Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.10.2009 

Etiopský patriarcha Abuna Paulos na biskupské synodě o Africe

Vatikán. Dnešní všeobecné zasedání biskupské synody za účasti Benedikta XVI. se neslo ve znamení ekumenického dialogu. Papežovo pozvání promluvit k synodálním otcům totiž přijal patriarcha etiopské pravoslavné církve Abuna Paulos. Etiopská pravoslavná církev je nejstarším a také nejpočetnějším křesťanským společenstvím na africkém kontinentu. Její počátky spadají do roku 34 a má historickou návaznost dokonce na židovskou obec, která je v Etiopii přítomna již 3 tisíciletí.

Na území Etiopie, které je 14krát větší než Česká republika, žije více než 75 milionů obyvatel. 58% tvoří právě pravoslavní křesťané, katolíci 0,8%. Přibližně 30% obyvatelstva představují muslimové a 12% stoupenci afrických přírodních náboženství. Pravoslavná církev v Etiopii má 50 tisíc kostelů a 1500 klášterů.

Benedikt XVI. ve svém pozdravu k patriarchovi Abuna Paulosovi vyzdvihnul ?výmluvné svědectví starobylosti církevní tradice v Africe? a řekl, že etiopská církev nadále dosvědčuje evangelium a poslušnost jeho zákonu lásky, zejména oběťmi mučedníků po perzekucích z nedávné doby. Papež tak narážel na období komunistické diktatury v letech 1977 až 1991, která postihla i nynějšího patriarchu Abuna Paulose, jenž před nuceným odchodem do exilu v roce 1983 strávil několik let v komunistickém žaláři.

?Vaše Svatost zdůraznila ? řekl Benedikt XVI. - že hlásání evangelia nelze oddělit od úsilí vytvořit společnost, která bude ve shodě s Boží vůlí a bude respektovat důstojnost a nevinnost všech jeho dětí. Víme, že v Kristu je možné smíření, že spravedlnost může zvítězit a pokoj může přetrvat.Jsme povoláni hlásat poselství naděje. To je příslib, jehož vyplnění Afričané touží spatřit v naší době.?

Patriarcha Abuna Paulos ve své promluvě nejprve přiblížil dějiny etiopské pravoslavné církve v rámci historie křesťanství v Africe. Věnoval se však také africké přítomnosti a všem citlivým problémům současnosti, včetně problému migrace. Vyjádřil vděčnost komunitě Sant´Egidio za její přínos k rozvoji Afriky. Byla to právě tato nová komunita vzniklá po 2.vatikánském koncilu, jež se přičinila o rekonstrukci Etiopské církve po období perzekuce komunistickým režimem. Nechyběla ovšem ani kritika různých světových mocností za drancování přírodních zdrojů Afriky, které jsou využívány pouze k rozvoji bohatých zemí. Etiopský patriarcha poukázal také na problematiku pandemie HIV/AIDS:

?Je zapotřebí povzbuzovat všechny zkušenosti, které ukazují cestu k léčení a boji s touto nemocí, a v součinnosti vytvářet a poskytovat Africe stejnou pomoc, které se dostává Evropě.?

Patriarcha Abuna Paulos pak na jiném místě své obsáhlé promluvy řekl:

?Doufám, že z tohoto velkého synodu vzejdou etické směrnice a řešení pro naši milovanou Afriku. Jako náboženské a církevní představitele nás tíží zvláštní odpovědnost. Musíme uznávat a podporovat to, co nám navrhují lidé, pokud to pokládáme za nezbytné. Ale musíme také naopak odmítat jejich návrhy, pokud popírají úctu a lásku k člověku, která má své kořeny v evangeliu. Od křesťanů se totiž skutečně očekává, aby byli zvěstovateli proměny, přinášeli spravedlnost, pokoj smíření a rozvoj.?

V závěru své promluvy k synodálním otcům etiopský patriarcha řekl:

?Jsem opravdu velmi šťasten, že se mohu účastnit tohoto synodu katolické církve i Africe. Jsem Afričan. Má církev je v Africe nejstarší, je církví mučedníků, svatých a mnichů. Nabízím svou podporu jako přítel a bratr tomuto nasazení katolické církve o Afriku. Děkuji Jeho Svatosti Benediktu XVI. za pozvání a přeji dlouhý život a službu bohatou na plody. Mluvme o evangeliu Ježíše Krista k srdce Afričanů a Ježíš se do Afriky vrátí, jako to učinil, když byl dítětem spolu Pannou Marií. A s Ježíšem se vrátí pokoj, milosrdenství a spravedlnost. Kéž Bůh žehná církvím v Africe a jejich pastýřům.?

Řekl 74 letý etiopský patriarcha Abuna Paulos ve Vatikánu na zvláštním zasedání biskupské synody o Africe.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.11.11 Koncert v Beninu doprovodí příjezd Benedikta XVI.
25.10.09 Benedikt XVI. zakončil biskupskou synodu o Africe eucharistií
25.10.09 Benedikt XVI. vyslovil uspokojení s průběhem synody o Africe
25.10.09 Vstaň a jdi, církvi afrického kontinentu, nejsi sama
24.10.09 Zasedání biskupské synody o Africe skončiloHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti