Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.8.2009 

Benedikt XVI. k antikřesťanskému pogromu v Pákistánu

Vatikán. Hlubokou bolest vyjádřil Benedikt XVI. nad ?tragickou smrtí nevinných mužů, žen a dětí a nad obrovskými škodami? způsobenými ?nesmyslnými útoky? na křesťanské společenství v pákistánském městě Gojra, v telegramu, podepsaném kard. Bertonem a adresovaném biskupovi Faisalabadu mons. Joseph Coutts. Papež ujišťuje o své duchovní účasti s těmi, kdo trpí tímto bezuzdným násilím, které přineslo smrt nejméně osmi lidem. Papež zároveň vybízí ke zřeknutí se jakéhokoli násilí a žádá tamější křesťanské společenství, aby se nadále snažilo ?přispívat k vytváření společnosti v hluboké důvěře k náboženským a lidským hodnotám a vzájemné úctě všech jejich členů?.

Křesťanské společenství se rozhodlo pokojně protestovat uzavřením křesťanských škol na tři dny. Pákistánské město ve státě Punjab je nyní obsazeno tamější policií a několik stovek osob bylo uvězněno za krvavé útoky proti křesťanům, ke kterým došlo v pátek a v sobotu. Premiér státu Punjab Shahbaz Sharif oznámil, že pozůstalým bude vyplaceno odškodné ve výši 500 tisíc rupií, což je přibližně 4 tisíce euro. Při útocích extrémistů, kteří přijeli ozbrojeni do Gojry v několika autobusech, bylo zničeno asi 50 křesťanských domů a tisíce křesťanů muselo utéci před masakrem, jenž byl rozpoután falešným obviněním z profanace Koránu, které se měla dopustit jedna osoba. Mezi oběťmi barbarského útoku je i sedmileté dítě.

Incident v městě Gojra je jedním z řady násilných činů proti křesťanské menšině v Pákistánu. Útok byl sice činem skupiny extrémistů, ale násilí, ke kterému občas dochází pod záminkou údajného rouhání či profanace islámského náboženství, má svůj původ v zákoně o rouhání, který platí v Pákistánu. Poukazuje na to tamější apoštolský nuncius mons. Adolfo Tito Yllana v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas:

?Jsme skutečně vystavováni pronásledování kvůli zákonu, který nazýváme ?blasphemy law?, zákon o rouhání. Všichni tady vědí, že tento zákon je užíván právě proti menšinám, kterou v Pákistánu představují křesťané. K vypuknutí pronásledování stačí, když nějaký islámský představitel řekne, že ta či ona osoba se rouhala, a proto je třeba ji odstranit, zabít. Jsou to všechno výmysly, které nemají vůbec žádný faktický základ, včetně toho posledního obvinění. Nejde tu o náboženské otázky, nýbrž o nedostatek lidskosti určité skupiny, která chce ovládnout jinou menší.?

Pákistánská církev je tedy mučednická?

?Ano. Bohužel, je tomu tak. Je to bolestné. Jsem zklamán a velice tím strádám. Útěchou mi je, když nějaký křesťan najde slova odpuštění jako jeden z těch, kteří přišli o dům, když řekl: ?Doufáme jen, že jim Bůh dá světlo, aby našli správnou cestu?. To je pak silnější než jakákoli homilie, kterou bych kdy mohl pronést já. Uprostřed všech těchto utrpení tedy vládne křesťanský duch.?

Křesťanská menšina po těchto hrozných událostech žádá na odpovědných představitelích ochranu?

?Čekáme na ni už dlouho, protože toto násilí vybuchuje jednou tam a podruhé jinde. Potom se uskuteční nějaký akt smíření, je vyplaceno odškodné a incidenty se zase opakují. Vláda by však měla mít větší pochopení, protože my jsme těmi nejslabšími. Křesťané nemají zbraně a naše domy jsou vypalovány. Neoplácíme stejnou mincí, protože jsme křesťané. Představitelé veřejné moci, z nichž mnozí studovali v našich školách, vědí, že přítomnost křesťanů je mírumilovná a vyznačuje se respektem vůči druhým, poskytováním pomoci, ale přesto ?nic nevidí?. To je velice na pováženou. Vláda vyplatí odškodnění, ale křesťané kromě slov poděkování vždycky dodávají: potřebujeme ochranu, jsme bezbranní, chraňte nás prosím! Již tři dny před tímto útokem jsme varovali. Ano odpustíme, i když je to nepředstavitelná bolest, kterou prožili tito křesťané? museli přihlížet, jak jsou jejich příbuzní ve svých domech za živa upalováni? Jsem však přesvědčen, že solidarita v modlitbě nám pomůže překonat toto utrpení a právě o ni bych rád požádal. Neexistuje zlo tak silné, které by nemohlo být překonáno modlitbou.?

Říká mons. Adolfo Tito Yllana apoštolský nuncius v Pákistánu.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.9.19 Poznávejte Ježíše v chudých a nemocných bratřích
11.3.19 Papežská kondolence k leteckému neštěstí v Etiopii
21.2.19 Papežská kondolence k důlnímu neštěstí v Libérii
16.7.18 Papež: Sport není pouze zábava, nýbrž především nástroj k utváření kultury setkávání
27.9.17 Papež vyzval ke zrušení architektonických bariérHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti