Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.10.2010 

Druhý den synodálních diskusí

Vatikán. Dalším dnem pokračuje ve Vatikánu práce biskupského synodu pro Blízký východ s tématem ?společenství a svědectví?. Během třetího zasedání, jež proběhlo za přítomnosti Benedikta XVI., obrátili synodní otcové svou pozornost především na Irák. V závěru dopoledne byli také zvoleni členové komise pro závěrečné poselství.

Včera odpoledne se na synodu hovořilo především o vztazích Blízkého východu s jednotlivými kontinenty. Synod apeloval na ukončení konfliktů a agresivních směrů v Islámu a na to, aby byla respektována náboženská svoboda. V souvislosti s Irákem biskupové připomněli, že bez dialogu v něm nikdy nebude mír a stabilita a že je potřeba spojit hlasy a odsoudit obchod se zbraněmi.

Během zasedání biskupové také vyjádřili solidaritu obyvatelům Afghánistánu, který sice na synodu pro Blízký východ není zastoupen, ale jeho obyvatelé trpí vleklými válečnými konflikty. Biskupové zdůraznili zodpovědnost západních zemí a organizací, především těch, kteří vůči Blízkému východu ?spáchali historické chyby?.

Dalším tématem byla spolupráce blízkovýchodních církví s církvemi regionu Maghreb, což je africký region na severu Sahary, západně od Nilu, tedy státy Maroko, Západní Sahara, Alžírsko, Tunisko, Libye a Mauretánie.

Dále synod hovořil o rozhodujícím vlivu médií: díky nim mohou lze mezi obyvatelstvem šířit základní znalosti o občanství, rovnosti a přijímání rozdílnosti a vyhnout se manipulování davů a jejich směřování k extremismu. Dialog mezi křesťany a muslimy může být obohacením pro obě strany: křesťané se mohou přiučit větší horlivosti a muslimové zase kritické četbě Koránu. Synodní otcové odsoudili veškeré provokační aktivity vůči Islámu a ocenili aktivity skautů, na kterých se podílejí chlapci bez ohledu na to, které náboženství vyznávají.

Na to navázaly informace o vzdělávání, které katolická církev na Blízkém východě přináší i chudým. Církev v této oblasti spravuje tisícovku vzdělávacích zařízení s asi 600 tisíci studenty, čtyři univerzity, osm církevních institutů a nejméně 10 seminářů patřících různým ritům.

Během včerejšího odpoledne se na synodu hovořilo o vztazích Blízkého východu a ostatního světa. V pěti příspěvcích na toto téma dominovalo téma migrace, která křesťany z této oblasti odvádí do celého světa. Byla proto oceněna podpora, kterou Caritas Internationalis přináší těm, kdo žijí v diaspoře. Stejně tak byl položen důraz na potřebu utváření společenství a uchování dědictví křesťanské kultury na Blízkém východě a šíření povědomí o problematice křesťanů na Blízkém východě mezi věřícími především v Evropě. Na závěr byla přednesena výzva k lepší formaci laiků i kněžím ke společné misijní činnosti. Té napomáhá také liturgie zakořeněná v tradici.
Církev na Blízkém východě nesmí mít strach ani se stydět hlásat evangelium. Boží slovo by mělo být základem každé výchovy, učení a dialogu, které povedou k budování pokojné civilizace, zaznělo v synodní aule.

Generální relátor biskupského synodu pro Blízký Východ, patriarcha Naguib se vyslovil kriticky k zákonu, který v neděli přijala Izraelská vláda, ale nebyl ještě schválen parlamentem. Jde o přísahu věrnosti ?židovskému a demokratickému státu Izrael?, kterou musí skládat ti, kdo chtějí izraelské občanství. Podle mínění koptského patriarchy Naguiba to odporuje demokracii a je nepřijatelné pro arabské obyvatelstvo Izraele.

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.10.10 Máme právo i povinnost hlásat křesťanskou víru
25.10.10 Byla to synoda realistická
24.10.10 Intenzivnější společenství katolické církve usnadňuje ekumenický dialog
23.10.10 Libanonský biskup na synodě o těžkostech dialogu s muslimy
23.10.10 Zasedání biskupské synody pro Blízký východ se skončiloHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti