Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.8.2007 

Benedikt XVI. slavil mši sv. ve farním kostele

Castel Gandolfo. Slavnost Nanebevzetí Panny Marie je nejen ve Vatikánu, ale v celé Itálii dnem pracovního volna. Slunečný den, který ani letos nechyběl, v těchto zeměpisných šířkách krásně ladí s teologickým obsahem tohoto letního mariánského svátku. Pro Castel Gandolfo, malebné městečko nad sopečným jezerem Albano, které v tomto období hostí Svatého otce, je slavnost Nanebevzetí Panny Marie místem tradičního setkání farnosti s Kristovým náměstkem, který přichází do zdejšího farního kostela slavit liturgii. Do kostela sv.Tomáše Villanova, jež leží na opačném konci náměstí než papežská rezidence, není daleko. Přibližně sto metrovou vzdálenost, která je mezi kostelem a rezidencí, proto papež překonává pěšky, což je příležitost, kterou si zejména místní obyvatelé nedají ujít, aby přišli Petrova nástupce pozdravit. Nechybějí ovšem ani přespolní.

Krátce před příchodem Benedikta XVI. přichází do kostela také papežův bratr Mons. Georg Ratzinger, což i neznalým prozradí jeho tvář. Cestou do kostela se Svatý otec postupně zastavuje u jednotlivců, tvořících špalír, zejména u dětí. Přesně v osm hodin dopoledne pak Benedikt XVI. zahájil mši svatou. Do posledního místečka zaplněný farní kostel spolu s nevelkým, zalidněným náměstím, které je v tuto dobu ještě zahaleno přívětivým stínem, vytvářely ovzduší klidné usebranosti a radosti. Spolu se Svatým otcem koncelebrovali státní sekretář kard. Bertone, místní diecézní biskup a samozřejmě zdejší farář.

Ve své homilii ze slavnosti Nanebevzetí Svatý otec vybízel k ?odvaze žít? jako Maria, navzdory všem hrozbám draka?, protože ?láska je silnější než sobectví?. Papež rozvinul obrazy z prvního mešního čtení, z knihy Zjevení, kde je řeč o ?ženě oděné sluncem a mocném rudém draku? a to za pomoci sv.Augustina, který vykládá celé dějiny lidstva jako zápas mezi dvěma láskami: láskou k Bohu, která vede k sebezapření, a láskou k sobě, která vede k pohrdání Bohem a bližními. Benedikt XVI. vykreslil různé historické podoby apokalyptického obrazu draka, který symbolizuje onu falešnou lásku k sobě, absolutní sobectví, teror: od římského císařství až po ideologické diktatury 20.století. Potom ženu oděnou sluncem a zároveň ženu souženou a trpící, v níž spatřuje jednak Ježíšovu Matku a potom také církev, která je v každé době soužena, když v bolestech přivádí Krista na tento trpící svět.

Benedikt XVI. mimo jiné řekl:

?I dnes existuje drak novými, různými způsoby. Existuje ve formě materialistických ideologií, které nám tvrdí: Je nesmysl myslet na Boha, je nesmysl zachovávat Boží přikázání, to jsou věci doby minulé. Pouze žít svůj vlastní život má cenu. Vzít si během této krátké chvíle svého života všechno, co si lze vzít. Cenu má jen konzum, sobectví, zábava. Toto je život. Tak máme žít, přičemž se znovu zdá nesmyslným vzepřít se této dominující mentalitě a jejímu mediálnímu, propagandistickému tlaku. Zdá se nemožné myslet i dnes na Boha, který stvořil člověka a který se stal člověkem a je pravým vládcem světa. I tento drak se zdá nepřemožitelný, ale i dnes zůstává pravdou, že Bůh je silnější než drak, že vítězí láska a nikoli sobectví.?

?A potom je tu žena, která trpí, která musí utíkat, která rodí s bolestným křikem ? a to je i církev, církev putující všemi dobami. V každé generaci musí porodit Krista, přivést jej na svět s velkou bolestí do tohoto trpícího světa. V každé době žije jako na poušti a je pronásledována drakem. Ale v každé době žije církev, Boží lid také ve světle Boha a Bůh ji živí, jak říká evangelium, živí ji sám v sobě chlebem Svaté Eucharistie. A v celém tomto soužení ve všech nejrůznějších situacích v různých částech světa církev vítězí právě tím, že trpí. A je to přítomnost, záruka lásky Boží proti všem ideologiím nenávisti a sobectví. Zajisté vidíme, že i dnes chce drak pohltit Boha, který se stal dítětem.

Nebojte se proto Boha. Boj je již dokonán. I dnes je tento slabý Bůh silný: je pravou silou. A takto je slavnost Nanebevzetí pozváním k tomu, mít důvěru v Boha a také pozvání napodobovat Marii jak sama řekla: Jsem služebnice Páně, dávám se do služeb Pánu. Takové je ponaučení: vydat se její cestou, život dávat a nikoli brát.?
Řekl mimo jiné Benedikt XVI. v dnešní homilii.

PLNÉ ZNĚNÍ homilie Benedikta XVI. je ZDE(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.18 Kardinál Ouellet: Benedikt XVI. nás může jako teolog ještě překvapit
7.2.18 Benedikt XVI.: Vnitřně jsem na pouti k Domovu
27.12.17 Papež František navštívil Benedikta XVI.
16.6.17 Arcibiskup Gänswein: Tichá přítomnost Benedikta XVI. církvi prospívá
4.4.17 Připomínka blížících se 90. narozenin Benedikta XVI.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti