Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.3.2011 

Benedikt XVI. při svěcení kostela: Stávat se živou církví v Božím chrámu

Řím. V neděli dopoledne posvětil Benedikt XVI. nový kostel sv. Korbiniána v římské čtvrti Infernetto-Casal Palocco, nedaleko Ostie. Nový kostel pojme asi 300 lidí. Jde o rozsáhlé farní centrum, které umožní mimo jiné i pořádání sportovních aktivit pro mládež. Na území farnosti žije přibližně 10 tisíc lidí, mezi nimiž jsou mnozí imigranti a převážnou většinu tvoří mladé, začínající rodiny. Ty přivítaly Svatého otce v tak hojném počtu, že se nevešly dovnitř a byly nuceny sledovat konsekrační liturgii kostela zvenčí.

Benedikt XVI. ve své homilii nejprve vyložil nedělní evangelium o Proměnění Páně. ?Touto událostí, řekl papež, byli učedníci připraveni pro Ježíšovo velikonoční tajemství, aby překonali úděsnou zkoušku utrpení a také aby dobře pochopili oslnivou skutečnost zmrtvýchvstání.? Hlavním tématem však samozřejmě bylo tajemství chrámu jakožto Božího domu uprostřed lidských obydlí.

?Církev chce být v každé čtvrti, kde žijí a pracují lidé, přítomna skrze evangelní svědectví důsledných a věrných křesťanů, ale také skrze budovy, které umožní shromáždit se k modlitbě a přijímat svátosti a křesťanskou formaci a upevňovat vztahy přátelství a bratrství, takže se zde budou celé rodiny - děti, mladí i staří - učit onomu duchu společenství, kterému nás učí Kristus a který svět tolik potřebuje.
Také vy, drazí bratři a sestry, kteří přicházíte naslouchat Božímu Slovu s vírou a vytrvalostí, stávejte se neděli co neděli církví Boží, utvářeni a formováni vnitřně Jeho Slovem. Jak velký je to dar! Nepřestávejte za něj být vděčni.
?

Potom Benedikt XVI. přiblížil poněkud neobvyklé patrocinium nového chrámu. Sv. Korbininán, jak se jmenuje patron nového kostela, má totiž určitý vztah k osobě nynějšího papeže.

?Svatý Korbinián je totiž zakladatel diecéze Freising v Bavorsku, kde jsem byl čtyři roky biskupem... Byl to Francouz, kněz z oblasti kolem Paříže, v jejíž blízkosti založil klášter. Byl velmi ctěn jako duchovní rádce, ale toužil spíše po kontemplaci a proto se vydal do Říma, aby zde blízko hrobů apoštolů Petra a Pavla založil klášter. Papež Řehoř II. přibližně v roce 720 zaznamenal jeho kvality, vysvětil jej na biskupa a pověřil ho, aby šel do Bavorska hlásat evangelium. Bavorskem měl papež na mysli území mezi Alpami a Dunajem, které bylo pět set let římskou provincií Raetia a teprve koncem pátého století se tamější latinské obyvatelstvo z větší části vrátilo do Itálie. Zůstalo jen pár prostých lidí. Tato země byla málo obydlená a přišel tam nový bavorský lid, který zde nalezl křesťanské dědictví, protože země byla kristianizována už v římském období. Tento lid záhy pochopil, že křesťanství je pravé náboženství. Chtěli se stát křesťany, ale chyběli vzdělanci a kněží, kteří by hlásali evangelium. Tamější křesťanství bylo proto zpočátku velmi roztříštěné a papež situaci znal, věděl, že je tam žízeň po evangeliu a proto pověřil svatého Korbiniána, aby tam šel a hlásal evangelium. A ve Freisingu, sídle vévody, na jednom návrší zbudoval dóm. Nalezl zde již mariánskou svatyni a dalších pět set let zde bylo sídlo biskupa. Teprve po napoleonské době bylo toto sídlo přeneseno více na jih do Mnichova. Dodnes se však tato diecéze jmenuje Mnichov-Freising a majestátní románská katedrála ve Freisingu zůstává srdcem diecéze.?

Benedikt XVI. při této příležitosti pozdravil své dva nástupce na stolci mnichovského arcibiskupa, nynějšího i předešlého: kardinály Marxe a Wettera, kteří se slavnosti posvěcení nového kostela také účastnili. Právě oni totiž přišli s nápadem zasvětit v Římě kostel tomuto světci.

?Vidíme tak, že svatí slouží jednotě a univerzalitě církve. Sv. Korbinián vytváří univerzalitu, protože spojuje Francii, Německo a Řím, a také jednotu, protože nám připomíná, že církev je postavena na Petrovi. Právě tím je zaručena také nepomíjivost církve postavené na téže skále nyní, stejně jako před tisíci roky, protože Pán je stále tentýž. On je vždy Pravda, stále starobylá a stále nová, maximálně aktuální a přítomná, která je klíčem k budoucnosti.?

Papež v závěru homilie vybídnul mladou farnost sv. Korbiniána, aby se stávala ?rodinou rodin?, aby se všichni cítili součástí velké Boží stavby, kterou je církev.

PLNÉ ZNĚNÍ HOMILIE Benedikta XVI. je ZDE

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.12.19 František vydal apoštolský list o významu a hodnotě vánočních jesliček
30.11.19 Papež František v římské Charitě: Bláznovství lásky, služby a zranitelnosti
21.9.19 Prosme o milost nevidět v nikom nepřítele, kázal papež v Albanu
15.7.19 Petrův nástupce navštíví diecézi Albano
16.6.19 Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměťHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti