Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.12.2008 

Benedikt XVI.: Chránit člověka, aby nezničil sám sebe

Vatikán. Benedikt XVI. přijal členy Římské kurie k tradiční výměně vánočních blahopřání. Ve své obsáhlé promluvě, jak je zvykem, shrnul nejdůležitější události uplynulého roku. Na přání, které přednesl děkan kardinálského sboru, kard. Angelo Sodano, odpověděl:

?Těší mě představa, že zvláštní atmosféra vánoc je jakýmsi prodloužením tajuplné radosti, vnitřního jásotu, v němž se spojila svatá rodina, andělé a betlémští pastýři, té noci, kdy Ježíš přišel na světlo světa. Označil bych ji za ?atmosféru milosti, jak to vyjádřil sv. Pavel v Listu Titovi ?Apparuit gratia Dei Salvatoris nostri omnibus hominibus? (srov. Tt 2,11). Apoštol říká, že Boží milost se ukázala ?všem lidem?: a řekl bych, že v tom se vyjevuje také poslání církve, a zejména Petrova nástupce a jeho spolupracovníků, totiž usilovat o to, aby se milost Boha, Vykupitele, stávala stále viditelnější pro všechny a všem přinášela spásu.?

Svatý otec pak připomněl významná výročí uplynulého roku: 50 let od smrti Pia XII. a zvolení Jana XXIII., 40 let od zveřejnění encykliky Humanae vitae a 30 let od smrti jejího autora, Pavla VI. Významnou událostí ekumenického dosahu bylo vyhlášení Roku svatého Pavla, v předvečer jeho svátku 28. června. Stalo se tak za přítomnosti ekumenického patriarchy Konstantinopole, Bartoloměje I. a zástupců řady dalších církví a církevních společenství, zdůraznil Benedikt XVI. 2000 let od narození Apoštola národů nás vede nejen na pouť na místa spojená s Pavlovým životem, ale také na cestu srdce směrem k Ježíši Kristu:

?Pavel nás učí také to, že církev je Kristovým tělem, že hlava a tělo jsou neoddělitelné a že láska ke Kristu není možná bez lásky k jeho církvi a jejímu živému společenství.?

Za klíčové události posledního roku Papež označil Světové setkání mládeže v Austrálii a dvě další apoštolské cesty ? do Spojených Států a do Francie. Z vatikánských akcí jmenoval na prvním místě biskupský synod o Božím Slovu.

?Znovu jsme si uvědomili, že Bůh se ve svém Slovu obrací ke každému z nás, mluví ke každému srdci: pokud naše srdce procitne a vnitřní sluch se otevře, každý se může naučit slyšet slovo adresované právě jemu. Ale právě tehdy, když zaslechneme, jak Bůh mluví takto osobně ke každému z nás, uvědomíme si, že jeho slovo je tu proto, abychom se přibližovali jedni k druhým, abychom nacházeli cesty, jak vyjít z toho, co je pouze osobní. Toto Slovo utvářelo společnou historii a chce v tom pokračovat i nadále... Bůh v posledku vždy mluví k přítomnosti a Bibli nasloucháme plně jedině tehdy, pokud objevíme tuto Boží ?přítomnost?, která nás nyní volá.?

Papež vyjádřil naději, že svatodušní zkušenosti Synodu se projeví v životě církve, jak v osobní přístupu k Písmu Svatému, tak v jeho interpretaci v liturgii, při katechezi i ve vědeckém bádání. Příležitostí k výraznému veřejnému vystoupení církve byl již zmíněný Světový den mládeže, který přivedl do Austrálie 200 tisíc mladých lidí. Moderní analýza má tendenci považovat tyto dny za jakýsi rockový festival, v němž je ústřední hvězdou Papež, pokračoval Benedikt XVI.:

?Ať už s vírou nebo bez ní byly by prý tyto festivaly vždycky stejné. Má se tedy za to, že nesouvisí s otázkou po Bohu. I z katolické strany se ozývají podobné hlasy, které považují všechno za velké představení, snad dokonce pěkné, ale s malým významem pro víru a přítomnost evangelia v naší době.?

Světové dny mládeže se však vyznačují mimořádnou radostí a tvůrčí sílou společenství, které je obtížné vysvětlit, říká Benedikt XVI. Jejich kritikům pak připomíná, že nejde zdaleka jen o mediálně exponovaný týden. Dny mládeže předchází dlouhá příprava, jejíž součástí je setkání s Kristovým Křížem, který putuje jednotlivými zeměmi a mladým připomíná, že Bůh se chtěl stát člověkem a trpět spolu s námi. Proto také Křížová cesta ulicemi Sydney byla vrcholnou událostí setkání.

?Ukázala, že Papež není žádnou hvězdou, kolem které se všechno točí, ale že je zcela a pouze náměstkem. Ukazuje k Jinému, který je mezi námi. Slavnostní liturgie je nakonec středem celého setkání, protože při ní dochází k tomu, co my sami nemůžeme uskutečnit, a co nicméně stále očekáváme. On je přítomen. On přichází mezi nás. Nebesa jsou rozevřena a osvěcují zemi. Právě to činí život radostným a otevřeným, spojuje jedny s druhými v radosti, která není srovnatelná s extází rockového festivalu.?

Svatý otec se pak v předvánoční promluvě ke svým spolupracovníkům z Římské kurie zastavil u čtyř aspektů tématu Světového setkání mládeže v Sydney, totiž radosti, jako plodu Ducha svatého.
Prvním z nich je víra v Ducha stvořitele a tedy také v inteligentní uspořádání hmoty, které dovoluje lidskému duchu pronikat do její struktury. Racionální struktura kosmu je odrazem Ducha stvořitele, a to s sebou nese také etické závazky. Víra ve Stvořitele, která je základem křesťanského Kréda, vede k odpovědnosti nejen v oblasti ekologie. Kromě ochrany životního prostředí, země, vody a vzduchu je třeba i něčeho, co by se dalo nazvat ekologie člověka. Ve správném smyslu slova to znamená chránit člověka, aby nezničil sám sebe, zdůraznil Papež.

?Není to žádná překonaná metafyzika, když církev mluví o přirozenosti lidské bytosti jako o muži a ženě a požaduje, aby tento řád stvoření byl respektován. Ve skutečnosti jde o víru ve Stvořitele a o naslouchání jazyku stvoření. Pohrdáme-li jím, vede to k sebezničení člověka a tedy ke zničení díla samotného Boha.?

Benedikt XVI. v této souvislosti označil termín ?gender? za projev emancipace člověka od stvoření a Stvořitele. ?Člověk chce formovat sám sebe a sám disponovat vždy a výlučně vším, co se ho týká. Tímto způsobem však žije proti pravdě, žije proti Duchu Stvořiteli,? řekl Papež.

V dalších třech bodech se Svatý otec zastavil u vztahu Ducha svatého, Božího Slova, Krista a Církve. Nakonec pak Svatý otec shrnul:

?Tématem Ducha svatého, který vedl dny mládeže v Austrálii a skrytějším způsobem i týdny Biskupské synody, vychází na najevo celá šíře křesťanské víry, šíře, která počíná odpovědností za stvoření a za existenci člověka v souladu se stvořením, vede přes témata Písma a dějin spásy až ke Kristu a k živému společenství církve v jejích ustanoveních a odpovědnosti, jakož i v její rozsáhlosti a svobodě, jež se vyjadřuje mnohostí charismat a letniční mnohostí jazyků a kultur. Integrální součástí slavnosti je radost. Slavnost je možné organizovat, radost nikoli. Ta může být pouze darována, a nám byla skutečně darována v hojnosti, a jsme za to vděčni.?

Benedikt XVI. pak svým spolupracovníkům z římské kurie popřál, aby tato radost byla stále živá a mohla se tak jejich prostřednictvím šířit do světa, stiženého souženími; poděkoval jim za jejich námahy a spolupráci v uplynulém roce a popřál požehnané a pokojné Vánoce.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.12.20 Nezpěčujme se krizi, přijměme ji jako čas milosti
21.12.19 Svatý otec: Změna se zakládá na věrnosti pokladu víry a Tradici
21.12.18 Síla instituce nespočívá v dokonalosti jejích členů, nýbrž v její vůli po ustavičné očistě
21.12.17 Papež k římské kurii: Vánoce jsou svátky víry
22.12.16 Papež o reformě římské kurie: Rezistence jsou nezbytné a zdravéHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti