Havana.
Ohlédnutí za situací církve na Kubě v minulém roce přinesla italská misijní agentura Misna. V roce 2003 adresovali kubánští biskupové ostré kritiky Castrovu režimu. Kardinál Jaime Ortega y Alamino, arcibiskup v Havaně, poprvé otevřeně vyjádřil své zklamání nad tím, že pět let po papežově návštěvě, zůstává církev na Kubě velmi omezovaná a často ignorovaná. Kardinál Ortega poukázal na "návrat ideologie, který byl téměř reakcí na nový vítr přinesený Svatým otcem."
Castrův boj o ideje není podle kardinála namířen sice přímo proti církvi, ale představuje návrat k ideji revoluce, které je třeba obětovat všechno. "Je evidentní, že v takové totalizující koncepci se křesťan dostane do konfliktu," prohlásil kardinál. Církev je proto mimo společenské dění. Nemá přístup do vzdělávací sféry, ani ke sdělovacím prostředkům. To byly hlavní myšlenky pastoračního listu kardinála Ortegy publikovaného 25. února loňského roku u příležitosti 150. výročí smrti P. Felixe Varely.
Své rozhořčení formulovali kubánští biskupové také po inauguraci kláštera brigitinek 8. března v Havaně, během které si Castro potřásl rukou s hlavní představenou kongregace, matkou Teclou Famiglietti a s vatikánskými zástupci.
Biskupové se distancovali od celé akce s tím, že neodráží skutečnou situaci křesťanů na Kubě.
Svůj protest formulovali biskupové také proti zatýkací kampani, během které bylo v březnu a v dubnu uvězněno 75 kubánských disidentů. Více než polovina vězněných disidentů mezi aktivisty projektu Varela, petice předložené v roce 2002 parlamentu a požadující referendum za demokratické změny na ostrově.
Kritika linie kubánského režimu byla vyostřena v teologicko-pastorační instrukci "Sociální působení církve", publikované 8. září. Kubánští biskupové formulují obavy nad tím, že vše, co se neshoduje s oficiální ideologií je stavěno mimo zákon. Zároveň znovu žádají udělení amnestii pro vězněné politické oponenty a konstatují, že na Kubě sice existuje svoboda kultu, ale nikoli náboženská svoboda, která by dovolila stavět chrámy, vystupovat ve sdělovacích prostředcích a účast křesťanů na veřejném životě.
(RaVat)