Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi 

4.9.2012 

Josef Jan Litomiský (1888 – 1956)

Václava Benešová

Dnes nahlédneme do života Josefa Litomiského, zakladatele kongregace těšitelů Božského srdce v Getsemane. Jeho příběh zmiňujeme v našem pořadu právem, protože to byli právě bratři těšitelé, kteří v roce 1935 přijeli do Jeruzaléma, aby sloužili v naší Cyrilometodějské smírné kapli v Jeruzalémě.

Josef Jan Litomiský se narodil 2. 3. 1888 v Hořiněvsi. Pocházel z velmi chudých poměrů a spolu se dvěma bratry byl vychováván ve víře. V Josefově životě hrála významnou roli Panna Maria, protože jeho rodina chodívala pravidelně na poutě do Staré Boleslavi. V r. 1910 vstoupil do Arcibiskupského semináře v Praze. Kněžské svěcení přijal 12. 7. 1914 v Praze. Poté působil v Jáchymově, Petrovicích a Kněževsi.
Tehdejší pražský arcibiskup Pavel Huyn ocenil jeho velký potenciál a poslal ho na další teologická studia do Vídně. Po dobu studií působil v kostele Nejsvětějšího Vykupitele v Rennwegu a věnoval se pastoraci českých a slovenských katolíků, kteří zde žili a patřili ke Společenství sv. Metoděje. To bylo právě v době 1. světové války, kdy Josef Litomiský působil rovněž ve vídeňských nemocnicích, kde zpovídal převážně slovanské vojáky. Byli to právě ranění vojáci, ve kterých viděl trpícího Krista. Nesetkával se zde pouze s lidským utrpením, ale také hlavně s duchovní bídou. Velmi se ho dotýkalo, když mnozí umírali bez smíření s Bohem. Zkušenost s duchovním i morálním úpadkem jako následkem války v něm zrodila touhu odčinit Bohu hříchy, které urážejí Jeho lásku a odebírají lidskou důstojnost. A tak zrála jeho touha stát se řeholníkem. Stále více cítil Ježíšovo volání ve slovech: „zůstaňte zde a bděte se mnou“. Odpovědí na toto volání bylo setkání s matkou Růženou Vojtěchovou ze shromáždění sester těšitelek Božského srdce Ježíšova, která podporovala Josefa Litomiského na jeho cestě, ke které byl povolán. A tak 7. dubna 1922 na svátek Panny Marie Bolestné vzniklo při kostele Nejsvětějšího Vykupitele v Rennwegu malé společenství bratří těšitelů, které se rychle rozrůstalo. Josef Litomiský byl prvním těšitelem, který složil sliby do rukou kardinála Piffla a po něm další bratři.

Když se v r. 1928 konala 4. moravská pouť do Svaté země, na zpáteční cestě se poutníci zastavili ve Vídni, aby při českém kostele v Rennwegu během mše svaté děkovali za úspěšnou pouť. V té době kostel spravovala kongregace bratří těšitelů a při té příležitosti se monsignor Antonín Bartoš, pořadatel pouti, dozvěděl od patera Josefa Litomiského, generálního superiora, že je přáním těšitelů usadit se v Jeruzalémě nedaleko Getsemanské zahrady a konat tam smírné pobožnosti. Tak vznikl plán zakoupit pozemek a vybudovat kapli, ve které by členové kongregace těšitelů konali smírné pobožnosti za náš národ. O dva roky později, tedy v roce 1930, po návratu z 5. moravské pouti, požádal monsignore Bartoš doktora Frice, našeho generálního konzula v Jeruzalémě, zda by se pokusil najít pro Spolek vhodný pozemek někde na Olivové hoře. Konzul Fric zjistil v roce 1931, že v blízkosti Getsemanské zahrady jsou ke koupi tři pozemky. Byla zahájena jednání o koupi jednoho z nich. V listopadu r. 1931 se Jan Litomiský vypravil do Palestiny, aby mohl místo shlédnout osobně.

Ve Svatém roce 1933 putoval do Říma, kdy na osobní audienci u papeže Pia XI. představil stanovy společenství a dosáhl jejich schválení i papežova osobního požehnání vepsaného do předaného exempláře stanov. Velký důraz byl kladen na adoraci, proto v každém klášteře měli bratři denně zůstat v modlitbě před Nejsvětější svátostí a vracet se do posledních chvil Ježíšova života.
V červenci r. 1935 se zúčastnil slavnostního svěcení československé Cyrilometodějské smírné kaple v Jeruzalémě a ještě téhož roku na podzim sem přijeli první těšitelé – kněz Slovák Longin Gáborik a dva Moravané Jiří a Sarkander.

Velkou zkouškou věrnosti prošlo společenství těšitelů během druhé světové války i v pozdějších letech, kdy v noci z 13. na 14. května r. 1950 začala likvidace mužských řádů a kongregací v tehdejším Československu. Josef Litomiský byl internován v Želivě a utrpení i fyzický útlak se markantně podepsaly na jeho zdraví. Byl propuštěn na svobodu a přebýval na faře při kostele sv. Vojtěcha v Praze. Jeho zdravotní stav se neustále zhoršoval. Zemřel 6. června 1956 před svátkem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, které se snažil těšit celým svým životem. Byl pohřben na vyšehradském hřbitově v Praze.

Další články z podrubriky O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti