Vatikán.
Dnešní generální audience, která byla kvůli deštivému počasí přemístěna ze Svatopetrského náměstí do auly Pavla VI., byla modlitební přípravou na zítřejší mezináboženské setkání v Assisi. Katechezi Svatého otce uvedl římský generální vikář, kard. Agostino Vallini, výzvou, aby Boží jméno nebylo zneužíváno k ospravedlnění válek a násilí, nýbrž aby se stalo pramenem vzájemné úcty mezi národy. Benedikt XVI. pak v rámci bohoslužby slova, pronesl homilii, v níž mimo jiné řekl:
„Jak můžeme vybudovat království pokoje, ve kterém je Kristus králem? Přikázání, které zanechává svým apoštolům a jejich prostřednictvím nám všem, praví: „Jděte tedy, získejte za učedníky všechny národy… Já jsem s vámi po všechny dny až do konce světa“ (Mt 28,19). Stejně jako Ježíš mají se vydat na cestu poslové pokoje, mají odpovědět na jeho pozvání. Mají vykročit, ale nikoli s válečnou zbrojí nebo mocí. V evangeliu jsme slyšeli, jak Ježíš posílá sedmdesát dva učedníků na velkou žeň světa a vyzývá je, aby prosili Pána žně o další dělníky na jeho žeň (Lk 10,1-3). Neposílá je však s nějakými mocnými prostředky, nýbrž „jako ovce mezi vlky“ (v. 3), bez měšce, mošny i opánků (srov. v.4). Svatý Jan Zlatoústý to v jedné ze svých homilií komentuje: „Dokud budeme jako ovce, budeme vítězit, a kdybychom byli obklíčeni početnými vlky, dovedeme je přemoci. Avšak staneme-li se vlky, budeme poraženi, protože přijdeme o pomoc pastýře“ (Homilie 33, 1). Křesťané nesmějí nikdy podlehnout pokušení stát se vlky mezi vlky. Kristovo království pokoje se nešíří mocí, silou a násilím, nýbrž sebedarováním, láskou vedenou ke krajnosti i ve vztahu k nepřátelům. Ježíš nepřemáhá svět silou zbraní, nýbrž silou kříže, který je pravou zárukou vítězství. A z toho plyne pro toho, kdo chce být Pánovým učedníkem, Jeho vyslancem, aby byl připraven také na smrt a mučednictví, hotov ztratit vlastní život pro Něho, aby tak na světě triumfovalo dobro, láska a pokoj. To je podmínka, aby bylo možno říci při vstupu do každé reality: „Pokoj tomuto domu“ (Lk 10,5).“
PLNÉ ZNĚNÍ homilie Benedikta XVI. je ZDE
Před pozdravy v národních jazycích Benedikt XVI. vyzval k modlitbě za oběti zemětřesení v Turecku:
„V tomto okamžiku se naše mysl obrací k obyvatelům Turecka, kteří byli tvrdě zasaženi zemětřesením, jež zapříčinilo vážné ztráty lidských životů, množství nezvěstných a nesmírné škody. Vyzývám vás, abyste se ke mně připojili v modlitbě za ty, kteří ztratili život, a abyste byli duchovně nablízku mnohým těžce zkoušeným lidem. Ať je Nejvyšší oporou všem těm, kteří se účastní záchranných prací.“
Svatý otec poté pozdravil poutníky v jejich rodné řeči, včetně naší mateřštiny:
„Srdečně zdravím české poutníky. Drazí přátelé, žádám i vás, abyste duchovně provázeli Den reflexí, dialogu a modlitby za pokoj a spravedlnost ve světě, který se zítra bude konat v Assisi. Všem vám žehnám.
Chvála Kristu.“
Benedikt XVI. se poté odebral také do baziliky Sv. Petra, aby pozdravil tisíce poutníků, kteří nenašli místo v aule Pavla VI.
(jag)