Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.3.2008 

Benedikt XVI. o sekularismu

Vatikán. ?Sekularismus není jen vnější hrozbou pro věřící, ale projevuje se již dlouho v samotné církvi.? ? řekl dnes mimo jiné Benedikt XVI. účastníkům plenárního zasedání Papežské rady pro kulturu, která se zabývala tématem ?Církev a výzvy sekularismu?. Předseda této papežské rady arcibiskup Ravasi ve svém úvodním pozdravu Svatému Otci zmínil, že ve světě existuje prostor pro porozumění a život toho, co nazval ?zdravou sekularizací čili světskostí? a která se pojí s vědomím, že svět nemá být zbožšťován. Sekularismus je však tendence zcela opačná:

?Sekularismus, který se prezentuje v kulturách jako koncepce světa a lidství bez vztahu k transcedenci, proniká všechny aspekty každodenního života a vytváří mentalitu, v níž je Bůh, částečně či zcela, fakticky vytlačován z lidské existence a vědomí. Tento sekularismus není jen vnější hrozbou pro věřící, ale již dlouho se projevuje v samotné církvi. Zevnitř a v hloubi deformuje křesťanskou víru a v důsledku toho životní styl a každodenní jednání věřících. Ti žijí ve světě a často jsou poznamenáni, ne-li ovlivňováni vizuální kulturou, která stále více vnucuje protikladné modely a impulsy popírající Boha v praxi: jakoby už Boha nebylo zapotřebí, jako by nebylo zapotřebí o Bohu přemýšlet a vracet se k Němu. Dominující spotřebitelská a požitkářská mentalita favorizuje mezi věřícími i pastýři jakousi odchylku směrem k povrchnosti a sebestřednosti, jež škodí církevnímu životu.

?Smrt Boha? hlásaná v minulých desetiletích mnohými intelektuály byla vystřídána sterilním kultem individua. V takovémto kulturním kontextu pak hrozí pád do duchovní zakrnělosti a vyprázdnění srdce, jež jsou charakteristické pro náhradní formy náboženské příslušnosti a vágní spiritualismus. Ukazuje se, že je navýsost důležité reagovat na podobné odchylky poukazem na nejvyšší existenciální hodnoty, které dávají životu smysl a mohou upokojit neklid lidského srdce, hledajícího štěstí: důstojnost lidské osoby a její svobodu, rovnost všech lidí, smysl života a smrti a to, co nás čeká po skončení naší pozemské existence.?

Benedikt XVI. dále řekl, že ?průmyslová revoluce a vědeckotechnické poznatky umožnily zodpovědět otázky, které byly předtím náboženskou formou zodpovězeny jen částečně. A v důsledku toho má současný člověk často dojem, že už nepotřebuje nikoho, aby porozuměl, vysvětlil a ovládl svět; cítí se středem všeho a měřítkem všeho.

?Globalizace, prostřednictvím nových informačních technologií, měla v poslední době nezřídka za následek, že se mnoho materialistických a individualistických komponent Západu rozšířilo do všech kultur. Výraz Etsi Deus non daretur ? ?Jako by neexistoval Bůh? stává se způsobem života, který vychází z určitého druhu ?pýchy? rozumu, který je sám o sobě stvořen a milován Bohem, ale který se považuje za soběstačný a uzavírá se před kontemplací a hledáním Pravdy, která ho přesahuje. Světlo rozumu je tak Osvícenstvím vyvyšováno, ale ve skutečnosti jej ochuzuje, když zaujímá místo, které patří světlu víry, božskému světlu.?

Výzvy, kterým musí Církev ve svém poslání na tomto poli čelit, jsou proto velké, řekl dále Benedikt XVI. Velmi důležitá je proto snaha o plodný dialog mezi vědou a vírou. Je to konfrontace, po níž touží církev, ale také vědecká komunita, řekl papež, a povzbudil účastníky zasedání Papežské rady pro kulturu, která na svém letošním zasedání rozhodla uspořádat v blízké budoucnosti velké sympozium, kterého by se mohli účastnit přírodovědci, filosofové i teologové a diskutovat na téma evoluce.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.6.20 Paralympička Bebe Vio: Týmová hra je zásadní
11.1.19 Athletica Vaticana aneb když se běh stává modlitbou
7.2.13 Benedikt XVI. se setkal s Papežskou radou pro kulturu
20.6.12 Azerbájdžánská nadace sponzoruje opravu římských katakomb
30.4.12 Svatý stolec bude zastoupen na 55. Benátském bienáleHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti