Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

19.1.2012 

Vztah států a církve může vytvářet most mezi hradbami národních egoismů

říká prof. Mario Monti, italský premiér

Česká sekce RV

Setkání se Svatým otcem pro mne bylo hlubokým a nezapomenutelným zážitkem. (...) Papež má silné ruce, na kterých spočívají břemena mnohých; jeho ruce dodávají jistotu, neboť i on sám se nechá podpírat ...

řekl italský premiér prof. Mario Monti redaktorům Vatikánského rozhlasu, kterým poskytl exklusivní rozhovor v souvislosti se sobotní audiencí u Benedikta XVI. Předseda italského úřednického kabinetu zprvu hovořil o vztahu církve a státu:

V rozsáhlém prostoru globalizovaného světa, v kterém se rozvolňuje samotný pojem hranic, může vztah států a církve vytvářet most, průchod mezi hradbami nacionalistických egoismů, který posiluje smysl příslušnosti, značící úctu, odpovědnost, solidaritu. Tradice se stává obohacením identity a jejím zdrojem, znovuobjevením společenství jako možnosti vykoupení pro každého člověka, dějiny a životní perspektivu.

Na otázku, zda současná krize má svůj původ v etické krizi a propadu hodnot a zda se na jejím vzniku podílely sekularizace a oslabení křesťanských kořenů Evropy, italský ministerský předseda odpovídá:

Víme o krizi a jejích často dramatických materiálních důsledcích, již tolik toho nevíme o neméně vážné skryté chudobě, kterou zapříčinila a jejímž výrazem je emarginace, ztráta naděje, nízká porodnost, rozpad společenství, rodin, spolků. Často nevidíme dramata a vnitřní poušť, které postihují rovněž mladé lidi. Na ztrátu smyslu, kterou v lidské každodennosti hospodářská krize latentně zapříčinila, jsou nejúčinnější odpovědí spravedlnost a pokoj. K překonání krize po všech jejích závažných stránkách je zapotřebí hledět do budoucnosti s odvahou, s nadějí, avšak je také nutno opětovně odhalit vlastní kořeny,

míní italský ministerský předseda v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas, který se dále soustředil na rozpor mezi skutečností a zákonností v mnoha evropských zemích.

Je především třeba se zamyslet nad hodnotou občanského soužití a důvěryhodností institucí. Představitelé institucí mají dostát své úloze „se ctí a disciplínou“, jak stojí v naší ústavě. Občané mají právo požadovat důvěryhodné a transparentní vystupování, avšak rozumný řád a korektní vztah mezi veřejným míněním a institucemi nelze nastolit tím, že dáme příliš volný průchod sociální nespokojenosti.

„Stojím v čele úřednické vlády“, dodává Mario Monti, „a proto mohu nestranně prohlásit, že nepolitika a antiparlamentarismus působí škody, které se časem mohou projevit jako léčky. Každý subjekt, individuální či kolektivní, soukromý či veřejný, je povolán k tomu, aby se zlepšoval, ať už je role, kterou zaujímá, malá nebo velká...“

Co však znamená být důvěryhodný? Věřím, že to v první řadě znamená nadřadit veřejné dobro jakémukoliv stranickému zájmu. Smysl pro stát se poměřuje vůlí a důsledností, s jakou každý z nás učiní povědomí o demokracii a cit pro ni normou vlastního života s náročností vůči sobě a v solidaritě s ostatními.

Magisterium Svatého otce a jeho silné osobní svědectví, Svatý stolec a Italská biskupská konference jsou při službě veřejnému dobru důležitým hnacím motorem, avšak i kritickým prvkem, zdůraznil předseda italské vlády. Před požadavkem společného dobra nelze utéct, jak to zřetelně vyjádřil Benedikt XVI. nedlouho po svém zvolení výrokem: „neutíkat ze strachu před vlky“.

Občané a instituce nemají na krizi reagovat útěkem jako před vlky, nýbrž svou pevnou jednotou. Můžeme říci slovy Svatého otce: je třeba nalézt cestu pomocí svého rozumu, což neznamená vypovědět víru do osobní niternosti, ba právě naopak. Znamená to opětovně potvrdit její autonomii vůči politice a neučinit z ní – řečeno slovy Josepha Ratzingera – pouhý teoretický závěr, plynoucí z určité koncepce světa.

řekl Vatikánskému rozhlasu italský ministerský předseda Mario Monti po audienci u Svatého otce.

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.4.11 Do Vatikánu dorazila speciální zásilka Plzeňského Prazdroje
16.1.11 Posuny ve vztahu státu a církví
24.5.10 Ukončen spor o pražskou katedrálu
22.12.07 Francie potřebuje katolíky, kteří se nebojí vyjadřovat to, čím jsou, a to, čemu věří
11.2.05 Vztah církev - stát charakterizuje vzájemný respekt



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti