vámi nadále bdí a je pro vás hvězdou naděje,“ řekl kard. Sodano.
Konsekrační ceremonie se účastnili také představitelé pravoslavné církve, muslimské komunity a vlády v čele s ředitelem kazašského úřadu pro náboženská vyznání.

P. Tadeusz Cieslak, z polské sekce našeho rozhlasu, rozmlouval o spletitých cestách tamní církve s dlouholetým nunciem v zemích Střední Asie, arcibiskupem Józefem Weselowskim (který v současné době působí v Dominikánské republice).
Odkud se vzala myšlenka vystavět ohromnou katedrálu v Karagandě?

Z určitého prorockého pohledu biskupa Athanasia Schneidera na Kazachstán. Biskup Schneider je mimořádně zajímavou osobností. Narodil se v Kyrgyzstánu, v německé rodině, která tam byla ještě za stalinských časů přesídlena za trest z oblastí nad Volhou. Pracovali v tamních koncentračních táborech, v obtížných podmínkách. A babička a matka biskupa Schneidera se tenkrát ujaly tajného úkolu roznášet svaté přijímání. V té oblasti tenkrát kněží nebyli. Jednou za čas přijel kněz z Moskvy, odsloužil mši svatou a konsekroval hostie. A pak tam byly právě takovéto ženy, které roznášely eucharistii nemocným. Právě tato nesmírná láska k eucharistii, probudila v mladém chlapci touhu po kněžství. Pak se časy změnily, sovětské impérium se rozpadlo, Kyrgyzstán získal nezávislost a rodina Schneiderových se vrátila do Německa. Mladý Anton Schneider (Athanasius je řeholní jmeno, pozn. red.) tam vstoupil do semináře, byl vysvěcen na kněze a vrátil se do Kazachstánu, kde bylo více katolíků německého původu. Jako velmi citlivý člověk si povšiml, že Kazaši mají nesmírnou vnímavost pro krásu, pro to co je velké, nádherné. Kde je něco krásného, tam musí přebývat Bůh. Tehdejší katedrála v Karagandě byl takový kostelíček: velký rodinný dům, přestavěný a změněný na kostel, na katedrálu. A byl vždycky plný. Pamatuji si, že kdykoliv jsem jako nuncius přijížděl do Karagandy, bylo tam vždycky přeplněno. Zvláště mladí lidé, děti a mládež. A biskup Schneider říkal: musíme toho využít, musíme postavit kostel, jaký si po tolika generacích zaslouží. Až uvidíte fotografii toho chrámu, všimněte si, že je postaven v neogotickém stylu. Jeho vysoké věže jsou vidět zdaleka ze stepi. A lidé vnímají gotiku jako něco krásného, odráží představu, že člověk se pozvedá k Bohu. Vychází z této země, pokořené země a pozvedá se k Bohu. My tomu rozumíme, ale především o tom často mluví naši bratři z Kazachstánu. Právě oni mluvili o tom, že k setkání s Bohem je potřeba veliký prostor. A právě tak vznikla myšlenka vybudovat pro příští generace katolíků v Kazachstánu velkou neogotickou katedrálu. Problémů kolem bylo spoustu. Pamatuji si na svěcení základního kamene. Měl jsem tenkrát jet s kard. Sodanem do Karagandy, ale neměl jsem ještě v ruce dekret na pozemek. Nechtěli nám ho přidělit, chtěli nás vysunout někam za město. Nám šlo o to vybudovat ji v centru. Teprve týden svěcením prezident Nazarbajev podepsal dekret, kterým nám přiznal pozemek, kde katedrála stojí.

Jaké komunitě bude katedrála sloužit?

Je to komunita dosti netypická. Na jedné straně staří lidé, často už nemocní a unavení životem, a na druhé straně lidé mladí. Generace ve středním věku není, i když pomalu dorůstá. Střední generace říká, my nejsme proti církvi nebo náboženství, ale žijeme paralelně. Oproti tomu mladí lidé - za mých časů to byly děti - se zahleděli do Ježíše Krista, zamilovali si ho. Do kostela přicházejí také lidé jiných národností Němci, Litevci, vysídlení stejně jako Poláci, ale v posledních letech přibývají Kazaši. Často přicházejí jen z lidské zvědavosti, jsou to muslimové. Přicházejí s otevřeností, chtějí nás poznat, promluvit s námi, dozvědět se, čím žijeme. A když vidíte takovou kazašskou tvář, jak se vedle Poláka a Němce účastní bohoslužby, je to vlastně praktický mezináboženský kontakt.
Vybudování ohromné neogotické katedrály bylo tedy prorockou vizí, ale také duchovní potřebou pro Kazachstán. Aby naši bratři mohli vidět to velké a krásné. Velká katedrála, zasvěcená Matce Boží, Královně světa, bude symbolem. Ona bude vládnout ve střední Asii jako milující Matka.

- o nové katedrále v Karagandě mluvil arcibiskup Józef Weselowski, bývalý apoštolský nuncius v Kazachstánu.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.9.12 Papežský legát do Kazachstánu
9.7.12 Kardinál Sodano papežským legátem pro svěcení katedrály v Karagandě
9.5.11 V Kazachstánu působí centra pro pomoc obětem náboženského extrémismu
9.2.11 Nová katedrála na místě Gulagu
6.11.09 Benedikt XVI. přijal prezidenta KazachstánuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti