Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.11.2008 

Benedikt XVI. v katolicko-muslimském dialogu

Vatikán. ?Křesťané a muslimové mají vytvářet budoucnost pokoje respektováním lidských práv? ? tak lze shrnout promluvu Benedikta XVI. na závěr katolicko-muslimského semináře, který se za účasti představitelů obou náboženství pořádal v těchto dnech ve Vatikánu. Seminář se konal z iniciativy 138 význačných muslimských osobností, které za tímto účelem loni písemně oslovily papeže a představitele dalších křesťanských církví a společenství. Od úterka se tedy diskutovalo o společně navrženém tématu ?Láska k Bohu, láska k bližnímu: důstojnost lidské osoby a vzájemná úcta? a dnes Svatý otec přijal celkem 60 účastníků tohoto katolicko-muslimského fóra v Klementinském sále apoštolského paláce. Benedikt XVI. nezastíral, že mezi oběma stranami existují ?různé přístupy? k diskutované otázce, zejména pokud jde o pojem Boha.

?Křesťanská tradice hlásá, že Bůh je láska (1 Jan 4,16). Z lásky Bůh stvořil celý svět a z lásky se zpřítomnil v lidských dějinách. Láska Boha se stala viditelnou, když se plně a definitivně zjevil v Ježíši Kristu. Sestoupil, aby se setkal s člověkem, vzal na sebe naši přirozenost, aniž by přestal být Bohem. Dal sebe sama, aby vrátil plnou důstojnost každému člověku a přinesl nám spásu. Jak jinak než láskou bychom mohli vysvětlit tajemství vtělení a vykoupení? Tato nekonečná a věčná láska nás uschopňuje odpovídat láskou: láskou k Bohu a láskou k bližnímu.?

Papež dále poukázal na to, že také muslimská tradice výslovně vybízí k službě potřebným a odvolává se na ?zlaté pravidlo? svou vlastní verzí, která praví: ?tvá víra nebude dokonalá, dokud nebudeš dělat druhým to, co chceš, aby oni činili tobě?. Měli bychom proto ? řekl Benedikt XVI. - společně prosazovat úctu k důstojnosti lidské osoby a základní lidská práva, třebaže naše antropologická a teologická pojetí o to usilují různým způsobem. Existuje široké pole, na kterém můžeme spolupracovat při obraně a prosazování morálních hodnot, které tvoří součást našeho společného dědictví.

?Pouze začneme-li uznáním ústředního postavení osoby a důstojnosti každé lidské bytosti, respektem a obranou života, který je Božím darem, posvátným pro křesťany i muslimy, pouze na základě tohoto uznání nalezneme společný základ pro vybudování bratrštějšího světa, světa, v němž budou střety a rozdíly řešeny mírumilovně a ničivá moc ideologií bude neutralizována.?

Papež pak znovu vyjádřil naději, že základní lidská práva budou ?dodržována všemi lidmi a všude na světě? a politickým a náboženským představitelům připomněl ?povinnost zajistit svobodné uplatňování těchto práv při plném respektování svobody svědomí a náboženství každého člověka?. Benedikt XVI. dále připomněl, že diskriminace, kterou nábožensky smýšlející lidé ve světě zakoušejí, a násilná perzekuce, které jsou vystaveni, představují nepřijatelné a neospravedlnitelné akty, které jsou o to zavrženíhodnější, jsou-li páchány ve jménu Boha. Jménem Boha může být totiž jenom pokoj, bratrství, spravedlnost a láska.

?Rozhodli jsme se dokázat našimi slovy a ještě více našimi skutky, že poselstvím našich náboženství je neúnavné šíření harmonie a vzájemného porozumění. To je podstatný úkol, jehož neplnění oslabuje nejen věrohodnost a účinnost dialogu mezi muslimy a katolíky, ale také dotyčná náboženství samotná. Modlím se za to, aby katolicko-muslimské fórum, jehož první krok probíhá, přineslo více prostoru pro dialog a pomohlo společně kráčet k plnějšímu poznání Pravdy.
Drazí přátelé, spojme své úsilí, oživované dobrou vůlí, a překonávejme všechna nedorozumění a neshody. Usilujme o odstranění dřívějších vzájemných předsudků a nápravu často zkreslených obrazů jedněch o druhých, které způsobují mnoho těžkostí v našich vzájemných vztazích. Snažme se vychovávat všechny, a zejména mladé lidi, aby vytvářeli společnou budoucnost.
?

Řekl dnes Benedikt XVI. účastníkům katolicko-muslimského fóra, které se konalo ve Vatikánu.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.2.21 František se zúčastní oslavy Mezinárodního dne lidského bratrství
27.11.20 Vatikánský diplomat v Džiddě doporučil bratrství namísto pouhé tolerance
30.10.20 Terorista z Nice nereprezentuje islám, stejně jako nelze atentátníka z Christchurch nazvat křesťanem
23.10.20 Vyhlášen nový ročník mezinárodní ceny za mezilidské bratrství
25.6.20 Deklarace o mezilidském bratrství: Abú Dhábí zasílá pomoc do AmazonieHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti