Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.2.2010 

17.října přibude 6 světců a světic

Vatikán. Čtyři nový světci a světice narození v polovině 19.století a dva žijící v 15.století budou svatořečeni 17.října letošního roku. Datum bylo oznámeno na dnešní konzistoři, která rozhodovala o svatořečení. Bendikt XVI. ji svolal na dnešní dopoledne.
Zvovu projít etapy života světce nebo světice - to je jako představit historické období z jeho lepší strany, ze strany osoby, která sloužila církvi a společnosti své doby. A právě k tomu dnes dopoledne ve Vatikánu došlo.

Marie od Kříže MacKillop se narodila v roce 1842 v Melbourne a stane se první australskou světicí. V 18 letech se stala učitelkou. V chudé oblasti jihu Austrálie, kde žila, založila spolu s tamním farářem otcem Woodsem první dvě katolické školy, na kterých se neplatilo školné, aby tak pomohla v boji s negramotností. Pak založila kongregaci sester sv. Josefa od Nejsv. Srdce. Známá byla také pro svou péči o vězně. Zemřela v roce 1909.

O tři roky mladší než sestra MacKillop byl blahoslavený André Bessette, Kanaďan z Montrealu. Ve 12 letech osiřel a emigroval do USA, kde se naučil zvláštní úctě ke svatému Josefu. Po návratu do vlasti vstoupil do kongregace Sv. Kříže, kde mu byl svěřen úkol správce koleje Notre-Dame. Ten vykonával 40 let. Fungoval ale také jako holič a zahradník a staral se o nemocné. Už za svého života se na jeho modlitbu na přímluvu svatého Josefa udávala zázračná uzdravení. Když v 91 letech v roce 1937 zemřel, vyhlásila Kanada státní smutek.

Současnicí svatého Andrého Bassette byla Španělka Candida Maria od Ježíše Cipitria y Barriola. Nepříliš vzdělaná dívka s obrovskou úctou k eucharistii a k Panně Marii a s mimořádnou láskou k chudým. S nimi se dělila o jídlo, šat, o plat. Touha po zasvěceném životě se u ní spojila právě s láskou k chudým a vyústila v založení řeholní kongregace Dcer Ježíšových.

V druhé polovině 19.století se narodila nedaleko italské Neapole také Julie Salzano. Vyrostla v sirotčinci a stala se učitelkou a katechetkou. Založila kongregaci sester katechetek Nejsv. Srdce Ježíšova. A velký čas věnovala také pomoci chudým.

Naproti tomu Kamila Battista Varano, narozená v roce 1458, byla ze šlechtické rodiny. Vyrostla v paláci v bohatství. Jak ale sama uvádí ve svém životopise, někdy mezi 8-10 rokem po kázání františkána Domenica da Leonessa učinila slib každý pátek prolít alespoň jednu slzu pro Pánovo umučení. V biografii také přiznává, že se jí to vždy nedařilo. Nicméně Utrpení Páně zůstalo středem jejího duchovního života. Přes otcův nesouhlas vstoupila ke klariskám v Urbinu. Když v roce 1524 umírala, byla jeho abatyší, s pověstí moudrosti, pro kterou se na ní obracely i mnohé světské autority.

Osm let po smrti sestry Battisty se narodil v Polsku Stanislaw Soltys.V mládí studoval u Lateránských kanovníků a toto setkání předznamenalo jeho život. Ve 23 letech do tohoto řádu vstoupil a stal se knězem. Věnoval se studiu Bible; pro své praktické schopnosti se stal také magistrem noviců a později mladých spolubrarů.

(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.11.20 Blíží se beatifikace italského kněze a španělských mučedníků
15.10.20 Nový prefekt Kongregace pro svatořečení a doplnění Rady kardinálů
20.6.20 Papež uznal mučednictví italské řeholnice zavražděné při satanistickém rituálu
27.5.20 Papež uznal mučednictví českého řeholníka, P. Jana Zavřela
8.5.20 Beatifikaci nelze nahradit virtuálním obřadem, říká prefekt Kongregace pro svatořečeníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti