Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

11.5.2009 

Správný pojem bezpečnosti podává Písmo

Benedikt XVI. v prezidentském sídle, Jeruzalém

Česká sekce RV

Pane prezidente,
Vaše excelence,
dámy a pánové,

jako projev pohostinnosti mne pan prezident Peres přijal v této své rezidenci a nabídnul mi příležitost, abych vás pozdravil a zároveň se s vámi podělil o pár myšlenek. Pane prezidente, děkuji Vám za toto laskavé přijetí a vřelý pozdrav, který ze srdce opětuji. Děkuji dále hudebníkům, kteří nám svým vystoupením poskytli krásný zážitek.

Pane prezidente, v blahopřejném poselství, které jsem Vám zaslal u příležitosti Vaší inaugurace, jsem zdůraznil Váš všeobecně známý přínos veřejné službě, který charakterizuje velké nasazení za spravedlnost a mír. Dnes bych rád ujistil Vás, pana premiéra Netanjahua a jeho nedávno utvořenou vládu i všechen lid státu Izrael, že moje pouť na posvátná místa je projevem modlitby za drahocenný dar jednoty a pokoje pro Blízký východ a pro celé lidstvo. Modlím se skutečně každý den, aby se pokoj, zrozený ze spravedlnosti, vrátil do Svaté země a do celého tohoto regionu a aby všem přinesl bezpečí a novou naději.

Pokoj je v první řadě darem Božím. Je totiž příslibem Všemohoucího celému lidskému rodu a záštitou jednoty. V knize proroka Jeremiáše čteme: ?To, co s vámi zamýšlím, znám jen já sám, je výrok Hospodinův, jsou to myšlenky o pokoji, nikoli o zlu: chci vám dát naději do budoucnosti? (Jer 29,11-12). Prorok nám připomíná příslib Všemohoucího, který se ?dává nalézt?, který ?vyslyší?, který nás ?shromáždí ze všech národů?. Má to však jednu podmínku: musíme ?jej hledat,? ?hledat celým svým srdcem? (vv. 12-14).

Přítomným náboženským představitelům bych rád řekl, že zvláštní přínos náboženství k hledání pokoje se v první řadě zakládá na nadšeném a svorném hledání Boha. Naším úkolem je hlásat a dosvědčovat, že Všemohoucí je mezi námi přítomný, že jej lze poznat, přestože se občas zdá našim očím skrytý, že v tomto světě jedná k našemu dobru a že budoucnost společnosti se vyznačuje nadějí, když rezonuje v harmonii s božským řádem. Právě dynamická Boží přítomnost sjednocuje srdce a zajišťuje svornost. Poslední základ jednoty mezi lidmi totiž spočívá v dokonalé jedinečnosti a univerzalitě Boha, který stvořil muže a ženu ke svému obrazu a podobě, aby nás tak uvedl do svého božského života a všichni mohli být jedno.

Náboženští představitelé si proto musí být vědomi toho, že jakékoli rozdělení nebo napětí, každá tendence uzavírat se nebo podezřívat jiné věřící či společenství může snadno vést k rozporu, která zatemňuje jedinečnost Všemohoucího, zrazuje naši jednotu a protiřečí Jedinému, který sám sebe zjevuje jako ?nejvýše milosrdného a věrného? (Ex 34,6; Žl 138,2; Žl 85,11). Drazí přátelé, Jeruzalém, který je odedávna křižovatkou národů nejrůznějšího původu, je také městem, které může židům, křesťanům a muslimům umožnit, aby přijali povinnost a zároveň potěšení z privilegia vydávat společně svědectví o mírumilovném soužití, po kterém ctitelé jediného Boha již dlouho touží, privilegia odhalit plán Všemohoucího sjednotit lidskou rodinu, jak to oznámil Abrahamovi, a privilegia hlásat pravou povahu člověka jakožto toho, kdo hledá Boha. Snažme se tedy výukou a vedením svých společenství zajistit, aby jejich členové byli věrní tomu, že jsou věřící, aby si byli neustále vědomi nekonečné Boží dobroty, nezcizitelné důstojnosti každé lidské bytosti a jednoty celé lidské rodiny.

Písmo svaté nám také představuje správné chápání bezpečí. Podle židovské tradice se bezpečí, betach, rodí z důvěry a neznamená jen absenci hrozby, ale také pocit klidu a důvěry. V knize proroka Izaiáše čteme o čase božského požehnání: ?Až bude na nás vylit z výše duch? na poušti bude přebývat právo a v sadu se usídlí spravedlnost. Spravedlnost vytvoří pokoj, spravedlnost zajistí klid a bezpečí navěky? (Iz 32,15-17). Bezpečí, integrita, spravedlnost a pokoj jsou od sebe v Božím plánu se světem neoddělitelné. Zdaleka nejsou pouhým produktem lidského úsilí, ale hodnotami, které plynou ze základního vztahu Boha k člověku a spočívají jako společné dědictví v srdci každého jedince.

Existuje jenom jediný způsob, jak tyto hodnoty chránit a prosazovat: uplatňovat je, žít je! Žádný jedinec, žádná rodina, žádné společenství ani národ nejsou zbaveni povinnosti žít ve spravedlnosti a vytvářet pokoj. Přirozeně se očekává, že občanští a političtí představitelé zajistí spravedlivou a náležitou bezpečnost těm, kterým byli pověřeni sloužit. Tento cíl tvoří část spravedlivého prosazování společných hodnot společných celému lidstvu a nemůže proto být v rozporu s jednotou lidské rodiny. Ryzí hodnoty a cíle společnosti, která vždy chrání lidskou důstojnost, jsou nedělitelné, univerzální a vzájemně propojené (srov. Promluva na půdě OSN, 18. dubna 2008). Nemohou se proto uskutečnit, stanou-li se kořistí jednotlivých zájmů nebo útržkovité politiky. Pravému zájmu národa vždy slouží jen úsilí o spravedlnost pro všechny.

Vážené dámy a vážení pánové, trvalý mír je otázkou důvěry, živené spravedlností a integritou, stvrzené obrácením srdce, které nás zavazuje hledět druhému do očí a rozpoznávat v něm ?Ty? svého bližního, svého bratra, své sestry. Nestane se snad takto společnost ?sadem bohatým na plody? (srov. Iz 32,15), vyznačujícím se nikoli blokádami a obstrukcemi, ale soudržností a souladem? Nemůže se tak stát společností vznešených očekávání, kde je všem dopřán přístup ke vzdělání, rodinnému bydlení a zaměstnání, společností připravenou budovat na trvalých základech naděje?

Na závěr bych se rád obrátil k obyčejným rodinám tohoto města, této země. Kteří rodiče by svému synovi či dceři přáli násilí, nejistotu nebo rozdělení? Jaký humánní politický cíl může být dosažen prostřednictvím konfliktů a násilí? Slyším křik těch, kteří žijí v této zemi a touží po spravedlnosti, pokoji, uznání své důstojnosti, trvalém bezpečí a každodenním životě bez strachu z vnějšího ohrožení a nesmyslného násilí. Vím, že v kulturních programech a iniciativách praktické a soucitné pomoci pracuje pro mír a solidaritu značný počet mužů a žen i mládeže, že tito jsou dostatečně pokorní, aby odpouštěli, a mají odvahu chopit se snu, na který mají právo.

Pane prezidente, děkuji Vám za zdvořilé přijetí, kterého se mi dostalo, a znovu Vás ujišťuji o svých modlitbách za vládu a za všechny občany tohoto státu. Kéž pravé obrácení srdcí vede všechny ke stále rozhodnějšímu úsilí o mír a bezpečí skrze zajištění spravedlnosti pro všechny. Šalom!

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.5.09 Rabín Eckstein hodnotí návštěvu Benedikta XVI. pozitivně
16.5.09 Benedikt XVI. bilancuje cestu do Svaté země
15.5.09 Závěr pouti Benedikta XVI. do Svaté země - 8.den
15.5.09 Srdečně děkuji všem za přijetí
15.5.09 Vážím si úsilí arménské církve o teologický dialog



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti