Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.5.2010 

Benedikt XVI. k belgickým biskupům

Vatikán. Papež se dnes sešel s belgickými biskupy, konajícími kanonickou návštěvu u Svatého stolce, a pronesl k nim promluvu, ve které s nevysloveným odkazem na nedávnou rezignaci biskupa z Brugg zdůraznil, že jedině Kristus tiší bouře v církvi, jež je zkoušena hříchem.

Skupině biskupů, kteří papeži vyjádřili své politování a bolest nad nedávnou rezignací biskupa, který se dopustil sexuálního zneužití, Benedikt XVI. předložil jako vzor belgického světce Damiána de Veuster, apoštola malomocných, jehož příkladný život ?stále promlouvá Belgičanům do svědomí?.

Pouze Kristus ?tiší každou bouři? a dává sílu a odvahu vést svatý život v plné věrnosti vlastní kněžské službě a zasvěcení Bohu. Tuto útěchu, vzatou z Matoušova evangelia, podal dnes Petrův nástupce biskupům církve, která ? jak řekl ? ?nepostrádá zranění, jež zčásti přicházejí zevnitř a zčásti jsou způsobena těžkostmi hlásat Krista ve společnosti, která je nakloněna Ho opomíjet?. K prvnímu zranění se vyjádřil v úvodu setkání belgický primas, arcibiskup Bruselu-Mechelen mons. André-Joseph Leonard:

?Církev, kterou dnes prezentujeme, je naplněna bolestí v důsledku vážného pohoršení vyvolaného nuceným odstoupením biskupa z Brugg, Rogera Vangheluwe; je sklíčena bolestí, ale zároveň je rozhodnuta otevřeně se vyrovnat se s touto situací.?

Benedikt XVI. povzbudil biskupy, aby se klidně stavěli proti negativním tendencím, jež jsou plodem sekularizace, která zasáhla mnoho zemí:

?Mám na mysli snižování počtu pokřtěných, kteří by otevřeně dosvědčovali svoji víru a svoji příslušnost k církvi, poměrný nárůst průměrného věku kněží, řeholníků a řeholnic, nedostatek kněží či zasvěcených osob, zapojených do aktivní pastorace nebo ve výchovných a sociálních sektorech, nepatrný počet seminaristů a kandidátů řeholního života.?

Papež však v této souvislosti dodal, že ?pokles počtu kněží netřeba chápat jako nezvratný proces?:

?Druhý vatikánský koncil kladl důraz na to, že se církev nemůže obejít bez služebného kněžství. A proto je nezbytné a naléhavé vrátit mu jeho místo a uznat jeho nenahraditelný svátostný charakter. Plyne z toho tedy nutnost rozsáhlé a seriózní pastorace kněžských a řeholních povolání, založené na příkladném životě a svatosti kněží, na pozornosti ke klíčícím zárodkům povolání, která se vyskytují u mnoha mladých lidí a také - podle Ježíšova doporučení - na ustavičné a důvěřivé modlitbě.?

V souvislosti s tématem kněžství, papež poukázal na postavu O. Damiána de Veuster, kterého kanonizoval 11. října loňského roku:

?Nový světec promlouvá ke svědomí Belgičanů. Copak nebyl označen za nejslavnějšího syna národa všech dob? Jeho velikost, jeho naprosté sebedarování malomocným bratřím až do té míry, že sám podlehnul nákaze a zemřel, spočívá v jeho vnitřním bohatství, v jeho ustavičné modlitbě, ve sjednocení s Kristem? V tomto Kněžském roce je proto vhodné nabízet jeho kněžský a misionářský vzor zejména kněžím a zasvěceným osobám.?

Papež také poukázal na konstituci Druhého vatikánského koncilu Sacrosanctum koncilium, která zdůrazňuje, že v liturgii se projevuje tajemství církve ve své velikosti i jednoduchosti.

?Proto je důležité, aby kněží pečlivě sloužili liturgii, zejména eucharistii, poněvadž vyjadřuje hluboké společenství s živým Bohem. Nezbytné je, aby také pobožnosti byly slouženy v úctě k liturgické tradici církve za aktivní účasti věřících ve shodě s rolí, která jim patří, a v jednotě s velikonočním mystériem Krista.?

Řekl Benedikt XVI. v závěru své promluvy k biskupům Belgie.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.19 Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu
18.6.19 Angolští biskupové: Papež zná situaci v naší zemi
9.3.19 Papež František upřesňuje: Bůh dopouští mnohost náboženství
16.11.18 Chorvatští biskupové u papeže
10.11.18 Na jaře příštího roku navštíví papež RumunskoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti