Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.10.2009 

Konference o Aids u dětí na univerzitě Santa Croce

Řím. Druhým dnem pokračuje na Papežské univerzitě Santa Croce Konference o Aids u dětí. Dnes dopoledne se hovořilo především o prevenci, přenosu HIV z matky na dítě a situaci HIV-pozitivních dětí v rozvojových zemích. Konferenci spolupořádá velvyslanectví USA při Svatém Stolci. Třídenních prací se účastní zástupci Vatikánu, OSN, laici i řeholníci, kteří se podílejí na boji proti Aids, a představitelé farmaceutických firem. Konferenci včera zahájil podsekretář Papežské rady pro pastoraci ve zdravotnictví, mons. Jean-Marie Musivi Mpendawatu, který zdůraznil, že pro vítězství nad touto pandemií jsou nezbytné čistota, zdrženlivost a manželská věrnost.

Konference se koná v době probíhajícího Synodu pro Afriku. Tento kontinent je pandemií Aids postižen nejvíce. Jak ve svém příspěvku připomněla generální sekretářka Caritas Internationalis, Lesley-Anne Knight, na nemoci spojené s Aids denně umírá 800 dětí. V rozvojových zemích chybí diagnostické nástroje pro matky a vhodné léky pro HIV-pozitivní děti.

?Nejde o nedostatek hmotných zdrojů ale o nedostatek dobré vůle?, vyzval vlády a mezinárodní společenství k vykořenění Aids výkonný ředitel agentury OSN pro boj proti Aids Michel Sidibé. ?Je to otázka sociální spravedlnosti?, uvedl.
Prof. Paolo Rossi z pediatrické imunologie nemocnice Bambino Gesu v Římě uvádí, že pro pomoc HIV-pozitivním dětem je nutná především včasná diagnóza a samozřejmě přístup k léčbě.

?Farmaceutický výzkum v oblasti antiretrovirálních léků udělal obrovský pokrok. Dnes známe téměř všechny patogenické mechanismy, které může vir HIV způsobit. Máme velké množství léků, které jsou schopné nabourat životní biologický cyklus viru tak, že se výrazně omezí jeho množení. Pediatrickým problémem je, že většina těchto léků nemá formu vhodnou pro děti.?

Papež mnohokrát, zejména při své letošní cestě do Afriky, apeloval na snadnější přístup k antiretrovirálním lékům.

?Hlavním problémem je ve skutečnosti to, že zatímco v industrializovaných zemích, jako například Itálie, mají k léčbě přístup všechny děti, v Africe je to jen 8% dětí, stejně tak v Latinské Americe, v Asii jen 5%. Podstatné tedy je, aby se vlády postaraly o větší dostupnost léčby.?
Říká Prof. Paolo Rossi.

Konference o Aids u dětí na Papežské univerzitě Santa Croce se účastní také řeholníci pečující HIV-pozitivní. Ti jsou sdruženi v Komisi Salute. Její předseda O.Paolo Guarise z řádu kamiliánů vysvětluje cíl konference:

?Vyburcovat především farmaceutické firmy a vlády, aby snížily ceny jak léků, tak testů, aby obojí byly pro nemocné děti snadněji dostupné. Doufáme, že vzrostou dotace, a zlepší se distribuce těchto prostředků. Bohužel, není jisté, že dojdou až k těm, kdo je potřebují. Cestou se ztrácejí. Tomu je potřeba se postavit.?

Řeholníci občas nemají čas věnovat se přímo nemocným, protože jsou zaměstnáni sháněním finanční pomoci, říká otec Guarise:

?Pokud by vlády, dodavatelské firmy nebo mezinárodní organizace přidělily větší finanční zdroje, měli bychom my řeholníci mnohem víc času věnovat se jiným, neekonomickým potřebám souvisejícím s Aids a Tbc. My chceme nemocné doprovázet, být jim na blízku kvůli jejich lidské důstojnosti, jejich osobním potřebám, ať už jde o muže, ženu či dítě... Podstatný je respekt vůči osobě, nejen k jejím tělesným potřebám.?(MaS)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.4.16 Antiretrovirální léky pro děti chybí
17.7.14 Zbraní proti AIDS je manželská věrnost
25.2.14 Křesťanské církve společně proti Aids
31.1.13 Světoví dárci se obracejí zády k nemocným AIDS
31.7.12 Ochrana mladému muži před nákazou virem HIV nepomohlaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti