Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

31.5.2007 

Latinskoameričtí biskupové zveřejnili hlavní body závěrečného dokumentu své konference

Aparecida. Koncelebrovaná eucharistická slavnost uzavřela na brazilském poutním místě v Aparecidě v pořadí V. generální konferenci episkopátů Latinské Ameriky a Karibiku. Včera účastníci schválili třetí verzi textu závěrečného dokumentu. 11. června předá dokument papežovi předseda CELAM, kard. Francisco Javier Errázuriz ze Stantiago de Chile. Očekává se, že po schválení dokumentu papežem bude publikován v červenci nebo v srpnu. V Aparecidě byla představena jen syntéza textu:

Závěrečný dokument se v úvodu odvolává k duchu nových Letnic, který má obnovit místní církve. Všichni jejich členové jsou povolání stávat se učedníky a misionáři Ježíše Krista, který je Cesta, Pravda a Život, a přinášet tak život svým národům. Biskupové reflektují světla stíny křesťanského života i pastoračního působení církve. A chtějí zahájit novou etapu života církve charakterizovanou apoštolským úsilím a větším misijním zápalem. Zároveń zmiňují dialog se všemi křesťanskými denominacemi a cítí se povoláni ke službě všem lidem, bez rozdílu. Velkého úkolu ?uchovávat a živit víru Božího lidu?, o němž mluvil Benedikt XVI. v zahajovací promluvě Konference, se chtějí zhostit skrze obnovu církevního společenství, pastoračních struktur a hledání nových cest předávání víry v Krista, která je zdrojem plnosti života.
Dokument biskupů má kromě úvodu a závěru tři hlavní části, ve kterých se řídí metodou teologicko-pastoračním reflexe: ?vidět, posoudit a jednat.?
První část je nadepsána ?Život našich národů?. Reflektuje a analyzuje velké změny, jimiž v posledních letech prošel latinskoamerický kontinent a jejich dopad na evangelizaci. Zmiňuje velké výzvy globalizace, nespravedlnosti sociálních struktur a krizi v předávání víry. Druhá část závěrečného dokumentu Konference latinskoamerických biskupů s titulem ?Život Ježíše Krista jeho učedníků, misionářů? je úvahou nad krásou víry v Ježíše Krista. Biskupové se opírají o základní postulát, že každý křesťan je povolán k hlásání evangelia. S tím souvisí také řada nároků na jeho život, jako osobní svatost, úsilí připodobňovat svůj život Ježíšovu a obracet se o pomoc k Duchu Svatému. Je to cesta, která má mnoho různých podob, o kterých se biskupové rozepisují, ale jediný základ. Vedle zmínky o ekumenickém dialogu, vztahu k židovství a otázek mezináboženského dialogu, se tato kapitola věnuje také lidové zbožnosti a trojiční, kristocentrické a mariánské spiritualitě. Jak naznačil během své návštěvy v Brazílii Papež, biskupové kladou důraz na formaci a na svátosti křesťanské iniciace.

Třetí část svého dokumentu biskupové nazvali ?Život Ježíše Krista pro naše národy? a zabývají se v ní pastoračními aktivitami v konkrétní situaci latinskoamerického kontinentu. Za klíčovou věc považují biskupové obnovu misijního vědomí prostřednictvím vnitřní obnovy křesťanů i struktur. Mezi pastorační priority biskupové zahrnují: péči o chudé a vyloučené ze společnosti, podporu spravedlnosti na mezinárodním poli, obranu života, manželství a rodiny, šíření a obranu kultury života, pastorační programy pro děti a mládež a obranu životního prostředí a posvátnosti stvoření. Závěrečný oddíl této části se věnuje evangelizaci a inkulturaci a tématům, které s nimi souvisí, jako je otázka komunikace, pastorace ve velkých městech, úkolům křesťanských laiků ve veřejném životě, ale také indiánským a afroamerickým komunitám. Dokument psaný evangelijním a pastoračním tónem zakončuje reflexe o Matce Boží, k jejíž přímluvě se odvolává pod mnoha jmény, kterými Marii vzývají latinskoamerické národy.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.5.17 Papež varoval latinskoamerické biskupy před korupcí
30.10.15 Papež vyzval latinskoamerické biskupy k „nadšení pro lidi“
27.4.13 Audience pro předsednictvo Rady latinskoamerických episkopátů
1.9.08 Seminář o financování církví v Latinské Americe
8.5.08 Benedikt XVI. přijal představitele CELAMHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti