Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.7.2011 

Evropané se loučili s Ottou von Habsburkem

Vídeň. Requiem za zesnulého Ottu von Habsburka se dnes odpoledne konalo ve vídeňské katedrále sv. Štěpána. Svatého otce při smuteční slavnosti zastupoval kardinál Christoph Schönborn, který byl hlavním celebrantem. Z České republiky se zádušní mše svaté účastnili pražský arcibiskup Dominik Duka, brněnský biskup Vojtěch Cikrle a ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. Přítomen byl také Karel Schwarzenberg. Vatikánský státní sekretář Tarcisio Bertone sdělil v zaslaném poselství, že Benedikt XVI. projevil přání, aby vídeňský arcibiskup „ujistil rodinu a smuteční společenství o papežově duchovní blízkosti a spojení v modlitbě.“

Kardinál Schönborn pozdravil věřící v katedrále, na dómském náměstí i ty, kteří bohoslužbu sledovali prostřednictvím rakouského rozhlasu a televize. Na začátku své promluvy připomněl slova zesnulého: Nejdůležitějším okamžikem v životě člověka je smrt, která se nachází za oním prahem, před nímž „my všichni ještě stojíme“. Kardinál dále hovořil o celoživotním poslání Otty von Habsburka, kterým bylo úsilí o mírové soužití národů.

Stejně jako Abrahám, který byl vytržen z důvěrně známého světa, poslechl Boha a vydal se na cestu, zůstal navzdory změněné politické situaci dědictví svého rodu věrný také poslední vnuk rakouského císaře, řekl kard. Schönborn

Bylo by politicky korektní, odsoudit myšlenku pomazání Bohem jako dávno překonanou, avšak Otto von Habsburk ji vnímal ve zcela původním smyslu především jako zodpovědnost. Nikoliv jako nárok na vládnoucí postavení, nýbrž jako úkol, zodpovědně před Bohem přebírat svěřené úkoly, které před nás byly postaveny. Zodpovědnost před Bohem za to, jak nakládáme se svěřeným, nelze na někoho přesunout či ji odložit.

Z postoje Otty von Habsburka k dějinám se můžeme učit, zdůraznil kardinál, a citoval myšlenku zesnulého z roku 1971, která se pro něj nyní, o čtyřicet let později, stává realitou.

Když předstupujeme před svého Stvořitele, platí pro Něj pouze splnění povinnosti a dobrá vůle. Bůh po člověku nepožaduje, aby mu přinesl zprávy o vítězství. O úspěch se postará On sám. Od nás pouze očekává, abychom žili co nejlépe.

Vídeňský arcibiskup se dále soustředil na Evangelium blahoslavenství. Zdůraznil, že blahoslavenství nejsou sice ústavou zakládající stát, ale mohou se stát listinou šťastného života. Vyzdvihl pak zejména tři z nich. „Blahoslavení chudí“ se váže k pokoře, která je darem skutečně velkých lidí, kteří vědí o své nepatrnosti před Bohem a nepotřebují si dokazovat svou velikost pohlížením na ostatní shora. Otto von Habsburk se setkával bez stavovského odstupu s lidmi nejrůznějšího původu a přesvědčení.

Jak dobře by udělalo i nám všem, byť nepocházíme z císařského rodu, kdybychom si uvědomili královskou důstojnost každého člověka, nejenom každého křesťana, o níž vydává tak mocné svědectví židovsko-křesťanská tradice.(...) Otto von Habsburk byl přesvědčen o tom, že každý věřící člověk vidí v sobě sama i ve svém bližním podobu Boží, kterému Stvořitel dal práva, jež mu nemohou odejmout jednotlivec ani stát, tyran ani kolísavá vůle většiny.

„Blahoslavení ti, kteří hladovějí a žízní pro spravedlnosti“, pokračoval kardinál s poukazem na úsilí o spravedlnost, jež bylo zásadním postojen zemřelého podle císařského hesla jeho pradědů „Iustitia regnorum fundamentum – Spravedlnost je základem veškeré vlády“. A konečně „Blahoslavení tvůrci pokoje“ - to zemřelý považoval za nejdůležitější. Jeden den války stojí více než rok míru, poznamenal kdysi.

Kardinál Schönborn pak uzavřel svou homilii osobní vzpomínkou na „Středoevropský katolický den“, kterého se v Mariazell v květnu 2004 zúčastnilo více než 100 tisíc poutníků z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska, Chorvatska, Slovinska, Bosny a Rakouska. Byl přítomen ve svých 92 letech i Otto von Habsburk a jeho paní Regina. Bylo nevlídné počasí a po bohoslužbě se jich kardinál zeptal, zda jim nebyla příliš zima.

Z jeho odpovědi vyzařovala nezapomenutelná radost. „Ne, proto jsme přeci žili !“. Zato, proč jste žili, za to vše dnes říkám : Zaplať Bůh,Veličenstvo! Zaplať Bůh tobě, který ses vrátil domů. Zaplať Bůh, věrný služebníku! Běž do radosti svého Pána. Amen.



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.12.20 Kardinál Schönborn k legalizaci asistované sebevraždy: Usmrcování se nesmí změnit v rutinu
28.8.20 Ve Vídni vzniká ojedinělý „Campus náboženství“
14.7.20 Zprávy rakouských biskupů papeži Piu XI. zpřístupněny on-line
1.7.20 Vychází lexikon biskupů v rakouské monarchii
4.6.20 Česko-rakouská mše na hraničním stolu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti