Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.8.2007 

Kardinál Bertone hovoří o své návštěvě v Peru

Peru. Státní sekretář Svatého stolce kard. Tarcisio Bertone je v těchto dnech na návštěvě Peru, kde se v sobotu zúčastnil zahájení IX. národního eucharistického kongresu. V souvislosti s nedávným zemětřesením navštívil také oblasti postižené touto katastrofou, která si vyžádala stovky lidských životů. Kard. Bertone pro Vatikánský rozhlas tamější situaci popisuje:

Navštívil jsem dvě postižená města, Ica a Pisco. Nemohl jsem navštívit všechna. Město Ica je postižené nejvíce a tamější obyvatelstvo je velmi zkoušeno. Jeho obyvatelé byli svědky zhroucení svého hlavního kostela Seňora de Luren, při kterém nebyl nikdo zabit. Netknutý však zůstal Krucifix, jež je tam velmi uctíván jakoby na znamení přítomnosti Ukřižovaného uprostřed svého lidu. Obyvatelé, byť stiženi nemalým utrpením, se semkli kolem papežova vyslance a vyjadřovali hlasitě svou vděčnost Svatému otci za projevy duchovní blízkosti i solidarity. Před zbořeným kostelem Seňora de Luren jsme slavili bohoslužbu slova. Předal jsem pak i materiální pomoc od Svatého otce a od Italské biskupské konference. Místní lidé jsou překvapivě klidní, semkli se kolem mne, každý se mě chtěl dotknout a říci ať vyřídím pozdravy Svatému otci.
Potom jsme navštívili Pisco, město, kde bylo zničeno 90% domů a všude je 20-30cm silná vrstva prachu, poněvadž všechny domy byly ze starých cihel. Nejbolestnějším následkem zemětřesení v tomto městě byla smrt 150 lidí, kteří zahynuli ve zdejším kostele. Místní farář zázrakem přežil. Také v Piscu se konala bohoslužba pod širým nebem před sochou Krista z tohoto kostela, která se rovněž zachovala. Také v Piscu čelí tamější obyvatelstvo všem zkouškám s velkou důstojností. Musím říci, že Peruánský prezident letěl ihned po zemětřesení do Pisca, kde osobně koordinuje dodávky s pomocí místním lidem. Jakákoli činnost ve městě je komplikována silným větrem, který neustále zdvíhá mračna prachu, který proniká všude. Tedy situace velice obtížná. Existuje tu však velká solidarita mezi jednotlivými skupinami, organizacemi, sdruženími, farnostmi a vůbec celého Peru. Pomoc tedy nepřichází jen ze zahraničí, ale ze samotného Peru. Tato hrozná zkouška přinesla tedy i krásné plody: totiž ducha lásky a solidarity všech se všemi. V Piscu jsem viděl velké množství dětí, které mne neustále všude obklopovaly spolu se svými rodiči. Navštívil jsem také obrovské stanové město, a každé dítě mne chtělo políbit a chtělo, abych ten polibek vyřídil papežovi. A já jsem slíbil, že přinesu papežovi všechna ta políbení od dětí z Pisca.

Zahajoval jste však v Peru také Národní eucharistický kongres. Jaké dojmy jste měl tam?
Ano, byl jsem přítomen na zahájení IX. národního eucharistického kongresu v Peru a posvětil jsem novou katedrálu Panny Marie Karelské a sv.Petra v Chimbote. Je to nádherná katedrála, postavená dobrovolníky z And, dobrovolníky Oratoří a Díla Mato-Grosso vedených O. Ugo De Cenci, který je v Peru velmi známou postavou. Tisíce a tisíce osob se účastnilo na obřadech jak v katedrále, která pojme několik tisíc lidí, a dalších možná deset tisíc stálo na náměstí před katedrálou. 1200 chlapců a děvčat, členů pěveckého sboru, opravdu mimořádném sboru, podalo gregoriánskou ?Missu de Angelis? a také zpěvy v jazyce kečua a ve španělštině. Velký okamžik jednoty peruánského lidu kolem Eucharistie, jakožto středu života a poslání církve. Setkal jsem se samozřejmě se všemi biskupy, přítomen byl i prezident republiky a další státní představitelé. Bylo to tedy velké vyznání víry, velká manifestace víry a lásky ve chvíli zkoušky, jakou vydal zdejší lid, zastoupen převážně velmi mladými lidmi, plnými zbožnosti a víry.

Říká kard. Tarcisio Bertone o své návštěvě Peru.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.3.17 Milionová manifestace proti zavádění genderové ideologie do škol
29.4.14 Papež František obnovil dialog s Katolickou peruánskou univerzitou
19.10.12 Papežský legát na slavnosti v peruánském Cuscu
26.7.12 Univerzitní rektoři Peru vybízejí univerzitu v Limě, aby přijala rozhodnutí Svatého stolce
21.7.12 Peruánské univerzitě bylo odňato právo užívat titul „papežská“ a „katolická“Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti