Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.8.2012 

Proč je řeholník astronomem?

Vatikán. Na tuto otázku odpovídá na stránkách vatikánského deníku L´Osservatore Romano (30.7.) jezuitský bratr Guy Consolmagno, který je členem jezuitské komunity Vatikánské astronomické observatoře, která sídlí v Castel Gandoflfo nedaleko Říma a zároveň v Tucsonu ve Spojených státech. Americký řeholník ve svém článku podotýká, že tato komunita se nezabývá ničím, co by přinášelo jakýkoliv bezprostřední zisk či moc, nýbrž vede jen k lepšímu poznání vesmíru, což umožňuje setkání přírodovědy a náboženství. Br. Consolmagno připomíná, že tato oblast je často popisována jako „bojiště“ nebo jako konkurenční prostor dvou mocností, které se řídí zcela odlišnými zákony. Takovéto pojetí však opomíjí jeden velmi důležitý aspekt. „Přírodověda a náboženství se nepochybně setkávají přinejmenším v jednom bodě: v lidské bytosti, kterou je přírodovědec – čteme v článku. Jeho touhy a motivace, které jej přivedli zapojit se do tohoto vědeckého odvětví, mají víceméně náboženskou povahu a jeho náboženské chápání vesmíru tvoří základ vědeckého bádání.“

Odkud se tedy bere mezi přírodovědci ona protichůdnost názorů, pokud jde o existenci Boha Stvořitele? Vatikánský astronom upozorňuje, že také ateismus má „svého boha“, kterého ovšem odmítá. Určitě se však značně liší od Boha, kterého uznáváme a vnímáme my jakožto křesťané. Naše víra přece není slepá, ale předchází ji osobní vztah. „V tomto smyslu se věřící neliší od přírodovědce, který pozoruje a potom se snaží objasnit, co postřehnul a zaznamenal“ – píše americký jezuita. Odmítáním nadpřirozeného zásahu ve vesmíru odmítá přírodověda chaos, absenci principů, bůžka, který působí svévolně a nesmyslně. To však křesťan odmítá také. Bůh z biblické knihy Geneze, jenž tvoří slovem „buď“, nejedná nahodile, nýbrž logicky.

Bratr Consolmagno v tomto bodě ukazuje, že část přírodovědců nejsou ateisté ve vlastním smyslu slova. Procento praktikujících přírodovědců se neliší od běžného statistického průměru ostatní společnosti. Astronomové nepatří ani k žádné organizované komunitě náboženského vyznání, jsou buď teisté nebo agnostici. Mají určité tušení Boha, třebaže nepočítají s tím, že Ho někdy poznají. Jen málo přírodovědců se prohlašuje za ateisty. „Určitě jsou však i oni ochotni vzdávat chválu u oltáře Pravdy“ – dodává americký jezuita. Pravda má cenu, i když nepřináší bezprostřední zisk. Tak je tomu, i když výsledek dané zkušenosti, pozorování či výpočtů nepotvrdí předpoklady. Falšování dat nepomůže.

Podle amerického řeholníka je hlavním problémem přírodovědců-agnostiků osobní existence Boha, působícího v každodennosti. Dokonce i ti nejméně nábožensky založení však hledají v přírodě nějaký klíč, logiku, její popisový model. Všechno však závisí na osobnosti. I ti největší ateisté mezi přírodovědci zakoušejí radost, štěstí, cítí pravdu, když objevují harmonii přírody, která se odráží ve vědeckých zákonech.

Proč se tedy někteří jezuité zabývají astronomií? Chceme pozorovat sami sebe – odpovídá řeholní bratr Guy Consolmagno. Asketický rytmus života vatikánské observatoře to umožňuje stejně jako šum konferenčních sálů, kde se pohybují stovky jiných přírodovědců. Každý z nich má kromě badatelské práce také svůj soukromý život, radosti i smutky, které někdy v kuloárech sdílejí… Někdy také dochází k tomu, že to, co bylo pokládáno za omyl či nepřesnost, projeví se jako začátek nového objevu v kosmu. A jezuité se toho účastní. Zabývali se astronomií dříve než Galileo sestrojil svůj dalekohled, a nejednou se také přičinili o vědecký pokrok, přičemž bránili místo přírodovědy v životě církve. Mnohé velké vědce doprovázeli také duchovně. Tak je tomu i nyní. Pohled na hvězdy - podobně jako v případě sv. Ignáce z Loyoly – dává pocit blízkosti Boha, kterému sloužíme tím, že se máme rádi. „Můžeme to nazvat potěšením, radostí, láskou, a my tomu říkáme astronomie,“ píše v závěru americký jezuita a astronom Guy Consolmagno.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.7.20 Vatikánský astronom k misím na Mars: Bez mezinárodní spolupráce jsou vesmírné mise nemyslitelné
7.1.20 Betlémská hvězda nadále vzbuzuje zájem astronomů
17.9.18 Jak pečovat o meteority a k čemu je využít?
27.7.18 Papežský astronom: Člověk si klade otázky nesouměrné s jeho konečností
19.8.17 V USA bude viditelné úplné zatmění slunce



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti