Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.10.2010 

Benedikt XVI. o díle německého teologa Erika Petersona

Vatikán. Benedikt XVI. dnes přijal ve Vatikánu účastníky teologického sympozia o díle německého teologa Erika Petersona. Třídenní sympozium (24.-26.10.) pořádá Papežská kolej Teutonicum, patristický institut Augustinianum a Papežský institut křesťanské archeologie u příležitosti 50. výročí úmrtí tohoto původně protestantského teologa, který v roce 1930 konvertoval ke katolické víře. Benedikt XVI. v promluvě před stovkou účastníků sympozia hovořil o postavě teologa, který je již delší dobu předmětem nového zájmu odborníků. Mnozí slavní teologové 20.století, podotknul papež, čerpali právě z díla tohoto všestranného teologa. Erik Peterson se mimo jiné zabýval také dějinami náboženství:

?Stále více v něm převládalo přesvědčení, že dějiny neexistují odděleně od Boha a že církev má v těchto dějinách zvláštní místo a zvláštní význam. Peterson píše: ?Fakt, že existuje církev, která vznikala zcela zvláštním způsobem, velmi úzce souvisí se skutečností, že dějiny jsou specificky určovány teologií. Církev dostává od Boha poslání vést lidi od omezené a individuální existence do univerzálního společenství?, od přirozeného k nadpřirozenému, od pomíjivosti k plnosti na konci časů.?

Papež pak poukázal na jedno z ohnisek teologické reflexe zmíněného německého konvertity, totiž na životodárný proud, který vychází z Písma svatého, prochází neustálou obnovou skrze církev, jež má základ v apoštolské tradici:

?Prostřednictvím biskupů si svědectví Písma svatého v církvi uchovalo vitalitu, tvoří základ nepřetržitě platných pravd víry církve, kterou nacházíme především v Krédu a věrouce. Ta se projevuje v liturgii, životním prostředí církve, jež chválí Boha. Slavení eucharistie na této zemi, v daném kontextu a v nerozlučném spojení s Jeruzalémem? nabízí pravou a věčnou oběť chvály Bohu a Beránkovi. Její pozemské slavení je pouhý obraz. Kdo se však účastní mše svaté, ocitá se v určitém smyslu na prahu nebe.?

Benedikt XVI. pak zavzpomínal na své první setkání s dílem Erika Petersona, jehož tehdy právě vydaný spis Theologische Traktate četl jako mladý farář v Bogenhausen. ?Byla to teologie, kterou jsem hledal,? řekl.

?Teologie, která z jedné strany vykazuje historiografickou serióznost v chápání a analyzování textů za pomoci historického bádání, ale která přitom nezůstává připoutána k minulosti, nýbrž překonává literu sebe samé a vstupuje do kontatku s Tím, od něhož pochází: s živým Bohem.?

Životní příběh Erika Petersona, pokračoval papež, souvisí s údělem každého křesťana, který nemá na zemi ?trvalý příbytek?. Teologa postihla nouze, když po konverzi na katolickou víru přišel o univerzitní katedru, pocítil nejistotu ?vykořenění? a zůstal až do konce života bez pevného živobytí a bezpečné vlasti.

?Zakusil, co znamená být jako křesťan cizincem. Stanul mimo protestantskou teologii a do určité míry zůstal ve své době cizincem také v katolické teologii. Dnes víme, že patřil k oběma, a že obě se od něho mají mnoho co učit: drama a realismus teologie a její existenciální a humanistický nárok.?

Řekl papež v závěru své promluvy, přičemž poděkoval také kard. Lehmannovi za iniciativu vydat uceleně kompletní dílo tohoto teologa. Spisy Erika Petersona byly kromě mnoha evropských jazyků přeloženy dokonce i do čínštiny.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti