Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.12.2010 

Papežské poradní grémium dalo placet geneticky modifikovaným produktům

Vatikán. Odborníci Papežské akademie pozitivně hodnotí geneticky modifikované organismy a jejich roli v boji s hladem ve světě. To jsou výsledky vědeckého zasedání akademie, které proběhlo v květnu loňského roku ve Vatikánu. Účastnilo se ho 40 vědců, z toho 7 členů Akademie a 33 dalších pozvaných expertů. Dokumentace zasedání, obsahující také široce pojatý závěr a doporučení, byla zveřejněna tento týden. Zdůrazňuje se v ní, že genetické inženýrství samo v sobě nepředstavuje žádné ohrožení a transgenetické produkty nejsou nebezpečnější než normální.

Papežští akademici věnují velkou pozornost pozitivnímu potenciálu transgenetických produktů a jejich využívání v boji s hladem. Jsou přesvědčeni, že nevyužít výsledků genetického inženýrství by bylo zločinem, vzhledem k více než miliardě lidí trpících hladem a podvýživou, zejména v kontextu hrozby dalších potravinových krizí v souvislosti se změnami klimatu. Vatikánského zasedání se zúčastnil mimo jiné prof. Ingo Potrykus, vynálezce rýže obohacené o provitamin A. Kdyby byla tato rýže všeobecně rozšířena, dalo by se zachránit statisíce dětí, uvádí německý profesor. Kvůli politickým a byrokratickým komplikacím se tato rýže nedostane na pole dříve než v roce 2012.

Účastníci vatikánského zasedání poznamenávají, že na transgenetické organismy byly uvaleny tak velké byrokratické překážky, že je mohou překonat pouze velké mezinárodní koncerny. Tím samým získávají monopol na jejich produkci. Reálně tedy hrozí, že se výsledky genetického inženýrství nedostanou k těm, kdo je nejvíce potřebují, totiž rolníci v rozvojových zemích. A pokud se k nim dostanou, propadnou nové formě závislosti na mezinárodních koncernech. Restrikce vůči transgenetickým produktům se mohou projevit v některých případech tragicky. Tak například v roce 2002, v době velkého sucha, některé hladem trpící africké země odmítly pomoc ze Spojených Států právě proto, že obsahovala transgenetické produkty. Předsudky nechybí ani v Církvi. Svědčí o tom mimo jiné prohlášení některých biskupů během vatikánského Synodu pro Afriku.

Dokument Papežské akademie věd na téma geneticky modifikovaných organismů se setkal s velkou odezvou v Itálii. Ministr zemědělství jej kvitoval se slovy, že Galileo se přestěhoval do Vatikánu. Komentátoři si všímají také toho, že Svatý Stolec udělal to, co mělo už dávno provést FAO nebo Světová organizace zdraví. Totiž zlomil tabu, kterým jsou transgenetické organismy a dal impuls k nové, věcné debaty na toto téma.

Dodejme jen, že dokument Papežské akademie věd nepatří k magisteriu Církve ani není oficiálním stanoviskem Akademie. Včera na to upozornil vatikánský mluvčí. Představuje názor expertů, na které se Svatý Stolec obrátil o radu. Hodnota dokumentu spočívá ve vědecké autoritě účastníků vatikánského sympózia, vyjasnil P. Federico Lombardi SJ.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti