Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.11.2008 

Benedikt XVI.: Obnovit dialog krásy a pravdy

Vatikán. ?Nový křesťanský humanismus je třeba dosáhnout obnovou dialogu mezi krásou a pravdou?, píše Benedikt XVI. v poselství zaslaném předsedovi Papežské rady pro kulturu, arcibiskupovi Ravasimu, u příležitosti dnes zahájeného zasedání Papežských akademií.

Jde o celkem 7 akademií: Akademii sv.Tomáše Akvinského, Teologickou akademie, Akademii Neposkvrněné (P.Marie), Mariánskou akademii, Akademii umění a literatury, Archeologickou akademii a Akademii kultu mučedníků. Tyto instituce, sdružující vědce, umělce a spisovatele, byly založeny v různých dobách od 16. do 20.století a jejich činnost koordinuje Papežská rada pro kulturu. Tématem letošního veřejného zasedání je ?Univerzalita krásy: estetika a etika v konfrontaci?.

?Je naléhavě třeba ? vybízí papež ? obnovit dialog mezi estetikou a etikou, mezi krásou, pravdou a dobrem. Vyplývá to nejen z aktuální debaty, probíhající v kulturních a uměleckých kruzích, ale také z každodenní reality. Na různých úrovních totiž dochází k dramatickému rozštěpení a někdy i rozporu mezi těmito dvěma dimenzemi, mezi hledáním krásy, reduktivně pojaté jako pouhá vnější forma, jako zevnějšek, jehož je třeba dbát za každou cenu, a hledáním pravdy a dobroty cíleně konaných skutků?.

?Hledání krásy, které by se odcizilo nebo odtrhlo od lidského hledání pravdy a dobroty ? konstatuje papež ? proměnilo by se - jak se, bohužel, nezřídka děje - na pouhý estetismus, který vede zejména mládež cestou prchavosti, banality a mělkosti nebo přímo k útěku do umělých rájů, které maskují a skrývají prázdnotu a vnitřní rozervanost?. Tomuto ?iluzornímu a povrchnímu? hledání ? dodává Benedikt XVI.? ? chybí univerzální rozlet a stává se nevyhnutelně subjektivním, ne-li individualistickým, takže postrádá schopnost komunikovat?.

Papež ve svém poselství zdůrazňuje ?nezbytnost úsilí o rozšíření horizontu rozumu?, k čemuž je třeba ?znovu pochopit souvislost mezi hledáním krásy a hledáním pravdy a dobra?. A dodává: ?Rozum, který by se chtěl oprostit od krásy, stal by se polovičním, stejně jako by krása, zbavená rozumu, byla redukována na prázdnou a iluzorní masku?.

Benedikt XVI. pak pokračuje - s odvoláním na svou improvizovanou promluvu ze setkání s kněžími Brixenské diecéze letos v srpnu: ?Musíme mít širší pojetí rozumu, takové, v němž se setkávají srdce i rozum, a dotýkají se krása i pravda. To platí pro všechny lidi, ale tím spíše pro věřící, kteří jsou povoláni podávat důvody krásy a pravdy své víry. Krása stvoření, o níž mluví evangelium, odkazuje nad sebe, k jiné kráse, pravdě a dobrotě, jež se dovršují a pramení jedině v Bohu.?

?Naše svědectví ? píše dále papež ? se musí živit touto krásou, aby naše zvěstování evangelia mohlo být vnímáno v jeho kráse a novosti. Proto je třeba umět se vyjadřovat jazykem obrazů a symbolů. Naše každodenní poslání má mít výmluvnou transparentnost krásy Boží lásky. Jedině tak oslovíme naše současníky, často roztěkané a pohlcené kulturním klimatem, které ne vždy usnadňuje vnímání krásy v jejím plném souladu s pravdou a dobrotou, protože i oni jsou ve skutečnosti naplněni touhou a nostalgií po autentické kráse, a nikoli jen té povrchní a prchavé.?

?Umět číst a pronikat krásu uměleckých děl? ? píše dále papež ? je jedna z možných - a snad nejvíce přitažlivých a okouzlujících cest k poznání a dosažení Boha?. V této souvislosti pak Benedikt XVI. připomíná List, který jeho předchůdce Jan Pavel II. adresoval umělcům, a ve kterém vybízí k reflexi o ?niterném a plodném dialogu mezi Písmem svatým a různými druhy umělecké tvorby?. Svatý otec pak v závěru povzbuzuje umělce a akademiky, aby se i nadále snažili ?vzbuzovat úžas a tužbu po kráse, formovat sensibilitu a sytit niterné zaujetí vším tím, co je autentickým výrazem lidského génia a odrazem božské Krásy.?(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.1.20 Umění tlumočí Boží krásu - fórum Papežské teologické akademie
4.12.19 František udělil ceny Papežských akademií
27.1.18 Prosazovat porozumění víře, řekl Svatý otec Papežské teologické akademii
5.12.17 Podobenství o marnotratném synu vystihuje dynamiku křesťanské interiority a exteriority
6.12.16 Nové kostely mají být oázami krásy - píše Petrův nástupceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti