Benedikt XVI. k antikřesťanskému pogromu v Pákistánu

3.8.2009 

Hlubokou bolest vyjádřil Benedikt XVI. nad ?tragickou smrtí nevinných mužů, žen a dětí a nad obrovskými škodami? způsobenými ?nesmyslnými útoky? na křesťanské společenství v pákistánském městě Gojra, v telegramu, podepsaném kard. Bertonem a adresovaném biskupovi Faisalabadu mons. Joseph Coutts. Papež ujišťuje o své duchovní účasti s těmi, kdo trpí tímto bezuzdným násilím, které přineslo smrt nejméně osmi lidem. Papež zároveň vybízí ke zřeknutí se jakéhokoli násilí a žádá tamější křesťanské společenství, aby se nadále snažilo ?přispívat k vytváření společnosti v hluboké důvěře k náboženským a lidským hodnotám a vzájemné úctě všech jejich členů?.

Křesťanské společenství se rozhodlo pokojně protestovat uzavřením křesťanských škol na tři dny. Pákistánské město ve státě Punjab je nyní obsazeno tamější policií a několik stovek osob bylo uvězněno za krvavé útoky proti křesťanům, ke kterým došlo v pátek a v sobotu. Premiér státu Punjab Shahbaz Sharif oznámil, že pozůstalým bude vyplaceno odškodné ve výši 500 tisíc rupií, což je přibližně 4 tisíce euro. Při útocích extrémistů, kteří přijeli ozbrojeni do Gojry v několika autobusech, bylo zničeno asi 50 křesťanských domů a tisíce křesťanů muselo utéci před masakrem, jenž byl rozpoután falešným obviněním z profanace Koránu, které se měla dopustit jedna osoba. Mezi oběťmi barbarského útoku je i sedmileté dítě.

Incident v městě Gojra je jedním z řady násilných činů proti křesťanské menšině v Pákistánu. Útok byl sice činem skupiny extrémistů, ale násilí, ke kterému občas dochází pod záminkou údajného rouhání či profanace islámského náboženství, má svůj původ v zákoně o rouhání, který platí v Pákistánu. Poukazuje na to tamější apoštolský nuncius mons. Adolfo Tito Yllana v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas:

?Jsme skutečně vystavováni pronásledování kvůli zákonu, který nazýváme ?blasphemy law?, zákon o rouhání. Všichni tady vědí, že tento zákon je užíván právě proti menšinám, kterou v Pákistánu představují křesťané. K vypuknutí pronásledování stačí, když nějaký islámský představitel řekne, že ta či ona osoba se rouhala, a proto je třeba ji odstranit, zabít. Jsou to všechno výmysly, které nemají vůbec žádný faktický základ, včetně toho posledního obvinění. Nejde tu o náboženské otázky, nýbrž o nedostatek lidskosti určité skupiny, která chce ovládnout jinou menší.?

Pákistánská církev je tedy mučednická?

?Ano. Bohužel, je tomu tak. Je to bolestné. Jsem zklamán a velice tím strádám. Útěchou mi je, když nějaký křesťan najde slova odpuštění jako jeden z těch, kteří přišli o dům, když řekl: ?Doufáme jen, že jim Bůh dá světlo, aby našli správnou cestu?. To je pak silnější než jakákoli homilie, kterou bych kdy mohl pronést já. Uprostřed všech těchto utrpení tedy vládne křesťanský duch.?

Křesťanská menšina po těchto hrozných událostech žádá na odpovědných představitelích ochranu?

?Čekáme na ni už dlouho, protože toto násilí vybuchuje jednou tam a podruhé jinde. Potom se uskuteční nějaký akt smíření, je vyplaceno odškodné a incidenty se zase opakují. Vláda by však měla mít větší pochopení, protože my jsme těmi nejslabšími. Křesťané nemají zbraně a naše domy jsou vypalovány. Neoplácíme stejnou mincí, protože jsme křesťané. Představitelé veřejné moci, z nichž mnozí studovali v našich školách, vědí, že přítomnost křesťanů je mírumilovná a vyznačuje se respektem vůči druhým, poskytováním pomoci, ale přesto ?nic nevidí?. To je velice na pováženou. Vláda vyplatí odškodnění, ale křesťané kromě slov poděkování vždycky dodávají: potřebujeme ochranu, jsme bezbranní, chraňte nás prosím! Již tři dny před tímto útokem jsme varovali. Ano odpustíme, i když je to nepředstavitelná bolest, kterou prožili tito křesťané? museli přihlížet, jak jsou jejich příbuzní ve svých domech za živa upalováni? Jsem však přesvědčen, že solidarita v modlitbě nám pomůže překonat toto utrpení a právě o ni bych rád požádal. Neexistuje zlo tak silné, které by nemohlo být překonáno modlitbou.?

Říká mons. Adolfo Tito Yllana apoštolský nuncius v Pákistánu.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.