Druhý den synodálních diskusí

12.10.2010 

Dalším dnem pokračuje ve Vatikánu práce biskupského synodu pro Blízký východ s tématem ?společenství a svědectví?. Během třetího zasedání, jež proběhlo za přítomnosti Benedikta XVI., obrátili synodní otcové svou pozornost především na Irák. V závěru dopoledne byli také zvoleni členové komise pro závěrečné poselství.

Včera odpoledne se na synodu hovořilo především o vztazích Blízkého východu s jednotlivými kontinenty. Synod apeloval na ukončení konfliktů a agresivních směrů v Islámu a na to, aby byla respektována náboženská svoboda. V souvislosti s Irákem biskupové připomněli, že bez dialogu v něm nikdy nebude mír a stabilita a že je potřeba spojit hlasy a odsoudit obchod se zbraněmi.

Během zasedání biskupové také vyjádřili solidaritu obyvatelům Afghánistánu, který sice na synodu pro Blízký východ není zastoupen, ale jeho obyvatelé trpí vleklými válečnými konflikty. Biskupové zdůraznili zodpovědnost západních zemí a organizací, především těch, kteří vůči Blízkému východu ?spáchali historické chyby?.

Dalším tématem byla spolupráce blízkovýchodních církví s církvemi regionu Maghreb, což je africký region na severu Sahary, západně od Nilu, tedy státy Maroko, Západní Sahara, Alžírsko, Tunisko, Libye a Mauretánie.

Dále synod hovořil o rozhodujícím vlivu médií: díky nim mohou lze mezi obyvatelstvem šířit základní znalosti o občanství, rovnosti a přijímání rozdílnosti a vyhnout se manipulování davů a jejich směřování k extremismu. Dialog mezi křesťany a muslimy může být obohacením pro obě strany: křesťané se mohou přiučit větší horlivosti a muslimové zase kritické četbě Koránu. Synodní otcové odsoudili veškeré provokační aktivity vůči Islámu a ocenili aktivity skautů, na kterých se podílejí chlapci bez ohledu na to, které náboženství vyznávají.

Na to navázaly informace o vzdělávání, které katolická církev na Blízkém východě přináší i chudým. Církev v této oblasti spravuje tisícovku vzdělávacích zařízení s asi 600 tisíci studenty, čtyři univerzity, osm církevních institutů a nejméně 10 seminářů patřících různým ritům.

Během včerejšího odpoledne se na synodu hovořilo o vztazích Blízkého východu a ostatního světa. V pěti příspěvcích na toto téma dominovalo téma migrace, která křesťany z této oblasti odvádí do celého světa. Byla proto oceněna podpora, kterou Caritas Internationalis přináší těm, kdo žijí v diaspoře. Stejně tak byl položen důraz na potřebu utváření společenství a uchování dědictví křesťanské kultury na Blízkém východě a šíření povědomí o problematice křesťanů na Blízkém východě mezi věřícími především v Evropě. Na závěr byla přednesena výzva k lepší formaci laiků i kněžím ke společné misijní činnosti. Té napomáhá také liturgie zakořeněná v tradici.
Církev na Blízkém východě nesmí mít strach ani se stydět hlásat evangelium. Boží slovo by mělo být základem každé výchovy, učení a dialogu, které povedou k budování pokojné civilizace, zaznělo v synodní aule.

Generální relátor biskupského synodu pro Blízký Východ, patriarcha Naguib se vyslovil kriticky k zákonu, který v neděli přijala Izraelská vláda, ale nebyl ještě schválen parlamentem. Jde o přísahu věrnosti ?židovskému a demokratickému státu Izrael?, kterou musí skládat ti, kdo chtějí izraelské občanství. Podle mínění koptského patriarchy Naguiba to odporuje demokracii a je nepřijatelné pro arabské obyvatelstvo Izraele.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.