Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.5.2012 

Papež k italským biskupům: nové metody hlásání evangelia nestačí

Vatikán. Nedokážeme získat lidi pro evangelium, pokud se sami jako první nevrátíme k hluboké zkušenosti Boha, řekl Benedikt XVI. v promluvě k italským biskupům, které dnes přijal u příležitosti zakončení jejich plenárního zasedání. V obsáhlé promluvě se papež věnoval otázce evangelizace v dnešní sekularizované společnosti. Zastavil se jak u příčin dnešního odmítání transcendentna, tak u sebereflexe stavu víry v církvi, jako předpokladu věrohodného svědectví evangeliu.
V úvodu pogratuloval kard. Angelu Bagnascovi k jeho potvrzení ve funkci předsedy Italské biskupské konference pro příštích pět let, v nichž – jak řekl „pokračujeme v obnově církve, kterou nám svěřil II. vatikánský koncil. Benedikt XVI. zdůraznil nutnost interpretovat koncil, jehož 50. výročí si Církev bude připomínat letos na podzim, optikou hermeneutiky kontinuity a ocitoval slova Jana XXIII, který při zahájení koncilu ujistil, že sněmu „jde především o to, aby posvátný poklad křesťanského učení byl zachován a vyučován efektivnějším způsobem.“ Vybízel koncilní otce, aby prohloubili a představili učení církve v kontinuitě s její tradicí, předali „učení čisté a integrální, bez oslabování či překrucování“, ale způsobem „jaký si žádá naše doba“ (Slavnostní promluva při zahájení II. vatikánského koncilu, 11. října 1962).

„Naslouchání Koncilu a osvojení si jeho platných ukazatelů v tomto klíči ke čtení a aplikaci – nikoliv v perspektivě nepřijatelné hermeneutiky diskontinuity a zlomu, nýbrž hermeneutiky kontinuity a reformy, je cestou k rozlišení způsobů, jimiž může Církev poskytnout odpověď na velké sociální a kulturní proměny naší doby, které mají viditelné konsekvence také v náboženské dimenzi.“

Benedikt XVI. se pak zastavil u analýzy sekularismu, který postihuje zejména tradičně křesťanské společnosti. Zmínil se o vědeckém racionalismu a technické kultuře, které překračují často svou specifickou oblast a snaží se prosadit svá empirická kritéria jako jedinou míru jednání, zbavenou jakékoli morální normy. V tomto kontextu se objevuje, někdy ve zmatené podobě, rostoucí zájem o duchovní a nadpřirozené, jako neklid, obývající srdce člověka, které už není otevřeno transcendentnímu horizontu Boha, dodává Svatý otec.Duchovní a morální dědictví západu však už není chápáno v jeho hlubokém smyslu:

„I plodné zemi tak hrozí, že se stane nevlídnou pouští, a dobré zrno bude udušeno, zašlapáno a zničeno. Projevuje se to v upadání náboženské praxe, zejména v menší účasti na eucharistické liturgii a ještě více na svátosti smíření. Mnozí pokřtění ztratili identitu a vědomí přináležitosti, neznají základní obsahy víry nebo se domnívají, že ji mohou pěstovat bez prostřednictví církve. Zatímco jedni pohlížejí s pochybnostmi na pravdy, jimž Církev učí, jiní redukují Boží království na některé velké hodnoty, které sice mají jistě co do činění s evangeliem, ale samotného jádra křesťanské víry se nedotýkají . Boží království je darem, který nás přesahuje...
...právě tato chybějící otevřenost pro transcendentno je v jádru krize, která zraňuje Evropu – jde totiž o krizi duchovní a morální. Člověk se domnívá, že se jeho identita zcela dovršuje v něm samém.“

Jak máme v tomto kontextu naplnit odpovědnost nám svěřenou? – táže se papež v promluvě k italským biskupům a dodává: uvědomujeme si, že nestačí nové metody hlásání evangelia a pastorace. Benedikt XVI. vybízí k obratu k jádru problému, na který chtěl odpovědět také ekumenický sněm: "církvi, co řekneš o sobě samé?" Zkoumání této otázky – pokračuje papež - přivedlo otce koncilu k jádru odpovědi: "jde o to vyjít znovu od Boha, kterého máme oslavovat a vyznávat a o němž máme svědčit. Ne náhodou byla proto jako první schválena konstituce o posvátné liturgii: bohoslužba orientuje člověka k budoucímu a vrací Bohu jeho primát, utváří Církev, neustále svolávanou Božím slovem, a ukazuje světu hojné plody setkání s Bohem," zdůraznil Benedikt XVI. a vyzval biskupy, aby se obrátili k tomu, co je podstatné pro víru a křesťanský život:

„V době, kdy se Bůh stal pro mnohé velkým Neznámým a Ježíš pouze velkou osobností minulosti, nedojde k obnovení misijního působení bez obnovy kvality naší víry a naší modlitby. Nebudeme s to nabídnout adekvátní odpovědi, nepřijmeme-li znovu dar Milosti. Nebudeme umět získat lidi pro evangelium, pokud se my jako první nevrátíme k hluboké zkušenosti Boha... Musíme mít vždycky na paměti, že první podmínkou mluvení o Bohu je mluvit s Bohem, stávat se stále více Božími lidmi, kteří se sytí intenzívním životem modlitby a nechávají se utvářet jeho Milostí.

Právě tomu má sloužit rok víry, který začne 11. října letošního roku, připomněl Benedikt XVI. Do jeho programu zahrnul také slova papeže Pavla VI. z encykliky Evangelii nuntiandi (19): "silou evangelia přetvářet měřítka, podle nichž lidé soudí, stupnici hodnot, jejich zájmy, způsob myšlení, prameny, z nichž lidé čerpají své podněty a vzory, pokud snad jsou v rozporu s Božím slovem a plánem spásy."
Máme před sebou staré i nové poslání uvádět muže a ženy naší doby do vztahu k Bohu, pokračoval papež:

pomáhat jim otevírat srdce a mysl onomu Bohu, který je hledá a chce jim být nablízku, vést je, k pochopení, že plnění jeho vůle není omezením svobody, nýbrž pravou svobodou, uskutečněním pravého dobra jejich života. Bůh je garantem, nikoli konkurentem našeho štěstí, a kam vstoupí evangelium – totiž Kristovo přátelství – člověk zakouší, že je předmětem lásky, jež očišťuje, hřeje a obnovuje, a činí nás schopnými milovat a sloužit člověku s Boží láskou.“

- řekl papež při audienci Italské biskupské konference. Vzhledem k tomu, že setkání připadlo na období novény, kterou se církev připravuje na Letnice, zakončil Benedikt XVI. promluvu modlitbou k Duchu svatému.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.6.20 Italský episkopát proti návrhu zákona o homotransfóbii
18.10.17 Méně peněz na kostely, více na charitu a uprchlíky
24.5.17 Kardinál Bassetti novým předsedou Italské biskupské konference
29.8.16 Tři a půl milionu euro na pomoc syrským křesťanům
18.5.16 Kardinál Bagnasco: Vláda vynakládá energii na ideologický boj a zapomíná na reálné problémy



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti