Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.6.2010 

Benedikt XVI. přijal členy Spolku sv. Petra

Vatikán. Benedikt XVI. dnes přijal členy Spolku sv. Petra u příležitosti předání sbírky svatopetrského haléře. Tato sbírka se koná každý rok a je jednou z iniciativ, vzešlých z tohoto spolku, který byl založen roku 1869 mladými příslušníky šlechtických rodů Říma na znamení věrnosti a podpory Svatému stolci ve složitých dobách proticírkevní propagandy a také jako projev konkrétní solidarity s těmi, kdo se ocitli v nouzi. Zpočátku, kdy se po zrušení papežského státu Svatý stolec ocitl ve finanční nouzi, sloužila sbírka svatopetrského haléře zejména na jeho potřeby. Dnes ji Petrův nástupce používá na různé charitativní účely po celém světě. Svatého otce pozdravil předseda Spolku, vévoda Leopold Torlónský.

Benedikt XVI. ve své promluvě k pětačtyřiceti (45) členům tohoto charitativního spolku poukázal na vůdčí linii tohoto apoštolátu, jenž je výrazem cítění obyvatel města Říma i konkrétním projevem solidarity Svatého stolce s mnoha ohnisky nouze a nedostatku, které, bohužel, přetrvávají v Římě a v mnoha částech světa.

?Spoluprací s římskými farnostmi a vedením podpůrných sociálních center v hlavním městě máte možnost bezprostředně chápat stále trvávající, mnohotvárné situace chudoby a zároveň můžete také vidět, jak veliká je mezi lidmi touha poznat Krista a milovat jej v bratřích.?

Svatý otec dále vybídnul Spolek svatého Petra, aby čerpal svou sílu z modlitby a ducha obětavosti, aby mohl nést hojné plody jak křesťanskému společenství, tak občanské společnosti:

?Buďte nadále tímto konkrétním znamením papežovy charity vůči těm, kteří jsou v nouzi jak v materiálním, tak duchovním smyslu, jakož i vůči poutníkům, kteří přicházejí do Říma ze všech částí světa, aby navštívili hroby apoštolů a setkali se s Petrovým nástupcem.?

Benedikt XVI. se zmínil také o právě skončeném Kněžském roce, zejména o postavě sv. Jana Maria Vianneye. Svatý farář arský, řekl přitom, ?je vzorem evangelního života nejenom pro kněze, ale také pro laiky, zejména pro ty, kteří se - jako vy ? nasazují na rozsáhlém poli charity?:

?Zvláštním aspektem života tohoto pokorného kněze byl totiž odstup od materiálních dober. Sám nic nevlastnil a všechno rozdával potřebným; sám nepociťoval nedostatek ničeho a Všechno považoval za přebytečné. Lásce k chudým se naučil již v dětství, když doma viděl jakého přijetí a podpory se jim dostávalo od jeho rodičů.?

Tato láska ? pokračoval ? jej vedla v jeho kněžském životě k tomu, že rozdával všechno, co měl, a sám také založil dům pro chudé děti, který nazval ?Prozřetelnost?. Jeho příklad, končil papež svou promluvu ke členům Spolku sv. Petra, ať je vám stálou výzvou otevírat náruč každému člověku, který potřebuje hmatatelné znamení solidarity.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.1.04 Svatý Otec děkuje za blahopřání zaslaná elektronickou poštou
4.11.03 Kašubové přivezli papeži k svátku obří knihuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti