Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.9.2007 

Benedikt XVI. se setkal s Ukrajinskými biskupy latinského ritu

Castel Gandolfo. Benedikt XVI. se dnes setkal s ukrajinskými biskupy latinského obřadu na závěr jejich kanonické návštěvy ad limina. Celkem 7 biskupů latinského ritu vedl kard. Marian Jaworski, a pozítří k nim bude po biskupském svěcení ve vatikánské bazilice připočten i osmý, totiž Mons. Mieczyslav Mokrzycki, bývalý druhý osobní papežův sekretář.

Na Ukrajině žije přibližně 46 milionů obyvatel, z nichž 78 tvoří Ukrajinci, 17% Rusové. Většina obyvatelstva takřka 58% se nehlásí k žádnému náboženství, dalších 30% tvoří pravoslavní a 8,2% jsou katolíci obou ritů, tedy východního, byzantského a latinského, jenž je co do počtu výrazně nejmenší. Ukrajina je zemí vzniku tzv. řecko-katolické církve. Stalo se tak roku 1596, kdy spojením Polska a Litvy připadla velká část Ukrajiny pod jedinou vládu, a byla vytvořena tzv. Brest-litevská unie, tedy dohoda, na jejímž základě někteří pravoslavní biskupové vstoupili do společenství se Svatým stolcem, aniž by však měnili svou východní liturgickou tradici.
Dodnes žije největší počet řecko-katolíků, asi 5 milionů 200 tisíc právě na Ukrajině. Tato země však během 20.století prošla komplikovaným dějinným vývojem. Po 2.světové válce se navíc stala součástí Sovětského svazu a v důsledku toho byla zdejší řecko-katolická církev zrušena, hierarchie a mnoho věřících uvězněno a kostely zabaveny a dány do vlastnictví pravoslavné církvi. Tyto národnostně a ekumenicky komplikované vztahy tvoří historické pozadí dnešní Ukrajiny, která po rozpadu Sovětského svazu roku 1991 získala samostatnost a náboženský život se mohl vrátit do normálních kolejí. Složité jsou v této zemi také poměry pravoslaví, kde spolu žijí věřící ve třech odlišných církvích s vlastními hierarchiemi. Nesnadnou je však i situace v rámci samotné katolické církve obou ritů, tedy latinského a východního. Právě na to opět poukázal ve své promluvě Benedikt XVI., který řekl, že s potěšením vítá touhu latinského episkopátu po jednotě a spolupráci.

?S upřímnou radostí jsem se mohl seznámit s katechetickým, liturgickým, apoštolským a charitativním úsilím vašich diecézí, které směřuje k upevnění touhy po katolicitě a dává všem pokřtěným cítit se součástí jediného Kristova Těla. Vše pastorační úsilí, drazí bratři, se uskutečňuje na území, kde spolu žijí katolíci latinského a řecko-katolického ritu, spolu s dalšími věřícími, kteří spatřují důvod svého života v jediném Pánu Ježíši Kristu. Ani mezi katolíky není spolupráce vždycky snadná, takže je normální vyvstává-li odlišné vnímání tam, kde existuje odlišnost jednotlivých tradic. Jak ale nepovažovat za prozřetelnostní příležitost to, že koexistují dvě křesťanská společenství, která jsou v plnosti svých katolických tradic odlišná a obě chtějí sloužit jedinému Pánu a zvěstovat jeho evangelium? Jednota katolíků v různosti ritů, a snaha projevovat ji v každém prostředí ukazuje autentickou tvář katolické církve a vytváří velice výmluvné znamení i pro ostatní křesťany a pro celou společnost. Z rozboru situace, jak jste jej podali, vyplývá řada problemů, jejichž řešení vyžaduje nezbytný soulad v úsilí o obnovu hlásání evangelia. Dlouhá léta ateistické a komunistické nadvlády zanechala zřejmé stopy v nynějších generacích a zároveň představují výzvu, která je adresovány vám, drazí bratři, a právem stojí ve středu vašich starostí a pastoračních plánů.?

Kristova modlitba ve večeřadle Ut unum sint ? řekl dále Benedikt XVI. ukrajinským biskupům latinského obřadu ? zní v církvi stále jako výzva k neúnavnému hledání jednoty. Pokud se upevní společenství uvnitř jednotlivých katolických komunit, bude moci katolická církev jako celek snadněji vést plodný dialog s ostatními Církvemi a církevními společenstvími.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.19 Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu
18.6.19 Angolští biskupové: Papež zná situaci v naší zemi
9.3.19 Papež František upřesňuje: Bůh dopouští mnohost náboženství
16.11.18 Chorvatští biskupové u papeže
10.11.18 Na jaře příštího roku navštíví papež RumunskoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti