Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.10.2008 

Čtyři noví světci

Vatikán. Církev má čtyři nové světce. Benedikt XVI. sloužil včera (12.10.) na náměstí Svatého Petra kanonizační mši svatou, při které svatořečil italského kněze, švýcarskou misionářku, indickou řeholnici a laickou terciářku z Ekvádoru.

Kajetán Errico se narodil v roce 1791 v Secondiglianu u Neapole a v roce 1860 tam také zemřel. Jako kněz zcela věnoval svůj život službě trpícím materiální i morální nouzí. Navštěvoval nevyléčitelně nemocné a vězně. Dnem i nocí zpovídal a povzbuzoval penitenty v důvěře v Boží milosrdenství. O radu v duchovních záležitostech se na něj obraceli stejně tak chudí jako neapolský král či biskup. P. Kajetán Errico založil kongregaci Nejsvětějších srdcí Ježíše a Marie, aby pokračovala v jeho službě Milosrdenství. V roce 2002 ho blahořečil Jan Pavel II.

Verena Bütler se narodila v roce 1848 na švýcarském venkově, ale misijní povolání ji zavedlo do Latinské Ameriky. Ještě v rodném Švýcarsku vstoupila do kláštera františkánek a přijala jméno Marie Bernarda. Se skupinou sester se vydala do Ekvádoru, kde založila kongregaci Františkánek misionářek P. Marie Pomocnice, s cílem šířit Boží království skrze díla křesťanské lásky. Když v Ekvádoru vypuklo pronásledování církve a řeholních společenství, musela se přestěhovat do kolumbijské Cartageny, kde strávila 29 let. S. Marie Bernarda Bütler zemřela v roce 1924. Beatifikoval ji Jan Pavel II. v roce 1995.

S protikřesťanskými násilnostmi v Indii se sbíhá kanonizace první Indky v dějinách. Anna Muttathupadathu se narodila v roce 1910 v Kudamaloora, ve státu Kerala. V raném věku osiřela a vyrůstala v péči příbuzných, kteří ji chtěli provdat. Po příkladu sv. Terezie od Dítěte Ježíše se ale rozhodla pro jinou cestu a v 18 letech vstoupila do kláštera klarisek třetího řádu sv. Františka. Přijala tam jméno Alfonsa od Neposkvrněného Početí. Navzdory chatrnému zdraví zůstala věrná svému povolání a své fyzické utrpění obětovala Bohu. Zemřela v nedožitých 36 letech, v roce 1946. Během cesty do Indie v roce 1986 ji blahořečil Jan Pavel II. jako první indickou blahoslavenou.

Narcisa od Ježíše Martillo Morán se narodila v ekvádorském Nobol v roce 1833. Zůstala ve světském stavu, ale žila po vzoru řeholnic, podobně jako první světice Ekvádoru, Marie Anna od Ježíše de Paredes y Flores, která v 17. století zvolila takový způsob života. Následovala ji v modlitbě a obětech za obrácení hříšníků. Živila se jako švadlena a vyučovala děti katechismus. Později žila jako laička v klášteru dominikánských terciářek v Limě, v hlavním městě Peru. Složila soukromé sliby čistoty, chudoby a poslušnosti. Zemřela v roce 1869, ve věku 37 let. Beatifikoval ji v roce 1992 Jan Pavel II.

Homilie Benedikta XVI. při kanonizační liturgii ZDE

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti