Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Urbi et Orbi 

20.4.2003 

Kéž se přetrhne řetěz nenávisti

Velikonoční poselství Jana Pavla II.

Česká sekce RV

1. "Surrexit Dominus de sepulchro, qui pro nobis pependit in ligno." ? Vstal z hrobu Pán, který pro nás visel na dřevě kříže, aleluja (z liturgie)!

Zaznívá slavnostní velikonoční zvěst: Kristus vstal z mrtvých, opravdu je vzkříšen! Ten, který "trpěl pod Pontským Pilátem, byl ukřižován, zemřel a byl pohřben", Ježíš, Boží Syn, narozený z Panny Marie "třetího dne vstal z mrtvých podle Písma" (Credo).

2. Tato zvěst je základem naděje lidstva. Kdyby totiž Kristus nevstal z mrtvých, nejenom že by byla marná naše víra (srov. 1 Kor 15, 14), ale byla by marná i naše naděje, protože zlo a smrt by nás všechny držely zajaté jako rukojmí.

"Ale Kristus z mrtvých vstal," hlásá dnešní liturgie, "a to jako první z těch, kteří zesnuli (1 Kor 15, 20)." Tím, že Kristus zemřel, zlomil a přemohl železný zákon smrt, a navždy vytrhl její jedovatý kořen.

3. "Pokoj vám (Jan 20, 19-20)." To je první pozdrav Zmrtvýchvstalého učedníkům; pozdrav, který právě dnes opakuje celému světu. Tak očekávaná a žádoucí Radostná zvěst! Tak útěšná zpráva pro toho, kdo je utlačován tíží hříchu a jeho tolikerými strukturami! Pro všechny, zvláště pro maličké a chudé, ohlašujeme naději na mír, na opravdový mír, založený na pevných sloupech lásky a spravedlnosti, pravdy a svobody.

4. "Pacem in terris... - Mír na zemi, hluboká touha lidských bytostí všech dob, může být znovu zaveden a upevněn pouze při plném respektování řádu stanoveného Bohem (Pacem in terris, úvod)." Těmito slovy začíná historická encyklika, jimiž před 40 lety blahoslavený papež Jan XXIII. ukázal světu cestu míru. Jsou to více než kdy jindy aktuální slova, na počátku třetího tisíciletí, které byl zatemněn násilím a konflikty.

5. Mír Iráku! Ať se obyvatelé Iráku, za podpory mezinárodního společenství, stanou protagonisty solidární rekonstrukce své země. Mír v jiných krajích světa, kde zapomenuté války a plíživé konflikty vyvolávají smrt a zranění mnohých, uprostřed mlčení a zapomenutí nemalé části veřejného mínění. S hlubokou bolestí myslím na brázdu násilí a krve, která ani nedává známky, že by měla končit ve Svaté zemi. Myslím na tragickou situaci nemalého počtu států afrického světadílu, který nesmí být ponechán sám sobě. Mám živě na mysli ohniska napětí a atentáty na svobodu člověka na Kavkazu, v Asii a v Latinské Americe, v krajích světa, které jsou mě stejně drahé.

6. Kéž se přetrhne řetěz nenávisti, který ohrožuje spořádaný rozvoj lidské rodiny. Kéž nám Bůh dá, abychom byli osvobozeni od dramatického střetu kultur a náboženství. Víra a láska k Bohu ať učiní věřící každého náboženství odvážnými tvůrci pochopení a odpuštění, trpělivými navazovateli plodného mezináboženského dialogu, který by zahájil novou éru spravedlnosti a míru.

7. Jako zděšeným apoštolům na rozbouřeném jezeře, Kristus opakuje lidem naší doby: "Vzmužte se! To jsem já, nebojte se (Mk 6, 50)!" Je-li s námi On, proč mít strach? I kdyby se zdál obzor lidstva sebevíc temný, dnes slavíme zářivé vítězství velikonoční radosti. Jestliže silný vichr překáží putování národů, jestliže se moře dějin rozbouřilo, ať nikdo nepropadá zděšení a malomyslnosti! Kristus vstal z mrtvých; Kristus je živý mezi námi, skutečně přítomen ve svátosti eucharistie, On se obětuje a nabízí jako chléb spásy, chléb chudých, pokrm putujících.

8. Ó, božská přítomnosti lásky, ó živá památko Krista naší Paschy (velikonoční oběti), Ty jsi pokrm na cestu pro toho, kdo trpí a kdo umírá, pro všechny jsi bezpečnou zárukou věčného života!

Maria, první svatostánku dějin, Ty, mlčenlivá svědkyně velikonočních zázraků, pomáhej nám, abychom svým životem tak jako ty zpívali naše "Magnificat" chvály a díků, protože právě dnes "vstal z hrobu Pán, který byl pro nás ukřižován".

Vstal z mrtvých Kristus, náš pokoj a naše naděje.

Vstal z mrtvých.

Aleluja!

Další články z podrubriky Urbi et Orbi

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.4.20 Vzkříšeným je Ukřižovaný, nikdo jiný
27.3.20 Mimořádná pobožnost v čase epidemie – Urbi et Orbi
25.12.06 Český pozdrav v tradičním poselství Svatého otce
25.12.05 Na češtinu dojde při některém z příštích Urbi et orbi
25.12.03 Ježíšovým narozením znovu rozkvétá strom životaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti