VaticanNews.va

   20. 1. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6442
Poslechem z webových stránek.3959
Četbou textů na webových stránkách.6357
Poslechem i četbou.3740


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Polemika o celibátu a II. Vatikánský koncil

Papež: Nebezpečím církve je planý moralismus

Střelná modlitba, která hýbe Božím soucitem


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

14.8.2007 

Hon na čarodějnice v novodobém vydání

K otázce tzv. pedofilních kněží

Milan Glaser

Novodobý hon na čarodějnice, který už deset trvá ve Spojených státech a v Irsku pod krycím názvem pedofilie kněží, se začíná pomalu ale jistě vybarvovat. Pouze s tím rozdílem, že orgie obvinění, které se rozpoutaly za ?velkou louží? i před ní, měly masivní podporu zpravodajských agentur a všech médií, zatímco osvobozující rozsudky diecézí a kněží, kteří své případy hnaly před soud, média obestírají zájmem, který se vyznačuje cudností skoro dokonalou.

Většině amerických diecézí, které nepřistoupily na dobrovolné mimosoudní odškodnění, a šly před soud, bylo přiznáno, že nemusí platit odškodné osobám, které tvrdily, že se staly oběťmi sexuálního obtěžování ze strany jejich kněží. A ty diecéze, které naopak vyšly vstříc údajným obětem a jejich přičinlivým advokátům, aniž by orgány činné v trestním řízení prokazovaly, zda skutečně došlo k trestnému činu, platí odškodné zcela dobrovolně, což média nejen že neocenila, ale naopak zcela lživě mluvila o vyplácených částkách tak, jako by se jednalo o soudem nařízené odškodné.

Pravdou je však také to, že údajné oběti a jejich obratní advokáti, neusilují ani tak o trestní postih těch, od nichž měly utrpět újmu, ale právě a jenom o tučné odškodné. To je přinejmenším zvláštní, byť médii také cudně přehlížená skutečnost.

Zdá se, že realita jde svou vlastní cestou. A má i svá vyústění. Jako např. v Irsku, kde byl 7.června t.r. vynesen rozsudek právě proti jedné z údajných obětí. Ke čtyřem rokům vězení tam byl odsouzen 34 letý narkoman Paul Anderson za pomluvu a křivé svědectví proti knězi jménem X. Otec X. ve svém závěrečném svědectví řekl, že ?by snadněji nesl, kdyby měl být zastřelen, nežli snášet utrpení, které jemu a jeho blízkým působilo jeho veřejné ostouzení?. Otec X. před soudem žádal o milost pro Paula Andersona, ale nešetřil ostrými slovy na adresu arcidiecéze, která jej ve jménu špatně chápané ?nulové tolerance? donutila opustit veškerou pastorační činnost, aniž by čekala na výrok soudu, a vystavila jej tak čtyřem letům izolace, obtížených veřejným podezřením a zostuzením. Jediní komu otec X. poděkoval byli příslušníci policie, kteří svým šetřením odhalili vykonstruovanost celého obvinění, čímž mu ? jak řekl doslova - ?vrátili život?. Případ otce X. není zdaleka jediný.

Rozsudek nad Andersonem měl pozitivní důsledek. V Irsku totiž pár dní poté tři další údajné oběti vzaly zpět svá obvinění v občansko-právním procesu o odškodnění, který byl veden proti o.John Kinsellovi, knězi z diecéze Ferns, kterého ostouzeli ve vykřičeném filmu BBC (Sex Crimes and Vatican). Také o.Kinsella tvrdil od samého začátku, že je zcela nevinný.

Hon na pedofilní kněze má však kromě ostouzení církve další nepříjemný a ryze praktický dopad a to na oblast charitativní činnosti církve. Nedlouho po odvysílání zmíněného filmu BBC bylo v Itálii obviněno několik kněží. Nejznámější z nich je kněz (don Gelmini), který proslul v této zemi dlouholetým nasazením v pomoci drogově závislým. Jeho obvinění z údajného nikoli pedofilního - jak se takřka vždycky a nepřesně říká - ale sexuálního, a ve většině případů homosexuálního obtěžování, pochází právě od jednoho z nich. Kdo zná toto prostředí ví, že drogově závislí mají jedinou starost: obstarat si peníze na dávky.

Právě na tomto poli se ukazuje, jak ti, kterým kněží, řeholníci a řeholnice pomáhají, začínají se nyní obracet proti svým dobrodincům, pobídnuti mediální masáží, jako např. tou, kterou lze číst na billboardech ve Spojených státech, kde advokátské kanceláře nabízejí: ?Chceš se stát milionářem? Pošli svého syna do semináře a za rok přijď k nám.?

Důsledkem tohoto honu na čarodějnice je však nejenom to, že nemálo nešťastníků se skutečně snaží přijít k penězům tím, že vydírá církevní instituce, ale také to, že sílí neochota řeholních osob a kněží věnovat se charitativní činnosti, směřující k této problémové mládeži. Ze strachu, že budou obviněni, a diecéze za ně bude platit astronomické sumy, se zvláště v USA začínají mnozí kněží a řeholnice zdráhat vycházet do ulic, aby tam vyhledávali a poskytovali materiální pomoc drogově závislé mládeži, protože tu existuje opravdu velké riziko, že některému z mladých delikventů přijde na mysl pokusit se obstarat si peníze právě pomocí výhrůžek smyšleného obvinění ze sexuálního zneužívání, po jehož skutkové podstatě se vlastně ani pátrat nemusí.

Tato sociální či spíše asociální dynamika by měla vést žurnalisty i orgány činné v trestním řízení k veliké opatrnosti a rezervovanosti i v těch několika málo případech černých ovcí, které se vyskytly. Pokud se totiž z ideologických důvodů dává průchod honům na kněze, mohly by přijít k bankrotu také nesmírné poklady církevní charity a solidarity, ze kterých čerpá celá společnost.Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.1.20 Výkvět francouzské inteligence prosazoval v 70. letech pedofilii
17.12.19 Papež odtajnil kanonické procesy ve věci sexuálního zneužití
18.9.19 Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři
30.7.19 Vatikán buduje veřejný systém k nahlašování případů zneužívání
22.7.19 Papež František: Apoštolát prevence je klíčem proti zneužíváníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež vyzval k hledání mírového řešení pro Libyi

Krajem františkánských prvomučedníků v jubilejním, osmistém roce

Papež k rybářům: Neztrácejte své vzácné hodnoty

Íránci konvertují v domácích církvích

Zemřela průkopnice ekumenického hnutí Maria Vingiani

To podstatné na životě je vztah k Bohu, kázal papež František

Papež: Pohostinnost je ekumenická ctnost

Prezident Konžské demokratické republiky navštívil papeže

Představena první Neděle Božího Slova

Střelná modlitba, která hýbe Božím soucitem

Mongolsko a Svatý stolec navázaly kulturní spolupráci

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

 Nově na webu
Svatý otec: O neslýchané novosti Boha, který obětuje vlastního Syna

Publicistika: Vrátit se k duchovním pramenům

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Nejen noblesní diplomaté, ale také kněží

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv leden 20
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum